Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 9:58 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Problemy jelitowe
PostWysłany: Śro Mar 18, 2015 12:19 am 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Wto Mar 17, 2015 9:03 am
Postów: 2
Dzień Dobry.Do niedawna nękały mnie nawracające problemy żołądkowo - jelitowe.Zacząłem systematycznie zażywać suplement diety pod nazwą Colon C i problem ustąpił.Z Colonem C zetknąłem się dzięki grze o nazwie A-Z Tape Manager Golfa,której jestem zapalonym fanem.Punkty Premiowe uzyskiwane w grze można zamieniać na suplementy diety w tym Colon C.Polecam i pozdrawiam.Waldek Wook :D


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: Problemy jelitowe
PostWysłany: Śro Mar 18, 2015 1:05 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Sama suplementacja diety preparatami probiotycznymi to tylko połowiczne rozwiązanie. Prawdziwa przyczyna kłopotów tkwi bowiem w złym sposobie odżywiania się.
W czasach nie bardzo nam odległych powstało wiele diet mających na celu poprawienie wydolności naszego układu pokarmowego i zapobieganie jego schorzeniom. Do tych diet zaliczamy - Anopsologię, Makrobiotykę, Dietę Pięciu Przemian, Dietę Ajurwedyjską, Dietę Jadżurwedyjską w koneksji z Dietą Michała Tombaka, Dietę śródziemnomorską oraz Dietę zgodną z grupą krwi, czy Dietę optymalną, Dietę rozłączną i inne. Postaram się teraz pokrótce scharakteryzować te diety, a Drodzy Forumowicze wybiorą tę właściwą dla siebie.

Dieta anopsologiczna jest zgodna z tzw Paleodietą. Jest to odżywianie się według tradycji naszych przodków z okresu pasterskiego. Nadrzędnym wyzwaniem o charakterze zdrowotnym było wtedy przyglądanie się Naturze i zachodzącym w niej procesom które dotyczyły świata roślin i zwierząt. W tym okresie oddawano cześć siłom natury poprzez fetyszyzm - czczenie amuletów i bożków Natury oraz animizm - czczenie sił natury. W tym okresie przyglądano się też bacznie zwierzętom i stąd czerpano wiedzę o odżywianiu się zgodnie z założeniem - należy jeść to co jest w zasięgu naszych rąk i oczu. Od czasów Homo habilis człowiek nauczył się uprawiać ziemię i czerpać z jej płodów. Nauczył się też posługiwać prymitywnymi narzędziami i używać prymitywnych naczyń najczęściej glinianych, czy metalowych. I na tym właśnie dziś bazuje dieta anopsologiczna - spożywamy głównie warzywa i owoce rosnące na naszym terenie w pobliżu miejsca zamieszkania, a do jedzenia używamy metalowych naczyń, a nie tych pokrytych emalią, czy teflonem. Takie odżywianie się jest zgodne z Naturą a więc tym samym zdrowe.

Dieta makrobiotyczna wywodzi się z tradycji Dalekowschodniej i oparta jest na Prawie Przeciwieństw - Yin-Yang. Yin to pierwiastek żeński oznaczający słabość, chłód, ciemność, Yang zaś to pierwiastek męski symbolizujący siłę, ciepło, jasność. Zgodnie z Makrobiotyką wszystkie pokarmy możemy podzielić na Yin i Yang. Do pokarmów Yin należą wszystkie potrawy na zimno oraz letnio, a także potrawy typowo warzywne. Do pokarmów Yang w dużym uproszczeniu należą potrawy podawane na ciepło i gorąco oraz mięso dodające energii, zboża i produkty zbożowe, a także warzywa i owoce pochodzące z południa. Jak więc widać nie tylko temperatura potraw jest ważna, ale również zasobność energetyczna i pochodzenie składników.

Dieta Pięciu Przemian jest zgodna z prawem Wuxing. Prawo to mówi że Wszechświat zbudowany jest z pięciu elementów, do których należą Ogień, Drzewo, Ziemia, Woda i Metal. Obciążanie w diecie jednego z elementów źle wpływa na pozostałe, a więc na cały organizm przy założeniu iż Ogniu odpowiada Serce, Drzewu Wątroba, Ziemi Żołądek i Trzustka, Wodzie Nerki oraz Metalowi Płuca. Bardzo ważne dla diety pięciu przemian jest to że każdemu z pięciu elementów przyporządkowany jest określony smak - Ogniu smak gorzki, Drzewu smak kwaśny, Ziemi smak słodki, Wodzie smak słony oraz Metalowi smak ostry. I teraz wszystko wydaje się być jasne. Musimy tak dobierać składniki pokarmowe aby smakiem odpowiadały określonemu narządowi, który równoważy narząd chory. I tak jeżeli obciążamy zbytnio serce - smak gorzki, musimy spożywać potrawy słodkie dla zrównoważenia serca. Smak słodki (Ziemia) mają ziemniaki, marchew, buraki, kapusta, karczochy, brokuły itd. Tak więc przy obciążeniu serca stosujmy dietę warzywną. Przy obciążeniu wątroby - smak kwaśny musimy również spożywać to co słodkie. Ale już na przykład przy zbytnim obciążeniu trzustki i żołądka - smak słodki musimy spożywać to co kwaśne - na przykład potrawy mięsne, czy kiszonki i to co gorzkie - na przykład imbir, czy piołun. Jedzenie zgodne z dietą pięciu przemian jest holistyczną metodą terapii, wpływającą nie tylko na zdrowie przynależnych narządów.

Dieta Ajurwedyjska to odżywianie się według trzech cech charakterystycznych natury ludzkiej. Do tych cech należą w kolejności Vatha, Pitha i Kapha. Typ Vatha jest natury ciepłej i zrównoważonej. Typ Pitha jest natury porywczej, zaś typ Kapha to przeważnie flegmatycy lub melancholicy. Dla zrównoważenia Vatha podaje się potrawy satwiczne, czyli ciepłe, ale nie za gorące, łagodne i płynne, na przykład zupy. Dla zrównoważenia Pitha podaje się potrawy nieco tapas, czyli chłodne, a nawet zimne i dość ciężkie, na przykład sorbet, czy lody. Dla zrównoważenia Kapha podaje się potrawy rajas, czyli gorące i pikantne, najlepiej w formie na gęsto, na przykład leczo. Tak samo zimą podaje się potrawy najczęściej rajas lub satva, a latem potrawy tapas. Takie odżywianie się daje dopiero pełne zdrowie i siły.

Dieta jadżurwedyjska jest zgodna z dietą Tombaka oraz dietą rozłączną Atkinsa. W tym sposobie odżywiania się najważniejsze jest by odpowiednio komponować dania łącząc poszczególne składniki żywieniowe, tak by było to w zgodzie z naturalnym procesem trawienia. I tak wstępne trawienie zachodzi już w jamie ustnej przy udziale enzymów trawiących węglowodany tj ptialina ślinowa i amylaza ślinowa. To dlatego tak ważne jest dokładne przeżuwanie każdego kęsa i rozdrabnianie go na papkę (Horacy Fletcher). Następny proces trawienia białek i tłuszczów zachodzi w żołądku przy udziale pepsyny, reniny, czy lipazy żołądkowej. Kolejno pokarm przechodzi do dwunastnicy, gdzie ma miejsce kulminacja trawienia tłuszczów przy udziale żółci wątrobowej i lipazy trzustkowej. Dalej trawione są węglowodany przy udziale amylazy trzustkowej. Przewód wątrobowy wspólny łączy się z przewodem trzustkowym i razem kończy się na brodawce większej dwunastnicy. Zaś przewód trzustkowy dodatkowy zwany też przewodem Wirsunga kończy się na brodawce mniejszej dwunastnicy. Przewód Wirsunga którym dostarczany jest sok trzustkowy odchodzi od głowy trzustki. W okolicy głowy trzustki ma także miejsce połączenie tworzące przewód trzustkowo-wątrobowy. I wreszcie ostatnim miejscem trawienia i wchłaniania czyli sorpcji jest jelito cienkie. Przy udziale peptydaz trawione są tu białka, przy udziale fosfolipaz tłuszcze, przy udziale fosfataz odłączane są grupy fosforanowe, a ostatni proces trawienia zachodzi przy udziale elastaz i nukleotydaz. Potem niestrawione i niewchłonięte resztki pokarmowe przechodzą do jelita grubego gdzie nie ma już kosmków jelitowych. Tu odbywa się odzyskiwanie wody i formułowanie mas kałowych. Zgodnie z hipotezą Herberta Sheltona i Michała Tombaka nieodpowiednie łączenie składników pokarmowych zaburza proces trawienny już na poziomie trawienia żołądkowego. I tak połączenie dwóch rodzajów białka (roślinnego ze zwierzęcym) czy białka zwierzęcego z węglowodanami powoduje że organizm wszystkie swoje siły angażuje w proces trawienia tylko jednego ze składników. Drugi pozostaje niezauważony. W ten sposób w trawieniu żołądkowym powstają substancje uboczne typu fenol, czy alkohol. Gdy pokarm przechodzi dalej i trafia do jelita grubego jako niestrawiony jest tam przyczyną procesów fermentacyjno-gnilnych. Najlepsze połączenia składników pokarmowych które nie powodują wzdęć i niestrawności oraz ociężałości to białko + Warzywa, węglowodany + warzywa. Czyli zamiast łączyć ziemniaki (skrobia) z mięsem (białko), najlepiej spożyć te produkty osobno komponując je z sałatkami warzywnymi. Wiem że dla przyjętego stylu w Polsce to trudne, ale za to jak bardzo korzystne dla naszego zdrowia.

Dieta śródziemnomorska ogólnie mówiąc oparta jest na spożywaniu warzyw, produktów roślinnych, ryb, owoców morza i zbóż oraz orzechów, migdałów itp. Oparta jest na badaniach przeprowadzanych przez m in Ignatowskiego na początku zeszłego stulecia. Badania polegały na podawaniu królikom cholesterolu przez okres kilku miesięcy. W dość krótkim czasie doprowadzało to do występowania u tych zwierząt zmian miażdżycowych w postaci blaszek lipidowych. Według Ignatowskiego w organizmie ludzkim istnieją dwa typy lipoprotein - lipoproteiny HDL dobre, które nie odkładają się na ściankach naczyń krwionośnych oraz lipoproteiny LDL złe odkładające się na ściankach naczyń krwionośnych. Dieta typowo śródziemnomorska zapewnia podaż dobrych lipoprotein a eliminację złych lipoprotein. Mieszkaniec Basenu Morza Śródziemnego najobfitszy posiłek złożony z owoców morza, ryb, duszonych warzyw i sałatek warzywnych spożywa w środku dnia. Śniadania i kolacji praktycznie nie spożywa się lub je się w niewielkiej ilości. Choć dieta śródziemnomorska na pewno jest zdrowa, to wydaje się że nakierowana jest ona tylko na terapię schorzeń układu krążenia, po macoszemu traktując pozostałe przypadki.

O diecie zgodnej z grupą krwi mogłaby się tutaj wypowiedzieć TeSa która na pewno wie więcej na ten temat. Ja tylko wspomnę, że zgodnie z tym sposobem odżywiania się osoby z grupą krwi 0 są typowymi mięsożercami, osoby z grupą krwi A są typowymi roślinożercami, osoby z grupą krwi B są kolonizatorami i odżywiają się mięsem drobiu, królików oraz dziczyzną, a osoby z grupą krwi AB, jak sam typ mówi stoją na rozdrożu pomiędzy grupą krwi A, a grupą krwi B. Ta ogólna forma odżywiania się wcale nie zakłada tu ścisłego trzymania się przyjętej reguły. Każda z grup bowiem może dziś odżywiać się pokarmem łączonym na przykład mięsno-warzywnym. Jest to zapewne wynik ewolucji gatunku ludzkiego.

O diecie optymalnej pisałem już tu parokrotnie. Istotą jej jest rezygnacja z typowo białkowego, czy typowo węglowodanowego odżywiania się. Ważne jest łączenie poszczególnych składników pokarmowych w optymalnej ilości. To pozwala usprawnić proces trawienia, i uniknąć większości chorób tj alergie, choroby układu pokarmowego, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego, choroby układu nerwowego, choroby psychiczne, czy choroby skóry. Optymalną ilość składników pokarmowych podałem w temacie dotyczącym zapalenia zatok. Druga część opisu została zamieszczona, o ile dobrze pamiętam, w temacie Cholesterol zabójca.

Dieta wegańska, czy wegetariańska należą do diet w których całkowicie rezygnuje się z pokarmu pochodzenia zwierzęcego. Wyjątkiem jest dieta laktowegetariańska - oprócz pokarmu roślinnego spożywa się produkty mleczne, dieta laktoowowegetariańska, gdzie do poprzedniego dochodzą jajka, czy dieta pestkariańska - spożywane jest mięso ryb. Ważne jest aby dostarczyć organizmowi pełnowartościowego białka, którego na diecie typowo roślinnej po prostu brak. Stąd wspomniane odstępstwa od reguły. Z pokarmów roślinnych tylko soja ma białko zbliżone do pełnowartościowego.

To tyle jeśli chodzi o sam opis diet. Teraz wystarczy tylko dobrać najlepszy dla siebie model odżywiania aby uniknąć schorzeń układu pokarmowego których przyczyną mogą być m in komplikacje trawienne.
Pozdrawiam gorąco i serdecznie
dany

Bibliografia:

Peter D Adamo - Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi
Szostak - Dieta śródziemnomorska
Joseph Jonas - Tajemnice energii życia
Elżbieta Cybulska - Tajemnice Niekonwencjonalnej Medycyny
Elżbieta Cybulska - Nowe Tajemnice Niekonwencjonalnej Medycyny
Daniel Nowotczyński - Niekonwencjonalna Medycyna
Ewa Witoszek - Dieta optymalna
Andrzej Malinowski - Antropologia
Janina Sokołowska-Pituchowa - Anatomia człowieka
Michał Tombak - Jak żyć długo i zdrowo
Tomasz Nocuń - Dieta wegetariańska prosta i zdrowa


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Problemy jelitowe
PostWysłany: Nie Maj 14, 2017 9:39 am 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Nie Lut 12, 2017 1:01 pm
Postów: 60
W takich przypadkach ja biorę trilac IBS, zawsze pomaga przy problemach jelitowych. Uważam, że jest lepszy niż inne suplementy diety problemy szybko ustępują i do tego jest niedrogi. Pozdrawiam:)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Problemy jelitowe
PostWysłany: Wto Maj 16, 2017 1:10 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Pią Kwi 07, 2017 12:53 pm
Postów: 15
ja przy problemach jelitowych (biegunki, zatrucia, alergie) jak i przy antybiotykoterapii wspomagam się preparatem dicoflor 30 https://www.aptekagemini.pl/dicoflor-30-x-12-sasz.html który pomaga w odbudowaniu flory bakteryjnej w jelitach


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Problemy jelitowe
PostWysłany: Pon Sie 21, 2017 12:21 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Wto Cze 20, 2017 8:07 pm
Postów: 12
Miejscowość: Konstantyn
Wskazane są produkty, które zawierają błonnik, czyli warzywa i owoce (w tym suszone), a także pełnoziarniste produkty zbożowe. Korzystne jest wzbogacenie diety w produkty mleczne, które wpływają pozytywnie na florę jelitową. Nie zapominajmy oczywiście o piciu przynajmniej 1,5–2 litrów płynów dziennie.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Problemy jelitowe
PostWysłany: Czw Sie 24, 2017 4:58 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Pon Sie 21, 2017 3:23 pm
Postów: 31
Ja polecam trilac IBS, jest bardzo dobry na problemy jelitowe.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Problemy jelitowe
PostWysłany: Śro Kwi 28, 2021 1:10 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Śro Kwi 21, 2021 2:03 pm
Postów: 13
ja też mam takie problemy jelitowe :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Problemy jelitowe
PostWysłany: Śro Kwi 28, 2021 1:27 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Śro Lut 27, 2019 6:11 pm
Postów: 30
a próbowałaś stosować jakieś probiotyki? Zwykle to nieprawidłowa flora jelitowa odpowiada za problemy jelitowe. Warto ją więc uzupełniać odpowiednimi bakteriami, na przykład takimi jak te w probiotyku proctolact, które kolonizują zwłaszcza jelito grube i odbyt


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Problemy jelitowe
PostWysłany: Śro Maj 26, 2021 10:16 am 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Czw Mar 07, 2013 6:30 pm
Postów: 55
Przede wszystkim diagnoza czym są spowodowane problemy jelitowe. Jeśli biegunka, bóle brzucha pojawiają się po leczeniu antybiotykiem bądź w trakcie to całkiem możliwe, że doszło do zakażenia Clostridioides difficile. Moja znajoma leczyła się z tego powodu w szpitalu. Najpierw przyjmowała antybiotyki a potem miała w szpitalu w Łodzi wykonane przeszczepienie mikrobioty jelitowej, przygotowaniem i dostarczeniem preparatu zajmuje się firma Human Biome Institute. Na ich stronie można o takich zabiegach znaleźć wiele informacji.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 33 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności