Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 8:04 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Parentes sana, sana infantum
PostWysłany: Pon Lut 15, 2016 4:08 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Dziś coś na temat ziołoleczniictwa stosowanego u dzieci. Najpierw jednak przeanalizujmy rozwój dziecka począwszy od urodzenia (natus) aż do wieku dojrzałego (maturus). Bezpośrednio po zakończeniu okresu życia płodowego dziecko opuszcza łono matki jako noworodek. Zwykle pierwsze badania dotyczą stopnia rozwoju noworodka, który zwykle oceniany jest w skali wg Virgini Abgar. Najlepsza punktacja maksymalna jaką może dostać noworodek to 10 punktów. Po bardzo krótkim okresie noworodkowym (neonatalis period) rozpoczyna się okres niemowlęcy (proinfantus period). Dziecko poznaje wtedy świat percepcyjnie i wymaga troskliwej opieki obojga rodziców. W okresie noworodkowym dziecko przesypia większość czasu, a jego sen trwa mniej więcej 12 godzin. Niemowlę jest zazwyczaj bardziej pobudzone przechodząc przez kolejne stadia rozwoju funkcji poznawczych.
Okres niemowlęcy trwa do 3ego roku życia dziecka. Potem zaś rozpoczyna się okres dziecięcy (infantus period). Scharakteryzujmy go w oparciu o rozwój sprawności manualnych prezentowanych rysunkiem. W pierwszym okresie dziecko rysuje niepowiązane linie ii jego rysunek przedstawia się w formie tzw bazgrołów. Drugi okres to tzw koneksja czyli łączenie linii w rozumną całość. W trzecim okresie (wiek 4-5 lat) dziecko zaczyna rysować swooje otoczenie. W czwartym (wiek od 5-7lat) dziecko rysuje postaci zaczynając od swoich rodziców i rodzeństwa. I wreszcie w ostatnim okresie (wiek 7-8lat) dziecko rysuje już własny autoportret.
Okres pokwitania (maturus) rozpoczyna się u dziewczynek szybciej bo w wieku 9 lat, kiedy dochodzi do sekrecji gonadotropiny kosmówkowej (HCG). U chłopców okres pokwitania rozpoczyna się wiekiem 13 lat. W okresie tym dziecko najłatwiej zdobywa wiedzę i poszerza swoje kontakty rówieśnicze. Czasem okres ten jest napiętnowany nadpobudliwością dziecka, co w potocznym języku zwane jest kozim wiekiem. Okres pokwitania trwa aż do osiągnięcia dojrzałości w wieku 18 lat.
Jeżeli chodzi o ziołolecznictwo dziecięce zanim wejdzie się w charakterystykę szczegółową, trzeba nadmienić iż zioła w niektórych przypadkach mogą być szkodliwe lub nawet niebezpieczne, dlatego mówienie iż fitoterapia jako metoda naturalna nie szkodzi jest błędne i nierozważne.
Zioła mogą uczulać poprzez obecność niektórych substancji jak np olejek miętowy. Dlatego stosowanie mięty pieprzowej (menthae pipperitae) w okresie niemowlęcym wydaje się być niewskazane. To samo dotyczy mentolu lub drażniących olejków do aerozoloterapii jak eukaliptusowy, czy sosnowy. Także nie wskazane są w okresie niemowlęcym i wczesnodziecięcym surowce roślinne zawierające w swym składzie antrachinony tj np liście senesu z powodu intensyfikacji działania leczniczego na układ pokarmowy. Także surowce zawierające wyciągi z lulka, pokrzyku, dziurawca, czy aloesu nie są wskazane w okresie niemowlęcym. Lulek (Hyoscamus niger) i pokrzyk (Atropa belladonna) zawierają w sobie trujące w nadmiarze alkaloidy jak hiosciamina, czy atropina. Natomiast dziurawiec (Hypericum perforatum) może uczulać oczy i skórę niemowląt na działanie naturalnego światła (lumen naturae). Niemowlęta jak najczęściej powinny przebywać na spacerach ponieważ to chroni układ kostny dziecka przed krzywicą (rachites). Natomiast w tej sytuacji stosowanie fotouczulającego dziurawca mogłoby szkodzić niemowlakowi. Zbyt duża obecność kumaryny, kumestrolu, allicyny i innych drażniących bioflawonów może również szkodzić niemowlakowi. Dla niemowląt także wszelkie owoce jak cytrusy, truskawki, maliny, poziomki również mogą być niebezpieczne ze wględu na możliwość występowania alergii pokarmowej Tzw skaza atopowa wskazuje na ograniczenia laktozy, pszenicy i żyta w pokarmie dzieci, ponieważ są to produkty mogące nasilić objawy.
Ważna jest także możliwość występowania u dzieci alergii wziewnej na pyłki roślin. I tak najwcześniej bo już w lutym pylą brzoza i topola, a najpóźniej we wrześniu trawy i turzycowate.
W powietrzu mogą być także obecne inne alergeny jak kurz i roztocza. Dla dziecka pokarmem alergizującym mogą być także słodycze i orzechy szczególnie arachidowe.
Dlatego tak ważne szczególnie w okresie niemowlęcym jest stosowanie diety eliminacyjnej wg Danuty Myłek w stosunku do alergizujących produktów.
Noworodek wraz z mlekiem matki otrzymuje pewien zapas przeciwciał naturalnych tzw siara. Dlatego również wydaje się ważne jak najczęstsze korzystanie z pokarmu matczynego.
Dla bardzo małych dzieci i niemowląt bezpieczne są nie w nadmiarze substancje tj anetol, który reguluje pracę przewodu pokarmowego łagodnie pobudzając jelita. Anetol zawiera np koper włoski (Foeniculus graveolens), koper ogrodowy (Anethum vulgaris), anyż (Anysium vulgaris) oraz biedrzeniec (Pimpinella anysium). Oprócz łagodnej regulacji pracy przewodu pokarmowego potrzebna jest jeszcze funkcja przeciwzapalna, a w tym pomaga stosowania rumianku zwyczajnego (Matricaria chammomilla) lub rumianu rzymskiego (Anthemidis species). U niemowląt przy problemach trawiennych (niestrawność kolki) stosuje się najczęściej herbatkę koperkową (infusum Foeniculi) lub rumiankową (Infusum Chammomillae). W przypadku występowania biegunek polecane są zupki marchwiowe (Daucus carrota) gdyż marchew ma przede wszystkim w tym względzie działanie zapierające i dobroczynny wpływ.
Jeśli chodzi o zioła możemy je podawać np w formie wymienianego naparu (Infusum), wywaru (Decoctum), proszków i granulatów oraz wyciągów (Extractum) i nalewek (Tinctura). W okresie niemowlęcym całkowicie eliminowane są proszki, granulaty, wyciągi i nalewki. W przypadku nalewek dzieciom zwykle podaje się powyżej 6 stego roku życia zaledwie po pół łyżeczki, natomiast starszym po 1 łyżeczce.
Dawkę leku ziołowego ustala lekarz z praktyką w zakresie fitoterapii. Zazwyczaj jest ona ustalana w oparciu o wagę, wiek i reaktywność organizmu dziecka.

Okres niemowlęcy (postnatum)

Choroby układu pokarmowego (Morbi systemae digestorium)

Najczęściej spotykanymi schorzeniami są tu biegunki, zaparcia, niestrawność i kolki. Biegunki najczęściej objawiają się częstym wydalaniem wodnistych stolców, a przyczyną może być stan zapalny. Dlatego najczęściej w tego typu schoorzeniach niemowlęciu podaje się herbatki koperkowe i rumiankowe ze wskazaniem na te drugie. Napar sporządzamy z 1 łyżeczki surowca na szklankę wody. Tak przygotowana herbatka rumiankowa może być zdrowym dodatkiem do diety codziennej dziecka.
Możemy też sporządzać kompozycje miodowo-rumiankowe ponieważ dziecko preferuje słodkie napoje. Przy czym trzeba być ostrożnym gdyż miód może podobnie jak inne apiterapeutyki uczulać. Ale zazwyczaj miód pszczeli (Mel apidis) jest bezpieczny w użyciu. Może on mieć właściwości przeciwzapalne i uzupełniające witaminny, makro- i mikroelementy. Miód będzie więc potęgował działanie herbatki rumiankowej.
Przy zaparciach (Obstipatio) możemy użyć takich ziół jak koper włoski anyż, siemię lniane (Semmen lini). Koper i anyż zawierają w swoim składzie anetol który jest w przypadku zaparć bardzo pożyteczny, gdyż przyczynia się do regulacji wypróżnień. Taką samą funkcję spełniają właściwości siemienia lnianego, które ponadto osłania śluzówkę przewodu pokarmoowego. I w tym przypadku polecane są kompozycje z miodem pszcczelim w celu posłodzenia. Z gotowych preparatów na zaparcia poleca się miodki anyżkowe lub własnej roboty kandyżki anyżkowe.
Koper włoski i anyż polecane są także przy niestrawności i kolkach u niemowląt. Anetol ma działanie przeciwgazotwórcze, a gazy tworzą się jak wiadomo przy połykaniu przez karmione dziecko powietrza. Trzecim ziołem z tej grupy jest kminek (Carrum carvi), który u niemowląt nie jest stosowany, być może na pewną zawartość antrachinonów.

I to tyle na ten post. Nie chciałbym bowiem aby Forumowicze poczuli się obciążeni nadmiarem wiedzy. Dokończenie w następnym poście.
Pozdrawiam serdecznie
dany


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: Parentes sana, sana infantum
PostWysłany: Nie Lut 21, 2016 12:34 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Dziś postaram się zakończyć temat, a zacznę od chorób układu oddechowego u niemowlaków.

Okres niemowlęcy (Postnatum period) i choroby układu oddechowego (Morbi systemae respiratoria).

Trzeba tu nadmienić iż najczęstszymi z tej grupy są choroby górnych dróg oddechowych (Morbi tracti respiratores superiores) jak katar, kaszel i sapka (Infectio catharalis). Są to objawy które przeszkadzają dziecku swobodnie oddychać i są najczęstszą przyczyną manifestowania tych dolegliwości w postaci choćby płaczu.

Katar - najczęściej aby umożliwić dziecku swobodne oddychanie (dziecko w okresie niemowlęcym oddycha głównie przez nos) można zastosować aerozoloterapie z naturalnych olejków eterycznych jak olejek tymiankowy (oleum thymi), czy olejek wiesiołkowy (oleum oenotherae). Olejki rozpylamy w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. Mają one działanie odblokowujące nosek dziecka i przeciwzapalne. Najlepiej jest zostawić naczynie z olejkami w pobliżu dziecka, tak aby mogło one wdychać powstałe opary. Aerozoloterapia jest to metoda w której używa się mieszaniny drobnocząsteczkowej o wielkości cząsteczek do 10 mikronów. Taka mieszanina i takie opary olejkowe nie są w stanie zaszkodzić dziecku w żaden sposób.
Możemy też do aerozoloterapii zastosować gotowe produukty olejkowe jak Oilbass, czy Vick vap, trzeba jednak u szczególnie małych niemowląt uważać na reakcję alergiczną.

Kaszel - jest normalnym odruchem walki układu oddechowego ze zbierającym się w drogach oddechowych śluzem (mucos). Dziecko tak jak i człowiek dorosły odruchem wykrztuśnym wydala wydzielinę, która blokuje drogi oddechowe. Przy rozpoczynających się objawach kaszlu musimy zastosować takie środki aby pomóc dziecku w wykrztuszaniu. Najczęściej stosowany jest rozcieńczony syrop cebulowy (sirropus Alium cepa). Rozcieńczony dlatego iż syrop w podstawowej miksturze może podrażniać drogi oddechowe dziecka. Poza tym stosujemy tu preparaty prawoslazowe (Althaea oficinalis) oraz ze ślazu dzikiego (Malva silvestris). Preparaty te podane w odpowiednich proporcjach (pół łyżeczki od herbaty na szklankę wody) pomagają efektywnie wykrztusic wydzielinę. Do tego celu możemy też podawać dziecku preparaty anyżkowe (Anisum vulgaris), które również pomagają przy kaszlu. Takie same działanie ma np owoc maliny (Fructus Robi idaei) oraz liść maliny (Folium Robi idaei). Herbatki ziołowe dla niemowlaka słodzimy zawsze miodem (mel apidis) nigdy cukrem. Dziecko lubi słodki smak i chętnie pije tak przygotowane płyny.

Przy podwyższonej temperaturze ciała (gorączka), którą u niemowląt należy wcześnie redukować możemy podać herbatkę malinową (Rubi idaei decoctum) lub herbatkę z lipy (Tilia grandifolia decoctum). Preparat gotowy - Lipomal też jest w tej sytuacji całkiem niezły.

Przy przygotowywaniu herbatek ziolowych dla niemowlaków musimy zawsze zwracać baczną uwagę na dawkę ziół. Musimy ją dostosować do wieku, wagi i reaktywności indywidualnej dziecka.

Kąpiele ziołowe przy zakażeniu górnych dróg oddechowych które najczęściej przyrządzamy z rumianku (Matricaria chammoomilla) musimy przygotować w takim rozcieńczeniu aby woda miała barwę słomkową. Wtedy bowiem będziemy pewni iż taka kąpiel dziecku nie zaszkodzi. Do kąpieli ziołowych nie można używać innych gatunków rumianku jak np rumianek rzymski (Anthemis nobilis) ponieważ mają one zbyt silne działanie dla niemowląt. Kąpiel dziecka w wieku do 3 lat powinna trwać nie więcej niż 5-10 minut.

Alergie u niemowląt, skaza atopowa

Najbardziej szkodliwym alergenem u niemowląt jest mleko, dziecko może dysponować bowiem zbyt małą ilością laktazy czyli enzymu trawiącego cukier laktozę. Poza tym dość często jest spotykane uczulenie na kazeinę, jedno z białek mleka. I wreszcie trzeba nadmienic iż mleko matki jest w tym przypadku najlepsze, ponieważ zawiera w swym składzie laseczki ludzkich bakterii kwasu mlekowego (Lactobaccillus humanus). Dlatego każde inne niz matczyne mleko jest po prostu dla organizmu niemowlaka obce. Poza tym w pierwszym okresie karmienia mleko matki zwane tu siarą, zawiera gotowe dla niemowlęcia przeciwciała, tak więc jest najlepszym lekarstwem wzmacniającym odporność dziecka. To dlatego mleko matki jest tak potrzebne dziecku szczególnie w pierwszym okresie życia dziecka.
Przy alergiach pokarmowych, najczęściej występujących u niemowląt warto jest zastosować tzw dietę eliminacyjną dla pokarmów uczulających. Objawy alergii w pierwszej fazie najlepiej jest zaobserwować na ciele dziecka i już przy pierwszym uwidocznieniu ich trzeba reagować jak najszybciej.

Jeśli chodzi o leki naturalne w leczeniu niemowląt nie można stosować niektórych ziół dość silnie działających. Oprócz rumianku rzymskiego nie wolno podawać niemowlakowi następujących ziół: aloes zwyczajny (Aloe vera), dziurawiec pospolity (Hypericum perforatum), rzewień (Radix rhei), senes (Folium Sennae), bez czarny owoc (Fructus Sambuci nigra), tatarak pospolity, szakłak pospolity (Rhamnus catharticus), podbiał (Tussilago farfara), dziewanna pospolita (Verbascum shrederi), rumianek zwyczajny (Annthemis vulgaris) i inne. Aloes, rzewień i senes eliminuje się z powodu obecności tzw antrachinonów - substancji silnie podrażniajacych przewód pokarmowy. Lepszy jest w tym względzie anetol kopru włoskiego i anyżu. Owoc bzu czarnego ma silne działanie przeczyszczające. Dziurawiec zwyczajny powoduje światłoczułość oczu i skóry, dlatego nie może być podawany niemowletom często bytującym na dworzu i świetle słonecznym w celu profilaktyki krzywiczej (Rachitis).
Z gotowych preparatów nie możemy stosować u tak małych dzieci np Biostyminy opartej na aloesie. Dlatego w celu wzmocnienia odporności należy zamiennie podawać preparaty z jeżówki purpurowej (Echinacea purpurea) tj np Echinacin.
Przy rachityczności lub podejrzeniu o nią należy podawać preparaty z cholekalcyferolem czyli witaminą D3, pamiętając o tym aby dziecko jak najwięcej czasu spędzało na świetle słonecznym. Przykładem preparatu z witaminą D3 może być Vigantol. Jest on bardzo skuteczny i ma pozytywną opinię pediatryczną.

To tyle na temat leczenia najczęściej występujących schorzeń u dzieci w wieku niemowlęcym. W następnych postach zajmę się dziećmi starszymi w okresie życia infantus.
Pozdrawiam serdecznie
dany


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Parentes sana, sana infantum
PostWysłany: Sob Kwi 16, 2016 1:49 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Okres dziecięcy (infantus period) trwa zwykle u człowieka od 3ego do 18stego roku życia, a na jego długość składa się podokres pokwitania (maturus period). Przy czym podokres pokwitania rozpoczyna się wcześniej u dziewczynek bo w 9tym roku życia a jego wyznacznikiem jest wydzielanie gonadotropiny kosmówkowej. U chłopców podokres pokwitania rozpoczyna się ok 13stego roku życia i jest zwykle związany z sekrecją i dojrzałością męskich gonad. W okresie dziecięcym obserwuje się znaczny rozwój umiejętności mierzony np rysunkiem. Na początku w wieku ok 4 lat rysunek przedstawia się w postaci niepowiązanych linii i nazywany jest bazgrołami. W wieku 5 lat według prof Hanny Jaklewicz mamy do czynienia już z logicznym powiązaniem linii. W wieku mniej więcej 7 lat dziecko rysuje swój dom rodzinny oraz portretuje członków rodziny. Zaś najwyższą formą rozwoju zdolności manualnych w danym aspekcie jest autoportret przypadający na wiek 9 lat.
Jeśli chodzi o najczęściej dotykające dzieci choroby to wymienić tu należy głównie tj zapalenie górnych dróg oddechowych, angina, dychawica oskrzelowa oraz schorzenia układu pokarmowego.
Objawami zakażenia górnych dróg oddechowych są katar i kaszel. Jest to choroba wywoływana przez rinowirusy, dlatego jej leczenie powinno koncentrować się w znacznej mierze na eliminacji symptomów.
Katar jest to nadproduktywność i nadsekrecja błony śluzowej jamy nosowej (membrana mucosa cavi nasi), szczególnie w części dolnej zwanej oddechową (pars inferior s pars respiratoria). Ta część jamy nosowej ma różowe zabarwienie i zbudowana jest z komórek wyposażonych w specjalne rzęski zwane migawkami. To właśnie te rzęski uaktywniają się w stanie zapalnym i pomagają w oczyszczaniu jamy nosowej i jej udrażnianiu. Na początku infekcji wydzielina błony śluzowej ma charakter płynny, ale w późniejszym czasie może gęstnieć utrudniając tym samym oddychanie przez nos. Jak możemy to leczyć? Wydaje się iż najskuteczniejszym sposobem jest terapia naturalna spychająca na dalszy plan podawanie efedryny, substancji o działaniu narkotycznym jak to ma miejsce w przypadku leku typu sudafed. W terapii kataru u dzieci może pomóc kwercetyna. Jest to bioflawonoid obecny w warzywach z rodziny cebulowe (Aliaceae). Do rodziny tej należy cebula (Alium cepa) oraz czosnek (Alium sativum). Leków tych nie podamy w okresie niemowlęcym, ale w okresie dziecięcym są one już akceptowane. Oprócz tego możemy podać do inhalacji mentol, eukaliptus lub kamforę, olejki które w okresie niemowlęcym są również wykluczone ze względu na właściwości uczulające. Dzieciom podaje się też naturalną witaminę C. Dużo tej witaminy obok cytrusów, które mogą uczulać mają owoce ziarniste jak maliny, truskawki, poziomki, ale również kiwi, czarna i czerwona porzeczka, aronia, czy żurawina. Napar z lipy (Tiliae grandifolia infusum) lub owoców maliny (Fructus Robi idaei infusum) mają działanie rozgrzewające i napotne. Zwykle napary i napoje ziołowe u dzieci podaje się w dawce zależnej od wieku i wagi dziecka. Nie bez znaczenia są też właściwości bądź cechy indywidualne organizmu dziecka. W przypadku typowych naparów, bądź wywarów ziołowych dla poprawienia smaku możemy słodzić je miodem. Nigdy do ziół nie dodajemy sacharozy i to pod żadnym pozorem. Do typowych ziół stosowanych w Infectio catharalis oprócz wspomnianych możemy zaliczyć pierwiosnek (Flos primulae), bez czarny (Sambucus nigra), tymianek (Thymus vulgaris), macierzanka (Herba Serpylli) i szałwia (Salvia officinalis). Katar należy bezwzględnie leczyć albowiem stan zapalny może przemieścić się do zatok. Przy leczeniu kataru zwraca się także uwagę na wzmocnienie odporności dziecka. W tym celu możemy podawać dziecku preparaty z jeżówką (Echinacea angustifolia), np Echinacin, czy Rutinacea. Dzieciom w wieku 15 lat i więcej można podawać winko aloesowe po łyżce dziennie.

Kaszel jest naturalnym odruchem wspomagającym odkrztuszanie zalegającej wydzieliny występującym w trakcie zakażenia dróg oddechowych. Wyróżnia się kaszel suchy i kaszel mokry, przy czym kaszel mokry związany jest z wydzielaniem dużej ilości śluzu do dróg oddechowych. Kaszel suchy jest typowym objawem odruchowym przy którym podaje się zwykle leki hamujące odruch kaszlowy, a więc działające sedatywnie. Do takich sedatywnych medykamentów należy choćby podawana dorosłym kodeina (np Tiocodin) lub atropina (np Atropa Belladonna lub Datura stramonium). Dzieciom jednak takich leków się nie podaje ze względu na ich dużą toksyczność dla organizmu dziecka. A co podać w zamian? Otóż rozwiązaniem jest tu podawanie w niewielkich dawkach naparów bądź napojów ziołowych z podbiału (Tussilago farfara), dziewanny (Verbascum shrederi) lub szakłaku pospolitego (Rhamnus catharticus). Są to leki ziołowe o zbliżonym działaniu do tych poprzednich i w odpowiednich dawkach oczywiście bezpieczne. Można również w pewnych przypadkach podawać uprzednio przygotowany syrop z cebuli (Syrropus Alium cepa). W przypadku kaszlu mokrego stosujemy środki zmniejszające sekrecję błony śluzowej jak prawoślaz lekarski (Althaea officinalis) oraz ślaz dziki (Malva silvestris). W celach ochrony błony śluzowej można też wykorzystać powlekające działanie nasion lnu (Semmen lini).

Angina (Tonsilitis acuta) jest stanem zapalnym skupisk tkanki chłonnej (textus limphaticus) wywoływanym przez szczep bakteryjny gronkowca złocistego (Staphyllococcus aureus). Stan zapalny dotyka głównie migdałków podniebiennych (tonsillae palatina), małych orzeszkowatych tworów znajdujących się pomiędzy łukami podniebienno językowymi przednimi i tylnymi (arci palato-glossae anteriores et posteriores). W tym przypadku mamy do czynienia z powiększeniem migdałków wyczuwalnym w okolicach kątów żuchwy (anguli mandibulares area). Czasami stan zapalny rozszerza się obejmując pierścień limfatyczny gardła (anulus limphaticus pharyngei), stąd towarzyszące bóle okolicy wstępującej gardła. Podstawową terapią w tym przypadku jest podawanie antybiotyków. Ale z niektórymi objawami i stanem septycznym zarazem można radzić sobie na drodze naturalnej. Otóż do płukania gardła możemy używać mikstur ziołowych dwojakiego rodzaju. Pierwszym typem jest gotowa mieszanka pod hasłem Septosan, której składnikami są zioła o działaniu aseptycznym, czy też antyseptycznym tj pokrzywa (Urtica dioica), rumianek (Matricaria chammomilla), szałwia lekarska (Salvia officinalis), czy tymianek zwyczajny (Thymus vulgaris). Drugi typ to mieszanka liściowa utworzona przez nas według z góry ustalonej receptury. W skład mieszanki wchodzą liść pokrzywy (Folium Urticae), liść maliny (Folium Robi idaei) oraz liść szałwii lekarskiej (Folium Salviae officinalis). Mieszanki obydwie stosowane są 3 razy dziennie, aby efekt płukania był jak najbardziej pozytywny. Płukanki stosuje się aż do ustąpienia objawów. Anginę trzeba leczyć bo nieleczona prowadzi do groźniejszych schorzeń jak reumatoidalne zapalenie stawów (Artritis reumatoidea) lub zapalenie mięśnia sercowego (Cardiomiositis).

I to na tyle na razie. Pozdrawiam serdecznie
dany


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 39 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności