Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 5:51 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Haluksy zmora naszych czasów
PostWysłany: Śro Kwi 29, 2015 7:47 pm 
Offline
Senior Member
Senior Member

Dołączenie: Wto Mar 25, 2014 7:43 pm
Postów: 173
Witam,
Jak uniknąć haluksów? Jak ich się pozbyć bez operacji? Na te pytania odpowiada Pani Maria Wełnic w swoim artykule: „mroczne sekrety haluksów”. Autorka wcześniej dowiedziała się o tym od masażysty Pana Krystiana Rojka.

Artykuł ten opublikowany jest na stronie 26 numeru 18/2015 tygodnika: „Gwiazdy mówią...”

Wyjaśnienie: Nie mam żadnego kontaktu z Redakcją tego czasopisma, ani z Autorką artykułu, ani z masażystą Panem Krystianem Rojkiem. Jestem tylko stałym i wieloletnim czytelnikiem tego czasopisma.
Pozdrawiam,
Ryszard Roszkowski


http://ryszrosz.blogspot.com


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: Haluksy zmora naszych czasów
PostWysłany: Czw Kwi 30, 2015 10:30 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Haluksy tworzą się w wyniku zapalenia kaletki maziowej stawu śródstopno-paliczkowego pierwszego palca stopy (palucha - haluks). Przyczyna haluksów może być różna, ale najczęściej przyczyną jest zły dobór obuwia. Otóż obuwie, aby było zdrowe, musi mieć przede wszystkim szerokie noski, co gwarantuje swobodę i wolną przestrzeń dla palców stopy. Jeśli tej wolnej przestrzeni nie ma palce nie mając możliwości ruchu wykrzywiają się w sposób nienaturalny co prowadzi najczęściej do koślawości, haluksów, czy młotkowatości dotykającej drugiego palca stopy.
Haluksy są rzeczywiście zmorą, a dotykają w największym odsetku panie, zaś w mniejszym mężczyzn. Dlaczego tak się dzieje? Otóż kobiety przeważnie w młodym wieku wybierają obuwie typu czółenka, czy szpilki. Buty te mają bardzo wąskie noski, co hamuje swobodę palców i jest przyczyną wcześniej opisanych schorzeń. Dlatego zamiast szpilek warto jest czasami pomyśleć nad zmianą niekorzystnego obuwia na korzystne np baleriny. Swoboda stopy w takim obuwiu jest znacznie większa. Drugim atutem balerin jest płaska podeszwa, która gwarantuje brak napięcia mięśnia czworobocznego podeszwy (m quadratus plantaris) oraz mięśnia krótkiego zginacza palców (m flexor digitorum brevis). Napięcie tych mięśni sprzyja bólom śródstopia znanym jako tzw metatarsalgia.
Był czas kiedy młode dziewczyny nosiły na swych stopach obuwie na grubej podeszwie tzw żelazka. Była to zmora ówczesnych czasów, bo choć takie obuwie zdawało się modne to jednak sprzyjało ono wadom stóp i postawy. Dlatego z ulgą obserwuje że w obecnym czasie żelazka zostały zamienione na koturny, o znacznie bardziej wyprofilowanej podeszwie.
Na koniec wróćmy jeszcze do haluksów. Otóż najczęściej przy dużych zmianach interwencja chirurgiczna wydaje się być uzasadniona. Niemniej jednak przy niewielkich zmianach pomaga na przykład stosowanie aparatów korekcyjnych typu Marcin. Pomagają one zwalczyć postęp zmian patologicznych.
I jeszcze jedno - w refleksologii miejsce występowania haluksów odpowiada strefie refleksyjnej przytarczyczek (glandula parathyroidea). Gruczoły te odpowiedzialne są za wydzielanie hormonów tj kalcytonina i parathormon wpływających na gospodarkę wapniową. Niedobór zaś wapnia w organizmie może powodować postępowanie zmian w obrębie stawu śródstopno-paliczkowego palucha (a metatarso-phalangei halucis). Dlatego w niektórych przypadkach interwencja refleksologiczna bywa uzasadniona.
Pozdrawiam serdecznie
dany


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Haluksy zmora naszych czasów
PostWysłany: Śro Sie 05, 2015 10:05 pm 
Offline
Expert
Expert

Dołączenie: Czw Cze 18, 2015 2:52 pm
Postów: 243
Miejscowość: Warszawa
miałem operowane obie nogi i haluksy, pomogło i teraz czuję się komfortowo


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Haluksy zmora naszych czasów
PostWysłany: Wto Wrz 25, 2018 7:49 am 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Wto Wrz 25, 2018 7:44 am
Postów: 1
Ja także miałem operowane haluksy. Postanowiłem zaufać ekspertom z halluxduo w Poznaniu i muszę powiedzieć, że dobrze wybrałem. Operacja była bezbolesna, niewiele z niej pamiętam tak naprawdę. A dzisiaj haluksy to tylko nieprzyjemne wspomnienia. Jeśli też zastanawiasz się co zrobić z problemem haluksów lepiej nie czekaj tylko umów się na wizytę, bo z czasem problem tylko się pogorszy. Dobry ortopeda z pewnością będzie wiedział jak rozwiązać Twój problem, dlatego lepiej iść do specjalisty niż ufać środkom polecanym w internecie.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Haluksy zmora naszych czasów
PostWysłany: Wto Wrz 25, 2018 9:14 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
Ryszard Roszkowski napisał:
Cytuj:
Witam,
Jak uniknąć haluksów? Jak ich się pozbyć bez operacji? Na te pytania odpowiada Pani Maria Wełnic w swoim artykule: „mroczne sekrety haluksów”. Autorka wcześniej dowiedziała się o tym od masażysty Pana Krystiana Rojka.

Artykuł ten opublikowany jest na stronie 26 numeru 18/2015 tygodnika: „Gwiazdy mówią...”

Wyjaśnienie: Nie mam żadnego kontaktu z Redakcją tego czasopisma, ani z Autorką artykułu, ani z masażystą Panem Krystianem Rojkiem. Jestem tylko stałym i wieloletnim czytelnikiem tego czasopisma.
Pozdrawiam,
Ryszard Roszkowski



Mógłbyś przynajmniej uchylić rąbka tajemnicy na czym to polega...
Ja zastosowałam na początku lipca sposób 4 doby ocet... 4 doby skóra słoniny... na przemian i do skutku... to jest chyba dobry sposób... ale wytrzymałam tylko trzy powtórzenia... (chyba trzeba byłoby w większości leżeć) muszę jeszcze raz zobaczyć się z tym człowiekiem co mi o tym powiedział, bo jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach... (może trzeba więcej kolagenu?)
Liczę, że może będzie na Konferencji "Czego ci lekarz nie powie" 7 paźdz. w Poznaniu...

Pozdrawiam z Wołomina


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Haluksy zmora naszych czasów
PostWysłany: Pią Paź 05, 2018 2:04 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Pią Paź 05, 2018 1:58 pm
Postów: 1
Dzień dobry.
Postanowiłam, że nie będę zakładała nowego tematu, a po prostu przyłączę się do tej, trochę już nieaktywnej dyskusji...
Niestety na moich stopach pojawiają się także haluksy. Od miesiąca staję na głowie, żeby zacząć je w jakikolwiek sposób niwelować, ale z marnym skutkiem.
Chciałam się zapytać, gdyż ktoś powyżej wspomniał o aparatach typu Marcin, czy są one skuteczne? To było parę lat temu, do tej pory wyszły bodajże kolejne modele i się zastanawiam jak one się mają do preparatów typu Hallu Solution, które z kolei nie są długi czas na rynku. Co wybrać? Czy brać coś w ogóle, czy to skuteczne?
Nie wiem sama, gdyż dostaję ciągle sprzeczne informacje. Wiele osób zarzeka się, że to nie daje zupełnie nic, inne zaś mówią (a w tym i niektóre artykuły! popatrzcie państwo http://na-haluksy.pl/bolace-haluksy-mamy-na-to-sposob/), że jak najbardziej opaski, ortezy i protezy się sprawdzają. Więc jak to jest?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Haluksy zmora naszych czasów
PostWysłany: Nie Gru 23, 2018 10:13 am 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Śro Lis 03, 2010 5:02 pm
Postów: 57
oj @qAnia, szczerze? daruj sobie takie cuda. ja też kombinowałam i to tylko strata kasy. zgłoś się do Poradni Chorób Stopy na Targówku, tam lekarze Bryłka i Kołodziejski wykonują operację haluksów. Jak sama nazwa wskazuje specjalilzują się w stopach. A operacja to nic strasznego, po zabiegu nie masz gipsu ani nic w tym stylu, tylko takie buciki specjalne i sobie bez problemu możesz chodzić. potem kilka tygodni rehabilitacji i zapomnisz że kiedykolwiek miałaś haluksy


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Haluksy zmora naszych czasów
PostWysłany: Pon Mar 18, 2019 9:48 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Pią Mar 01, 2013 9:12 pm
Postów: 36
W Wilmedzie na Wilanowie operują też haluksy. W wielu przypadkach taka operacja naprawdę wiele zmienia, przywraca komfort życia. Tam mają dobrych specjalistów, więc nie trzeba się niczego obawiać, na konsultację zawsze warto się wybrać.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Haluksy zmora naszych czasów
PostWysłany: Śro Mar 20, 2019 2:39 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pon Lut 25, 2019 12:53 pm
Postów: 19
Miejscowość: Poznań
musiałabym się zapytać przyjaciółki jak ona sobie z tym radziła, ale wiem, ze na pewno miała haluksy. Z tego co się orientuję sama z siebie nie poszła na operacyjne usunięcie o.O Jak będę coś wiedziała to dam znać! :)

_________________
Podróże małe i duże otwierają nowe klamki w człowieku.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 29 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności