Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 11:04 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Mnemoniczne rekomendacje II
PostWysłany: Czw Wrz 17, 2015 12:54 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Dzisiaj dalszy ciąg wywodów na temat wzmacniania naszej pamięci. W tym poście zajmę się rekomendacjami racjonalnymi.
Kiedy się uczymy, nasz mózg selektywnie wybiera informacje, które są dla nas ważne i stymuluje hipokamp do włączenia procesu nagrywania w rozumieniu zapamiętywania wybranych informacji. Dzięki zapamiętywaniu tworzą się w kresomózgowiu nowe szlaki nerwowe i nowe połączenia synaptyczne pomiędzy neuronami. Ale w niektórych przypadkach jak to ma miejsce w stresie, czy w wieku starczym (seminis) proces zapamiętywania wiadomości wcale nie jest taki łatwy. Dlatego, aby sobie pomóc można stosować różne sztuczki ułatwiające pamięciowe przyswajanie tekstu. Sztuczki owe mogą polegać na upraszczaniu, kojarzeniu i tworzeniu. Może też tu występować pewna forma myślenia obrazowego i wizualizacji.
Zapamiętywanie poprzez upraszczanie.
Kiedy masz zapamiętać tekst lub numer telefonu podziel sobie go na krótsze części możliwe do zapamiętania. Na przykład w przypadku numeru telefonu pt 402111, który ciężko ci zapamiętać podziel go na części dwucyfrowe - 40 21 11, gdzie 40 możesz kojarzyć np z wiekiem, 21 możesz kojarzyć z szczęśliwą liczbą tzw oczkiem, natomiast 11 może być numerem twojego mieszkania. Ważne jest aby główną rolę odgrywały tu pewne przyporządkowania danego tekstu, bądź numeru, a w zasadzie wycinków do sytuacji i zdarzeń życiowych. Wtedy będzie nam po prostu łatwiej zapamiętać dany tekst. Przy czym upraszczanie i dzielenie tekstu jest zawsze sprzężone z pamięciową syntezą. Tak samo kiedy np masz zapamiętać łacińską nazwę ostropestu plamistego pomagającego w chorobach wątroby podziel ją na charakterystyczne człony i stwórz porównania do pospolitych słów tj sylaba, Marian, czy owoc. Gdy połączysz te człony we wspólną całość odsłoni się nazwa Sylibi Mariani fructus, czyli po łacinie ostropest plamisty.
Tak się składa że ludzie mają indywidualne zdolności do zapamiętywania tekstu tylko w języku ojczystym, lub też tylko w języku obcym lub i w języku obcym i w języku ojczystym. W moim np przypadku jest tak że jest mi łatwiej zapamiętywać nazewnictwo łacińskie niż nazewnictwo polskie. Wynikiem takiego przyswajania jest niekiedy to iż pamiętam jak dane coś nazywa się po łacinie a nie znam polskiego odpowiednika nazwy. Mimo że to może wydać się dziwne, to trzeba nadmienić iż jest to możliwe i stwierdziłbym nawet częste u populacji ludzkiej. Dlatego jeśli masz pewien wybór nomenklatury polskiej, łacińskiej, czy greckiej w trakcie czytania tekstu sprawdź jaka jest twoja pamięciowo-językowa preferencja. Zwykle wyczuwa się to automatycznie.
Trzeba też przyznać tutaj iż inna jest preferencja tekstowa zapamiętywania a inna liczbowa. Czasem po prostu łatwiej jest zapamiętywać liczby niż słowa. Myślę że podobnie jak w poprzednim przypadku to sprawa indywidualna. Przykładem jednakże mogą być tu dzieci i osoby autystyczne którym z reguły nie obcy jest świat liczb.
Zapamiętywanie kojarzenne
W tym sposobie zapamiętywania wykorzystuje się tzw kojarzenie faktów sytuacyjnych. Na przykład jeśli z kimś rozmawiasz staraj się być spostrzegawczym i zaobserwować jak najwięccej cech charakterystycznych dla danej sytuacji. Innymi słowami po prostu wyostrz swój zmysł wzroku. Dokładnie obserwuj osobę twojego rozmówcy, w co jest ubrany, jakie jest jego zachowanie podczas dyskusji, a także jakie są cechy charakterystyczne jego wyglądu. Ważna jest także gestykulacja jako szczegół przynależny danej osobie. Ponadto obserwuj także dokładnie miejsce prowadzenia rozmowy. Ta drobiazgowa obserwacja pozwoli ci potem skojarzyć fakty i przypomnieć sobie postać twojego rozmówcy, czy towarzysza spaceru. Będzie ci również łatwo przypomnieć sobie przebieg danej rozmowy.
I jeszcze coś o skupieniu i podzielności uwagi co pomaga w zapamiętywaniu. Wiadomo iż są szczególne sytuacje wymagające skupienia się podczas czytania jakiegoś tekstu, ale w tym momencie nasza uwaga jest rozproszona i odmawia nam posłuszeństwa. Jest bardzo proste ćwiczenie aby to zmienić. Kiedy czytasz jakiś tekst, włącz na cały głos radio lub telewizor. Podczas tej sytuacji staraj się jednocześnie zapamiętać czytany tekst oraz jak najwięcej ze słyszanych w radio lub tv wiadomości. Po 10 minutach ćwiczenia sprawdź ile zapamiętałeś. Takie proste ćwiczenie może nie tylko wyostrzyć pamięć i podzielność uwagi, ale również polepszyć koordynację poszczególnych zmysłów.
W zapamiętywaniu kojarzennym niejednokrotnie wykorzystuje się tzw skojarzenia nonsensowne. Na przykład w zapamiętaniu nazwiska osoby Drwalski musimy wytworzyć sobie w myślach obraz nie mężczyzny ścinającego drzewo, bo to by było zbyt oczywiste, a zarazem trudniejsze do zapamiętania, ale drzewa ścinającego mężczyznę. Taka nonsensowna i groteskowa więc sytuacja a raczej jej obraz jest o wiele łatwiejszy do zapamiętania. Wniosek stąd jest prosty - dziwactwa jest nam łatwiej zapamiętać.
Zapamiętywanie twórcze
Naukowcy zajmujący się pamięcią i przyswajaniem materiału jednogłośnie potwierdzają pozytywny wpływ twórczości na zapamiętywanie. Jeśli widzi się jakiś obraz i chce się go zapamiętać trzeba po prostu postarać się go naszkicować wiernie odzwierciedlając jego charakterystykę. Dodatkowo w zapamiętywaniu tekstu pomagają twórcze notatki. Trzeba bowiem pamiętać o tym, iż słowo pisane lepiej jest zapamiętywane od słowa czytanego lub słyszanego. Według mnemologów poezja jest łatwiej zapamiętywana od prozy. Dlatego przekształcenie twórcze mowy niewiązanej w wiązaną pomaga zdecydowanie w przyswajaniu materiału. A przykładem może tu być wierszyk używany przez studentów anatomii człowieka do wyuczenia się na pamięć kości nadgarstka:

Łódka płynie, księżyc świeci, trójgraniasty groszek leci
Czworoboczna większa czworobocznej mniejszej głowę na haku powiesiła.

I rzeczywiście kostny skład nadgarstka w szeregu bliższym i dalszym to w kolejności - kość łódeczkowata (os scaphoideum), kość księżycowata (os lunatum), kość trójgraniasta (os triquetrum), kość grochowata (os pisiforme), kość czworoboczna większa (os quadratum major), kość czworoboczna mniejsza (os quadratum minor), kość główkowata (os capitatum) oraz kość haczykowata (os hamatum).
Myślenie twórcze zawsze pomaga w przyswajaniu materiału, a także kształci w nas dodatkowe umiejętności. To dlatego jest ono tak cenione przez tych którzy problemami z uwagą i uczeniem zajmują się na co dzień
I wreszcie wizualizacja także pomaga w zapamiętywaniu. Starając się np przypomnieć sobie pewne zdarzenie możemy wizualizować sobie pewne okoliczności z nim związane.. Na przykład gdy spotkało nas coś wartego zapamiętania w lesie, a potem chcemy sobie to przypomnieć najlepiej będzie wizualizować sobie las, a reszta na pewno będzie łatwa do pamięciowego odtworzenia. Ale jedna uwaga - wizualizacja pamięciowa wymaga od nas nauczenia się jej poprzez np rozrywki umysłowe. I tak dobrym ćwiczeniem może być tu gra w warcaby, czy szachy z zawiązanymi oczami. Wtedy bowiem musimy sobie wyobrazić pole gry którego po prostu nie widzimy.

I to w zasadzie tyle rekomendacji racjonalnych. Następnym razem zajmę się rekomendacjami dietetycznymi.
Pozdrawiam serdecznie
dany


Góra
 Profil  
 

zdrowie



Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 32 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności