Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Sob Paź 24, 2020 12:12 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 34 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: ZIOŁOLECZNICTWO
PostWysłany: Wto Maj 13, 2008 4:54 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
SKRZYP POLNY

Występowanie


Pospolity chwast występujący najczęściej na kartofliskach, ugorach i miedzach. Trudny do
wyplenienia, bo z każdego małego odcinka kłącza rozgałęzionego z ziemi wyrasta nowa roślina.


Wygląd zewnętrzny


Jest byliną. Nadziemne płonne pędy podobne do maleńkich leśnych choinek-jodełek osiągają wysokość od 20-40 cm.


Przed 200-300 milionami lat skrzypy, paprocie i widłaki były olbrzymimi drzewami. Dziś spotyka się u nas kilkanaście innych odmian skrzypu o różnym pokroju i wzroście np. skrzyp bagienny (Equisetum limosum) osiąga 1,5 m wys., skrzyp leśny (Equisetum silvestris), rosnący najczęściej gromadnie w cienistych i wilgotnych lasach o licznych rozgałęzionych i w dół zwisających cienkich gałązkach oraz skrzyp olbrzymi (Equisetum maximum), zarastający masowo bagna i źródliska wyrasta nawet do 2 m wysokości. Dla celów leczniczych stosuje się tylko skrzyp polny.


Wczesną wiosną pojawiają się żółtobrunatne lub czerwonawe pędy zarodnikowe, 3~ mm grube, prosto wzniesione, o rozdętych, pochwiastych liściach przylegających do pędu a zakończone kłosem zarodnikowym. Po dojrzeniu sześciokątne tarczki na kłosie rozchylają się wysypując zarodniki, z których wyrastają z czasem pędy płonne w postaci zielonych jodełek. Zarówno te płonne pędy, jak i rozgałęzione pędy zarodnikowe po ich dojrzeniu oraz pędy zielone wyrastające z kłączy stanowią właśnie surowiec leczniczy.


Ziele skrzypu polnego zbiera się od lipca do sierpnia, ponieważ w tym czasie skrzyp jest w stanie największego nagromadzenia krzemu.


Zebrane ziele suszy się w cieniu, w przewiewie i w temperaturze 35° C.


Główne związki, ich właściwości i zastosowanie


Najważniejszym składnikiem skrzypu polnego jest krzemionka. Surowiec skrzypu potarty w palcach skrzypi - stąd jego nazwa.


Krzem rozpuszcza się w wodzie stosunkowo łatwo, przenika przez ściany jelit do krwiobiegu, częściowo gromadzi się w tkance łącznej skóry, w krwinkach czerwonych i w trzustce, a pozostała część aktywizuje się w różnych procesach organizmu np. zabliźnianiu się ran po operacjach i zranieniach, przy zwapnieniu ognisk gruźliczych, szczególnie w płucach. Dla tej przyczyny już od dawna jest stosowany w medycynie ludowej w leczeniu gruźlicy. Wykorzystuje się też inne zioła zawierające dużo krzemionki, między innymi skrzyp polny, ziele miodunki, rdest ptasi. Krzem odgrywa też bardzo ważną rolę jako składnik kości i moczu pełniąc w moczu rolę koloidu ochronnego i utrzymującego równowagę między koloidami i krystaloidami.


Krzemionka w błonach śluzowych i w naczyniach krwionośnych, a zwłaszcza kapilarnych, pełni rolę strażnika przeciwdziałającego nadmiernej łamliwości i ich przepuszczalności (uszkodzenia, pęknięcia włoskowatych naczyń w miażdżycy). Z wiekiem ubywa tego składnika w organizmie ludzkim i dlatego leki z większą zawartością krzemu specjalnie wskazane są dla ludzi w starszym wieku, zwłaszcza w początkach miażdżycy, a także w stanach zapalnych dróg moczowych.
Prócz krzemu surowiec skrzypu polnego zawiera także znaczne ilości innych soli mineralnych, m.in. azotan potasowy (odgrywający znaczną rolę w moczopędnym działaniu tego surowca), ponadto flawonoidy, kwasy organiczne, zasady organiczne, saponiny i garbniki. Odwar tego surowca zalecany jest najczęściej w schorzeniach dróg moczowych, lekkich krwawieniach i skąpomoczu (prostata), po różnych zabiegach chirurgicznych, w początkowych stanach miażdżycy, w uszkodzeniach naczyń włoskowatych i dla wzmocnienia ich ścianek. W geriatrii stosowany jest profilaktycznie dla uzupełnienia niedoboru mikroelementów, a także w kamicy nerkowej, pęcherzowej i w stanach zapalnych dróg moczowych łącznie z innymi ziołami działającymi przeciwzapalnie i moczopędnie.


Odwar tego ziela stosuje się również zewnętrznie do płukania zapalonych spojówek oczu, do okładów na wysypki, owrzodzenia, oparzenia, stłuczenia, zranienia i trudno gojące się rany.


Odwar: 2 łyżki skrzypu polnego zalewa się 2 szklankami wody (wyjątkowo!) gotując 30 minut. Po naciągnięciu i wyjałowieniu z krzemionki przecedzić i pić po l/2 szklanki 3 razy dziennie (ziele skrzypu zażywa się najczęściej z zielem rdestu ptasiego a także z innymi ziołami).

Suszone ziele skrzypu wchodzi w skład różnych mieszanek moczopędnych, przeciwreumatycznych, antyartretycznych, nasercowych i płucnych, a także w skład granulatów jak Reumogran, Urogran, a w postaci wyciągu alkoholowego wchodzi w skład Cholesolu oraz Fitolizyny.

http://parda.w.interia.pl/196.htmlDZIEWANNA WIELOKWIATOWA

Występowanie

Słoneczne zbocza, nasypy, suche pastwiska, przy drogach. Spotykana prawie w całej Europie.

Wygłąd zewnętrzny

Jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku wyrasta tylko rozeta dużych liści, długich do 20 cm, mocno owłosionych, zaś w drugim roku wyrasta gruby pęd, strzelający w górę do 2 m wysokości, gęsto pokryty szarozielonymi kutnerowatymi liśćmi o kształcie eliptycznym i wydłużonym. Brzegiem ząbkowane i o mocnym głównym nerwie, od nasady liścia mocno zgrubiałym i przylegającym aż do łodygi. Korony kwiatowe złocistożółte, pięciopłatkowe, dołem zrośnięte, tworzące rurki w kielichach gęsto osadzonych okółkowo na pędzie aż do szczytu. Kwiaty zbiera się przez okres kilku tygodni w suche i słoneczne dni zrywając dziennie tylko te płatki korony, które w pełni rozwinęły się. Nie ugniatać ich w torebce, aby nie utraciły złotego koloru. Zebrane liście roztrząsa się w cienką warstwę i suszy szybko w cieniu i przewiewie, w temperaturze nie wyższej niż 35° C.


Surowiec

Korony kwiatowe o przyjemnym, miodowym zapachu i słodkawym smaku.

Główne związki, ich właściwości i zastosowanie

Surowiec zawiera związki flawonoidowe, śluzowe oraz ślady cukru i olejku lotnego, a także
mało zbadane saponiny.

Dzięki tym i innym czynnym substancjom surowiec dziewanny działa wykrztuśnie i skutecznie przy zaflegmieniu dróg oddechowych, uporczywym kaszlu, chrypce i katarze.


Napar tego surowca działa także rozkurczowo, przeciwzapalnie, dezynfekująco i łagodzi podrażnienia dróg oddechowych.
Naparu kwiatu dziewanny używa się też napotnie, najczęściej wraz z innymi ziołami - najlepiej z miodem - pijąc kilka razy w ciągu dnia po 3~4 szklanki tego naparu na gorąco.

W medycynie ludowej używa się także naparu dziewanny zewnętrznie na okłady do ran i wrzodów, a także do kąpieli przy guzach krwawniczych odbytnicy i owrzodzeniach.
http://parda.w.interia.pl/047.htmlDZIURAWIEC LEKARSKI
(ziele świętojańskie)


Występowanie

Zarośla, widne lasy, suche łąki, pastwiska, wzgórza, przydroża, polany górskie.

Wygląd zewnętrzny

Ziele wieloletnie. Półkrzew wyrastający do 70 cm wysokości o dość silnych, ale cienkich łodygach, wyrastających z korzenia po kilka, dołem nieco zdrewniałych. Liście liczne owalne, od 1 do 3 cm długie, siedzące i ułożone na pędach naprzemianlegle. Kwiaty żółte, pięciopłatkowe, zebrane na szczytach pędów w niby-baldachy. Liść dziurawca - oglądany pod światło - sprawia wrażenie podziurawionego szpilką. W rzeczywistości te niby maleńkie otworki to zbiorniczki olejku lotnego - stąd nazwa tego ziela. Łatwo też można poznać dziurawiec rozcierając kwiat z kielichem na grzbiecie ręki - pozostanie po nim czerwonofiołkowy ślad. Inne rośliny całkiem podobne do dziurawca nie wykazują tej właściwości.

Surowiec

Ziele i świeże kwiaty; zazwyczaj ścinamy szczyty kwitnących pędów, pozostawiając około l/3
części rośliny nad ziemią, aby jej zbyt nie osłabić i ułatwić nowy przyrost. Przekwitniętych już roślin nie należy zbierać. Zebrane ziele suszymy w przewiewnym i cienistym miejscu rozłożone cienką warstwą albo też związane w małe pęczki i zawieszone na sznurku w temperaturze nie przekraczającej 35° C. Ziele ma słaby zapach i gorzkawy smak.

Główne związki, ich właściwości i zastosowanie

Ziele dziurawca zawiera olejek eteryczny, liczne garbniki, związki żywiczne i flawonoidowe, a także glikozyd i hiperacynę barwiącą napar na czerwono i uczulającą organizm na promienie nadfioletowe. Dlatego lecząc się dziurawcem unikajmy promieni słonecznych, zwłaszcza w lecie, aby nie ulec poparzeniom i porażeniu słonecznemu.

Na szczególną uwagę zasługuje zawarta w dziurawcu hiperacyna w przypadku, gdy chodzi o jej udział w roli katalizatora niektórych redukcji wewnątrzkomórkowych, w szczególności zaś w biochemicznych procesach wewnątrz komórek i narządów atakowanych przez nowotwory.

Dziurawiec należy od dawien dawna do jednego z najpopularniejszych i najczęściej używanych ziół. Działanie jego jest wszechstronne, a zawarte w nim składniki działają przeciwzapalnie, przeciwskurczowo, bakteriobójczo, żółciopędnie i w ogóle korzystnie na cały układ trawienny i system nerwowy. Przede wszystkim zaś surowca tego używa się przy niedomogach wątroby w schorzeniach woreczka żółciowego, kamicy, a także w stanach zapalnych dróg żółciowych, przy zgadze, wzdęciach, wiatrach, biegunce, przy złej przemianie materii, braku apetytu, nieżytach żołądka i jelit, jego niedokwaśności i nerwicach.

Napar: zalać 2 łyżki dziurawca 1,5 szklanki wrzątku, (nie gotować) zostawić pod przykryciem na 30 minut, następnie przecedzić i pić 2-3 razy dziennie po pół szklanki 20 minut przed jedzeniem.
Ponieważ hiperacyna trudno rozpuszcza się w wodzie, gwoli skuteczniejszego działania tego surowca stosujemy tzw. macerację, zalewając ziele wrzątkiem np. wieczorem na 8-12 godzin. Rano macerat przecedzamy, podgrzewamy przed użyciem i pijemy 2 do 3 razy dziennie po pół szklanki przed jedzeniem. Dziurawca używa się także w postaci nalewki - wyciągu na spirytusie albo też na oliwie. Nalewkę na spirytusie sporządzamy, wsypując rozdrobniony dziurawiec do butelki ze spirytusem - (3/4 zawartości butelki) i odstawiając na 14 dni wstrząsając codziennie butelką. Po tym okresie zlewamy wyciąg (już czerwony), a ziele w butelce ponownie zalewamy alkoholem, ale już tylko zwykłą wódką (40%) na dalsze 14 dni. Zlewamy i łączymy obie nalewki razem zażywając 2-3 razy dziennie po l/3 kieliszka z wodą przy różnych dolegliwościach wewnętrznych.


Nalewkę - wyciąg na oliwie z oliwek sporządzamy zalewając drobno pocięte ziele dziurawca oliwą na okres kilku tygodni. Potem zlewamy czerwony płyn do ciemnej butelki i odstawiamy w chłodne i ciemne miejsce. Wyciąg ten stosuje się jako środek wybitnie dezynfekujący:

a) zewnętrznie na okłady (tampony nasycone tym wyciągiem) przy wrzodach, odmrożeniach, opuchliznach i bólach reumatycznych, a także do nacierania chorych części ciała (rozcieńczony olejem terpentynowym);

b) wewnętrznie 6-8 kropli na cukrze przy kurczach i bólach żołądka i innych.

Dziurawiec działa - pośrednio - uspokajająco i wzmacniająco na system nerwowy, zarówno na układ wegetatywny, jak i na centralny i obwodowy oraz przeciwdziała różnym przejawom schorzeń tego systemu jak: bezsenność, nadwrażliwość, brak skupienia uwagi, zastoje w obwodowym krążeniu krwi.
http://parda.w.interia.pl/051.html


Góra
 Profil  
 

zdrowie Temat postu: Re: ZIOŁOLECZNICTWO
PostWysłany: Wto Maj 13, 2008 10:05 pm 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączenie: Nie Mar 11, 2007 7:25 pm
Postów: 484
Dziękuję za ciekawe informacje, o ziołach zawsze warto dowiedzieć się więcej.
Zwłaszcza informacje temat dziurawca na pewno okażą sie przydatne dla wielu osób bo jest to zioło naprawdę wszechstronne, pomaga leczyć bardzo różne choroby, od schorzeń wątroby aż po cięższe postaci depresji.
Dodatkowe informacje na temat ziół, fitoterapii oraz właściwości i zastosowania ziół znajdziemy również pod tym linkiem:
Ziołolecznictwo


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: ZIOŁOLECZNICTWO
PostWysłany: Śro Maj 14, 2008 6:47 am 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
Wszystkie wymienione zioła warto mieć na stałe, są zawsze pomocne i niezbędne.

Pozdrawiam serdecznie :) .


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: ZIOŁOLECZNICTWO
PostWysłany: Śro Maj 14, 2008 3:24 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
BRZOZAMedyczne zalety brzozy znane były od tysiącleci. Już na początku naszej ery stosowali ją Rzymianie. Wymieniana jest także w średniowiecznych zielnikach. Pisała o niej miedzy innymi święta Hildegarda. Jako surowiec farmakopealny pozyskuje się sok i liście. Szczególne znaczenie dla człowieka ma sok z brzozy (oskoła, bzowina). Pozyskuje się go właśnie teraz, kiedy nabrzmiewają pączki, ale zanim urosną liście. W tym celu nawierca się pień lub gruby konar drzewa na głębokość około 10-15 cm, wkłada w otwór rurkę i podstawia naczynie. W ciągu doby uzyskuje się mniej więcej litr soku, który można przechowywać w lodówce nawet kilka dni. Aby nie uszkodzić drzewa powstały otwór zasklepia się specjalną pastą lub drewnianym klinem i środkiem grzybobójczym.
Preparaty takie są dostępne w sklepach ogrodniczych. Niekiedy udaje się pozyskać sok ucinając ukośnie gałązkę średnicy około 1 cm i umieszczając jej końcówkę w podwieszonej butelce. Sok ma lekko słomkowy kolor i cierpko gorzki smak. Przed wypiciem można do niego dodać trochę miodu z pasieki.
Zawiera niewielką ilość cukrów (glukozy i fruktozy), kwasy organiczne (cytrynowy, jabłkowy), garbniki, oraz mikroelementy takie jak potas, wapń, żelazo, miedź, fosfor i inne.
Dorośli powinni wypić przynajmniej dwie szklanki dziennie, a dzieci odpowiednio mniej. Kuracja powinna trać około dwóch tygodni. Sok z brzozy jest eliksirem zdrowia dla osób borykających się z problemami kamicy nerkowej. Pobudza on wydalanie moczu, poprawia czynność kanalików nerkowych i dlatego był niegdyś, ze znakomitym efektem, stosowany w zapobieganiu tworzenia się kamieni i piasku w drogach moczowych.

Polecam go również wszystkim, którzy zjadają duże ilości białka zwierzęcego, ponieważ stanowi to potencjalne zagrożenie odkładaniem się w złogów moczanowych i szczawianowo-wapniowych w układzie moczowym. Poza tym działa on również napotnie i stymuluje prawidłową czynność wątroby. Z tego powodu wiosenne kuracje sokiem z brzozy uważano, za ważną terapię oczyszczającą, którą zalecano chorym na reumatyzm i skazę moczanową.

Surowiec zielarski - liście Folium Betulae zawierają saponiny (betulina), flawonoidy, kwasy organiczne, żywice, garbniki, sole mineralne, olejek eteryczny. Liście zbiera się w okresie wiosny, gdy są jeszcze lepkie, obrywając ręcznie i susząc w temperaturze do 40 stopni Celsjusza. Przyrządza się z nich napary i odwary oraz nalewki.
Wykazują one istotne działanie moczopędne i regenerujące nerki. Znalazły więc zastosowanie w leczeniu przewlekłych chorób układu moczowego. Znacznie rzadziej wykorzystuje się świeże pączki brzozy. Mają one silne działanie przeciwzapalne, co znajdowało zastosowanie w miejscowym leczeniu schorzeń skóry. W medycynie ludowej stosowano je do wybielania skóry i przeciw piegom.

Dziś już niestety nie pozyskujemy dla celów leczniczych huby brzozowej. Szkoda, bo maceraty z huby wykazują bardzo korzystne działanie nie tylko przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, ale również immunoregulujące i stymulujące ilość wytwarzanego lokalnie interferonu. Używano ich, więc w celu wzmocnienia odporności organizmu oraz w zapobieganiu powstawania przerzutów nowotworowych. 1)

Naturalna odżywka wzmacniająca włosy: 100 g wysuszonych liści brzozy włożyć do ciemnego słoja i zalać 100 ml 80% alkoholem i 100 ml wody. Pozostawić na 8-10 dni w temperaturze pokojowej. Od czasu do czasu macerat należy wstrząsnąć. Po tym czasie trzeba go przecedzić przez gęstą gazę lub filtr do kawy. Wodę brzozową wlać do ciemnej butelki. Stosować po każdym myciu głowy. Wzmacnia włosy, nadaje im puszystość, miękkość oraz elastyczność. Można dodać do nalewki kilka kropli naturalnego olejku lawendowego, szałwiowego lub geraniowego.

Grzegorz Kalinahttp://www.naturalnamedycyna.pl/index.php?option=content&task=view&id=350#

1) można samemu zebrać guzy brzozowe


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: ZIOŁOLECZNICTWO
PostWysłany: Śro Maj 14, 2008 9:39 pm 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączenie: Nie Mar 11, 2007 7:25 pm
Postów: 484
Sok z brzozy ma mnóstwo zalet, ja również sporo o tym soku czytałam i kiedyś nawet miałam okazję takiego soku się napić :)
Sok ten znakomicie oczyszcza krew, reguluje przemianę materii i poprawia odporność.
Na pewno idealnie byłoby samemu pozyskać świeży sok z brzozy ale nie każdy ma tak możliwość (chociażby dlatego że drzewo powinno rosnąć z dala od szos oraz terenów przemysłowych). Podobno jednak sok z brzozy można dostać m.in. w sklepach zielarskich, sklepach ze zdrową żywnością i niektórych aptekach.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: ZIOŁOLECZNICTWO
PostWysłany: Pią Maj 16, 2008 11:32 am 
Offline
Senior Member
Senior Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Lut 24, 2007 8:06 pm
Postów: 135
Zaczęłam od wczoraj stosować sok z brzozy, jest bardzo smaczny więc jest to bardzo przyjemna kuracja :) Pozdrawiam


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: ZIOŁOLECZNICTWO
PostWysłany: Pią Maj 16, 2008 3:47 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
Świetnie Magdo, kiedyś mama stosowała do pielęgnacji moich włosów właśnie wodę brzozową. Miałam bardzo ładne i gęste, być może właśnie za sprawą tego specyfiku.

Życzę zdrówka :P .


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: ZIOŁOLECZNICTWO
PostWysłany: Pią Maj 16, 2008 6:42 pm 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączenie: Nie Mar 11, 2007 7:25 pm
Postów: 484
Ziołolecznictwo jest obecnie popularne i bardzo dobrze bo odpowiednio dobrane zioła mogą skutecznie wyleczyć z niejednej choroby. Niewątpliwą zaletą większości kuracje ziołowych jest również fakt, że zioła na ogół nie są zbyt drogie. Ziołolecznictwo to również jedna z najbezpieczniejszych metod leczenia, co nie oznacza jednak, że nie wymaga konsultacji z lekarzem. Pewne zioła są silnymi alergenami, warto o tym pamiętać (nawet powszechnie stosowany rumianek czasem powoduje uczulenia). Tak więc alergicy powinni być ostrożni w stosowaniu ziół.
Istnieje też wiele sytuacji, kiedy nie wolno stosować pewnych ziół, ważne też w jakich proporcjach je stosujemy itp.

Przykładowo, szereg ziół jest zabronionych dla kobiet w ciąży. Szczególnie kobiety w 1 trymestrze powinny ostrożnie podchodzić do wszelkich preparatów ziołowych Niektóre zioła lecznicze są bardzo silnymi lekami, mają bardzo silne działanie - niejednokrotnie silniejsze niż przepisywane przez lekarza leki- i powinny być stosowane pod kontrolą lekarza, gdyż mogą być niebezpieczne.
Warto pamiętać, że pewne mieszanki ziołowe od wieków wykorzystywane były jako środki poronne i mogą spowodować przedwczesne skurcze macicy bądź zaburzenia w rozwoju płodu.
Popularna mięta pita w zbyt dużych ilościach może też mieć działanie wczesnoporonne. Oczywiście nie oznacza to że kobieta w ciąży nie może napić się herbatki z mięty, ale nie powinien być to zbyt mocny napar i z tego co słyszałam, nie powinna pić więcej niż 1 szklankę dziennie.
Czytałam też, że rozmaryn nie powinien być podawany kobietom w ciąży, gdyż pobudza obwodowy układ krążenia.
Ponadto kobiety w ciąży zasadniczo nie powinny stosować nieznanych ziół egzotycznych a także ziół, których nigdy wcześniej nie stosowały i nie znają na nie reakcji swego organizmu.

Oprócz kobiet w ciąży ostrożnie do terapii ziołowych powinni podchodzić m.in. ludzie przewlekle chorzy oraz alergicy.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: ZIOŁOLECZNICTWO
PostWysłany: Sob Maj 17, 2008 2:50 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
el-ka napisał(a):
Ziołolecznictwo jest obecnie popularne i bardzo dobrze bo odpowiednio dobrane zioła mogą skutecznie wyleczyć z niejednej choroby.


Słusznie el-ka, mogą naprawdę wyleczyć nawet z najcięższej choroby, pod warunkiem, że kuracja przebiega pod okiem znawcy i przy dużym zaangażowaniu chorego. Wiem to z doświadczenia, dlatego ciągle do nich zachęcam.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: ZIOŁOLECZNICTWO
PostWysłany: Sob Maj 17, 2008 3:05 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
KWIAT DZIKIEGO BZU

Badania naukowe wykazały, że kwiaty dzikiego bzu, bogate są w aktywne biologicznie związki, które działają napotnie, moczopędnie, poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych oraz stanowią bogate źródło wymiataczy wolnych rodników. Silny efekt napotny wywołany jest pobudzeniem ośrodka regulującego wydzielanie potu i powoduje szybkie obniżanie podwyższonej temperatury.

Kwiaty czarnego bzu znajdują zastosowanie w leczeniu zakażeń górnych dróg oddechowych przebiegających z gorączką. Są one skutecznym antidotum na przeziębienia, grypę i zapalenia gardła. Napar z kwiatów czarnego bzu, zażywany regularnie w początkowym okresie infekcji wirusowych, łagodzi dolegliwości, obniża gorączkę i skraca okres choroby. Z moich obserwacji wynika, że zapobiega on nawrotom pokataralnych zapaleń zatok. Używa się go również miejscowo, do płukania gardła. W sezonie gryp i przeziębień czarny bez stanowi znakomitą alternatywę dla aspiryny.

źródło:>http://www.allegro.pl/item343199225_syrop_z_czarnego_bzu_krokus_naturalna_aspiryna_.html

Mam nadzieję, że znalazłam coś dla moich kapryśnych zatok.

Sok z owoców bzu

Dojrzałe, umyte i przebrane owoce bzu czarnego ogrzewać w naczyniu, stale mieszając, aż pękną i puszczą sok. Rozetrzeć je wówczas na miazgę i małymi porcjami wyciskać w płuciennym woreczku. Otrzymany sok pozostawić do odstania, przecedzić, dodać cukru w proporcji 1 : 1, gotować powoli kilka minut i rozlać do naczyń. Pozostały miąższ włożyć do naczynia, dodać cukru, gotować powoli kilka minut i powidła przełożyć do słoików. Sok pić 2 - 3 razy dziennie po 1 - 2 łyżek jako środek pomocniczy w nerwobólach, zapaleniach korzonków nerwowych, również w grypie, przeziębieniach i lekkich zaburzeniach trawiennych.
źródło: >http://www.zdrowie.klips.org/bez.htm


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: ZIOŁOLECZNICTWO
PostWysłany: Sob Maj 17, 2008 9:57 pm 
Offline
Member
Member
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Paź 04, 2007 8:05 pm
Postów: 95
Miejscowość: problemy z w
Krystyno, bardzo dziękuję za informacje na temat dzikiego bzu, znalazłam ładne zdjęcie bzu ale nie udało mi się wkleić, wiec wysyłam link do dużego zdjęcia bzu
http://przyroda.osiedle.net.pl/Dziki_bez_czarny.htm
Zgadzam sie z Tobą, że zioła mogą pomoc wyleczyć nawet z najcięższej choroby, ale tak jak napisałaś- pod warunkiem, że kuracja przebiega pod okiem specjalisty.
Pozdrawiam :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: ZIOŁOLECZNICTWO
PostWysłany: Nie Maj 18, 2008 5:17 am 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
Tak jak w medycynie klasycznej, niektóre lekarstwa można kupić bez recepty i stosować samodzielnie, zgodnie z zawartą informacją, tak w ziołolecznictwie niektóre zioła czy ich mieszanki.

Pozdrawiam i dziękuję za zdjęcie.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: ZIOŁOLECZNICTWO
PostWysłany: Nie Maj 18, 2008 10:42 am 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączenie: Nie Mar 11, 2007 7:25 pm
Postów: 484
Ja też tak myślę, gotowe herbatki ziołowe na przykład takie jak te dostępne w supermarketach można stosować na własną rękę, warto jednak dokładnie przeczytać zawarte na etykietce wskazania i ewentualne przeciwwskazania.
Pozdrawiam :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: ZIOŁOLECZNICTWO
PostWysłany: Pon Maj 19, 2008 4:07 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Czw Mar 29, 2007 7:17 pm
Postów: 25
Cytuj:
Istnieje też wiele sytuacji, kiedy nie wolno stosować pewnych ziół

szczególnie dotyczy to kobiet w ciązy, ja uzupełnię może informacje podane przez el-kę:
Dla kobiet w ciąży szczególnie groźne są zioła, które wpływają na kurczliwość mięśni macicy, np. krwawnik pospolity, glistnik jaskółcze ziele. W ciąży ryzykowne może też być nawet stosowanie powszechnie znanych ziół jak szałwia lekarska, ruta, werbena, serdecznik, bylica pospolita. Nie są zalecane również takie zioła jak:
rozmaryn lekarski, cząber ogrodowy, chmiel, a nawet popularny tymianek.
Czytałam też, że kobiety ciąży nie powinny też stosować preparatów z żeń-szeniem, bo zawiera niewielką ilośc estrogenu.
A na temat dziurawca znalazłam różne informacje np. w poradniku http://www.rodzicpoludzku.pl/poradnik/podkategoria.php?kategoria_id=1&poradnik_podkategoria_id=8
piszą że dziurawiec można pić przez cały czas ciąży (m.in. wspomaga układ nerwowy i chroni przed depresją), za to gdzieś indziej przeczytałam, że preparatów z dziurawcem to kobiety w ciąży powinny ich unikać, bo mogą nasilać przebarwienia skóry.
Wniosek jest prosty: w ciąży stosowanie jakichkolwiek ziół najlepiej skonsultować z lekarzem.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: ZIOŁOLECZNICTWO
PostWysłany: Czw Maj 22, 2008 10:04 am 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączenie: Nie Mar 11, 2007 7:25 pm
Postów: 484
Niewłaściwie dobrane zioła, szczególnie te silnie działające, mogą szkodzić. Jest wiele ziół, które niewłaściwie zażywane mogą np. spowodować zatrucie- do nich należą m.in. arnika, bagno zwyczajne, wilcza jagoda. Więcej informacji na stronie:
http://www.kazior5.com/ziola111.htm


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 34 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności