Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 7:49 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 38 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Cholesterol zabójca?
PostWysłany: Czw Lip 02, 2009 9:03 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Czw Lip 02, 2009 8:36 pm
Postów: 21
teksty, które zamieszczam umieściłem już na kilku forach poświęconych profilaktyce zdrowia. Zamieszczam je tu na tym forum gdyż uważam, że ich treść powinna być znana każdemu dbającemu o swe zdrowie.
Zajmuję się zastosowaniem zjawisk fizycznych w medycynie, szukając pewnych informacji natrafiłem na opracowania biochemiczne, które wstrząsnęły moją świadomością.
Pytanie powinno brzmieć, Dlaczego niektórzy mają wysoki poziom cholesterolu? Czy jest to zjawisko patologiczne i w jakim stopniu?
Odpowiedź, po zapoznaniu się z publikowanymi na przestrzeni ostatnich 30 lat badaniami i opracowaniami wyników tych badań jest zaskakująca tym bardziej im głębiej interesujemy się nośnym w naszej cywilizacji zagrożeniem chorobami układu sercowo-naczyniowego. Treść poniższa, podkreślam, nie będzie reklamą jakiegokolwiek produktu czy "metody" dbania o zdrowie a jedynie esencją wyników badań ośrodków naukowych. Uważam, iż aby podać odpowiedź na powyższe pytanie powinienem przywołać znane (czasem nie kojarzone) fakty.


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: Cholesterol zabójca?
PostWysłany: Czw Lip 02, 2009 9:18 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Czw Lip 02, 2009 8:36 pm
Postów: 21
Dlaczego organizm wytwarza dużo cholesterolu?

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku umiera 12 000 000 (12 milionów) z powodu zawałów serca, udarów mózgu i innych schorzeń układu sercowo-naczyniowego.
Pomimo umiarkowanych sukcesów niektórych krajów w zakresie obniżania współczynnika śmiertelności z w/w powodów, epidemia chorób układu sercowo-naczyniowego nadal szerzy się na skalę światową.
Wśród dyskutowanych koncepcji przyczyn chorób serca i układu krążenia przeważa pogląd upatrujący w podwyższonym poziomie tzw czynników ryzyka, który odpowiada za uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych i wywołanie miażdżycy w konsekwencji prowadzi do choroby sercowo-naczyniowej. Szczególną rolę przypisuje się zwiększonemu poziomowi cholesterolu i stąd propagowanie stosowania w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych farmaceutyków obniżających jego poziom i poziom innych czynników ryzyka. Należy podkreślić, że brak dowodów istnienia bezpośredniej zależności pomiędzy wysokim poziomem cholesterolu a częstotliwością wystąpienia zawału serca.
Pojawia się pytanie o przyczynę wzrostu ilości cholesterolu w sytuacji gdy upatruje się w tym zagrożenie dla zdrowia organizmu. Czy przyrost ilości cholesterolu jest objawem choroby, czy raczej obrony przed chorobą?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Cholesterol zabójca?
PostWysłany: Pią Lip 03, 2009 7:22 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
Witam :D

Dla uzupełnienia obrazu cholesterolu i nie tylko...
Co sądzi o cholesterolu D'Adamo już tu było... ale przypomnę: w encyklopedii D'Adamo można przeczytać, że cholesterol jest powszechnie uważany za tłuszcz. W ogóle opis cholesterolu, przy okazji hasła "hipercholesterolemii" ze str 178 jest wart przytoczenia (pewnie też za sprawą tłumaczki p. Moniki Betley). W/g D'Adamo :
Cytuj:
"Cholesterol ma dość dziwną budowę. Większość ludzi myśli o nim jak o czymś w rodzaju tłuszczu, ale właściwie jest to alkohol, choć o szczególnych właściwościach. Jego rozliczne atomy węgla i wodoru ulokowane są w skomplikowanej trójwymiarowej sieci, co sprawia, że jest nierozpuszczalny w wodzie. Tę nierozpuszczalność cholesterolu sprytnie wykorzystują wszystkie istoty żywe wkomponowując go w błony swych komórek, niczym środek impregnujący.Wodoodporność jest niezwykle istotna dla normalnego funkcjonowania komórek nerwowych, ponieważ ułatwia im przewodzenie bodźców elektrycznych. Nic zatem dziwnego, że największe ilości cholesterolu występują w mózgu i innych miejscach układu nerwowego W związku z faktem, że cholesterol jest nierozpuszczalny wodzie, a co za tym idzie również we krwi, transportowany jest w krwiobiegu wewnątrz cząstek złożonych z tłuszczów i białek, zwanych lipoproteinami. Lipoproteiny są rozpuszczalne w wodzie, ponieważ zewnętrzna część ich cząsteczki składa się przede wszystkim z białek, które są rozpuszczalne. Wnętrze lipoproteiny składa się z tłuszczów, które zawierają przestrzeń do przenoszenia innych cząsteczek, takich jak cholesterol.Lipoproteiny dzieli się ze względu na ich gęstość. Najlepiej poznane są lipoproteiny wysokiej gęstości (HDL) i lipoproteiny niskiej gęstości(LDL)......Różnica między "dobrym", a "złym" cholesterolem polega na tym , w którą stronę cholesterol wędruje."

itd. Warto przeczytać całość, bo z łatwością pozostaje w pamięci. Ja umieściłam tę informację w jednym ze swoich wierszyków edukacyjnych (patrz str 4). Tak się składa, że znam dwie osoby od dawna walczące z hipercholesterolemią. Mają grupy krwi AB i A, a właśnie u tych grup krwi D'Adamo zauważa znaczne ryzyko zachorowania. Nie wiem, czy uda im się zwalczyć tę chorobę przy pomocy diety D'Adamo, ale dla mojego czystego sumienia o takiej możliwości je poinformowałam. D'Adamo napisał też książkę z serii zwalcz chorobę dietą zgodną z grupa krwi Choroby układu sercowo-naczyniowego (wydanie polskie Mada 2005). Na str 28 można przeczytać:
Cytuj:
Nareszcie, choć z oporami, medycyna konwencjonalna zaczyna dostrzegać konieczność zejścia z utartej ścieżki i szerszego spojrzenia na przyczyny powstawania chorób serca
W książce tej jest też sporo wartych przeczytania spostrzeżeń, a co jeszcze ważniejsze, są tam umieszczone rady żywieniowe dla właścicieli poszczególnych grup krwi.

Pozdrawiam z Wołomina :D


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Cholesterol zabójca?
PostWysłany: Pią Lip 03, 2009 10:44 am 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Czw Lip 02, 2009 8:36 pm
Postów: 21
dziękuję za bardzo ważne uzupełnienie. Kontynuując,
Zanim odpowiemy na te pytanie należy zwrócić się do historii medycyny a w tym przypadku do opisów niespotykanej obecnie choroby, do szkorbutu.
Szkorbut – choroba wielonarządowa wywołana niedoborem witaminy C w pożywieniu. Główne objawy dotyczą tkanki łącznej ponieważ witamina C jest składnikiem enzymów, które umożliwiają powstanie kolagenu. Brak kwasu askorbinowego oznacza brak aktywności tych enzymów a co za tym idzie brak dojrzewania kolagenu
Objawy wynikające z upośledzenia syntezy kolagenu:
• samoistne krwawienia (niedobór kolagenu w ścianach żył i tętnic)
• bóle mięśni, stawów i kości (wynik krwawień)
• patologiczne złamania
• ogólne osłabienie
• zapalny przerost dziąseł , chwianie się i wypadanie zębów
• słabe gojenie ran
Pozostałe objawy:
– depresja
– niedokrwistość
Wśród ssaków jedynie człowiek, naczelne, świnka morska nie wytwarzają w organizmie witaminy C >
a co za tym idzie tylko u tych gatunków występuje szkorbut.
Istotnym objawem zaawansowanego szkorbutu było „pękanie” żył w efekcie powodujące m.in. wewnętrzne wykrwawianie się chorych ostatecznie prowadzące do śmierci.
U człowieka objawy pojawiają się po około 70 dniach diety pozbawionej witamin a szczególnie kwasu askorbinowego i bioelementów. W dawnych czasach zapadali na nią marynarze, mieszkańcy obleganych twierdz, oraz więźniowie.
Obecnie dotyczy najczęściej małych dzieci i niemowląt karmionych sztucznie dietą pozbawioną dostatecznej ilości witamin i bioelementów.
Wśród witamin wyróżnia się witamina C towarzysząca bardzo wielu procesom i na którą jest największe zapotrzebowanie (np. intensywny wzrost wymaga większej syntezy kolagenu któremu towarzyszy zapotrzebowanie na wit. C).
Ale co ma cholesterol wspólnego z szkorbutem, uszkadzaniem naczyń krwionośnych?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Cholesterol zabójca?
PostWysłany: Pią Lip 03, 2009 10:51 am 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Czw Lip 02, 2009 8:36 pm
Postów: 21
Ma i to życiowo istotne, bo
Otóż na podstawie długotrwałych badań m.in. dwukrotnego laureata Nagrody Nobla dr Linusa Paulinga i jego współpracowników, potwierdzonych przez różne ośrodki medyczne w opublikowanych pracach naukowych , ponad wszelką wątpliwość stwierdzono, iż podwyższony poziom cholesterolu jest obroną organizmu przed postępującą degradacją naczyń krwionośnych.
Wpływ witaminy C na poziom cholesterolu i innych tłuszczów we krwi został udokumentowany w licznych badaniach klinicznych. Ponad 40 z tych badań zostało przeprowadzonych przez dr Harrie Hemila na Uniwersytecie w Helsinkach. U pacjentów z poziomem cholesterolu ponad 270 mg/dl wprowadzenie witaminy C do diety pozwalało obniżyć poziom cholesterolu nawet o 20%. W badaniach finansowanych przez Amerykańskie Stowarzyszenie Serca, dr B. Sokoloff udowodnił, że dwa gramy witaminy C dziennie mogą obniżyć poziom trójglicerydów w krwi średnio o 50% - 70%. Okazało się, że wit. C zwiększa produkcję substancji katalizujących rozkład tłuszczów, też trójglicerydów, co ma bardzo pozytywny skutek dla organizmu. Dr James Enstrom z współpracownikami z Uniwersytetu w Los Angeles badali efekty spożycia witamin u ponad 11000 amerykanów na przestrzeni 10 lat. Badanie wspierane przez rząd wykazało, że dzienne spożycie co najmniej 300 mg witaminy C w diecie lub w postaci dodatków odżywczych w porównaniu z 50mg u przeciętnego osobnika, obniżyło ryzyko zawału serca o 50% u mężczyzn i o 40% u kobiet. To samo badanie wykazało, że zwiększone spożycie witamin prowadzi do przedłużenia życia, średnio o 6 lat.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Cholesterol zabójca?
PostWysłany: Pią Lip 03, 2009 11:05 am 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Czw Lip 02, 2009 8:36 pm
Postów: 21
Człowiek może żyć bez jedzenia ok miesiąca, bez picia ok 10 dni, Stan samopoczucia w tych przypadkach pogarsza się gwałtownie i praktycznie niemożliwym jest niezauważenie powstałej tak sytuacji ( bez oddychania ok 1-3 minut). Braki witamin i bioelementów istnieją ale są ignorowane.
Te uszkodzenia, degradacja spowodowane chronicznym brakiem witamin, stanowią główną przyczynę chorób sercowo-naczyniowych(także) . Można zdecydowanie sformułować twierdzenie, że olbrzymia większość populacji ludzkiej żyje w warunkach głodu witaminowego, w pierwszych podstawowych niedoborach witaminowych, na skraju szkorbutu. Cholesterol , trójglicerydy, lipoproteiny (LDL), lipoproteina(a) i inne są idealnymi czynnikami naprawczymi, a ich poziom w krwi wzrasta w odpowiedzi na strukturalne osłabienie ścian naczyń. Sygnałem do podwyższonej produkcji tłuszczów krwi w wątrobie są więc uszkodzenia ścian tętnic. Chroniczny niedobór witamin i innych składników odżywczych prowadzi do wzmożonej, trwającej latami nadprodukcji molekuł naprawczych. Uszkodzone, niezregenerowane naczynia krwionośne „zasmarowane” czynnikami naprawczymi sprzyjają odkładaniu się tam blaszek miażdżycowych. Złóg jest czynnikiem „wspornika” ściany arterii przy niedoborze składników „budowlanych”. Główną przyczyną powstawania złogów miażdżycowych jest biologiczne osłabienie ścian tętnic wywołane chronicznym niedoborem witamin, są konsekwencją tego chronicznego osłabienia, rozwijają się jako naturalny efekt mający za cel wzmocnienie osłabienia ścian naczyń krwionośnych. Najważniejszym sposobem na obniżenie czynników ryzyka jest biologiczna i naturalna stabilizacja ścian naczyń. Podam źródła


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Cholesterol zabójca?
PostWysłany: Pią Lip 03, 2009 11:08 am 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Czw Lip 02, 2009 8:36 pm
Postów: 21
z około 27000 prac i opracowań:
4.Ross.R.:The pathogenesis of atherosclerosis-an update )Patogeneza miażdżycy- uaktualnienie) N Engl. J Med. 1986; 314:488-500

5.(6.)Pauling L Rath M,.: Solution to the puzzle of human cardiovascular disease: Its primary cause is ascorbate dificiency, leading to the deposition of lipoprotein (a) and fibrinogen/fibrin in the vascular wall( Rozwiązanie łamigłówki ludzkiej choroby sercowo-naczyniowej. Niedobory askorbinianu prowadzące do tworzenia złogów lipoprotein (a) i fibrynogenu/włóknika na ścianie naczyń główną przyczyną choroby) Ortho Med. 1991; 6:125-134
6.(5.)Pauling L Rath M, .: A unified theory of human cardiovascular disease leading the way to the abolition of this diseases as a cause for human mortality.( Zunifikowana teoria rozwoju choroby sercowo-naczyniowej pozwalająca na wyeliminowanie śmiertelności schorzenia wśród ludzi) Ortho Med. 1992; 7:5-15
7.Rath M. : reducing the risk for cardiovascular disease with nutritional supplements (Zmniejszenie ryzyka rozwoju choroby sercowo-naczyniowej metodą wzbogacania diety) Ortho Med 1992; 3:1-6
8.(10) Constantinides P.: The role of arterial wall injury in atherogenesis and arterial thrombogenesis (Rola uszkodzeń ściany tętnic w aterogenezie i trombogenezie tętnic). Zentralbl aiig Pathol pathol Anat. 1989; 135:517-530.
9.(11) Stolman JM, Goldman HM, Gould BS.: Ascorbic acid in blood vessels (Kwas askorbinowy w naczyniach krwionośnych) Arch Pathol. 1961; 72:59-68.
10.(13) Agatston AS, Janowitz WR, Kaplan G, Gasso J., Hildner F., Viamonte M.,: Ultrafast computed tomografy-detected coronary calcium feflects the angiografic extent of coronary arterial atherosclerosis (Zwapnienia wieńcowe wykrywane metodami superszybkiej tomografii komputerowej odpowiednikiem rozmiarów miażdżycy wieńcowej diagnozowanej angiograficznie) Am J Cardiology. 1994; 74:1272-1274.
11.(16) Murad S. Grove D., Linderg KA, Reynolds G, Sivarajah A, Pinell SR.: Regulation of collagen sythesis by ascorbic acid. ( Kontrola syntezy kolagenu kwasem askorbinowym) Proc Natl Acad Sci. 1981; 78:2879-2882.
12.(18) Schwartz E, Bieńkowski RS, Coltoff-Schiller B, Goldfisher S, Blumenfeld OO.: Changes in the components of extracellular matrix and in growth properties of cultured aortic smooth muscle cells upon ascorbate feeding. ( Zmiany składu macierzy pozakomórkowej i własności wzrostowe komórek mięśni gładkich tętnic hodowanych na pożywce z askorbinianem) Cell Biol. 1982; 92:462-470.

w miarę czasu uzupełnię zestawienie


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Cholesterol zabójca?
PostWysłany: Sob Lip 04, 2009 5:43 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
Witam :D

Sporo ciekawego materiału.... ale czy nie masz dostępu do prac , które uwzględniały grupy krwi ? Sprawdziłam w "encyklopedii zdrowia Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi " D'Adamo i na haśle hipercholesterolemia jest np. siedem pozycji ...których nie znalazłam na razie wśród przytoczonych przez Ciebie... czy celowo takich prac nie uwzględnia się?

Pozdrawiam z Wołomina :D


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Cholesterol zabójca?
PostWysłany: Nie Lip 05, 2009 11:18 am 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Czw Lip 02, 2009 8:36 pm
Postów: 21
teoria o zależności homeostazy organizmu człowieczego od grupy krwi jest niewielkim fragmentem całości biochemii stąd też niewielki odsetek prac na ten temat.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Cholesterol zabójca?
PostWysłany: Nie Lip 05, 2009 9:01 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Czw Lip 02, 2009 8:36 pm
Postów: 21
Dla przejmujących się poziomem cholesterolu należy zwrócić uwagę na szczególnie ważny drugorzędny czynnik ryzyka, jakim jest lipoproteina(a)(ang.adhesive). Jej działanie w normalnym stanie (bez głodu witamin) jest bardzo użyteczne np. podczas gojenia ran. Jeśli jednak ściana naczynia jest osłabiona długotrwałym niedoborem witamin, lipoproteina(a) zmienia się w czynnik ryzyka choroby sercowo-naczyniowej, wielokrotnie (10x) groźniejszy od wysokiego poziomu cholesterolu LDL (low - density lipoprotein).
Lipoproteina(a) jest cząsteczką tłuszczu w największym stopniu odpowiedzialną za odkładanie się cholesterolu i innych tłuszczów w (chorych) ścianach naczyń.
Lipoproteina(a) jest cząstką LDL o szczególnych właściwościach „przylepnych”


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Cholesterol zabójca?
PostWysłany: Nie Lip 05, 2009 9:04 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Czw Lip 02, 2009 8:36 pm
Postów: 21
W ocenie współczesnych badaczy, główną przyczyną choroby sercowo-naczyniowej jest niestabilność i dysfunkcja ściany naczynia krwionośnego spowodowana chronicznym niedoborem witamin. Prowadzi to do powstania milionów małych uszkodzeń i pęknięć w ścianie naczyń, szczególnie w tętnicach wieńcowych, dlaczego szczególnie tam? Otóż naczynia wieńcowe są najbardziej poddane mechanicznemu obciążeniu na skutek pracy serca. Serce wykonuje dziennie około 100 000 skurczów i rozkurczów. Tętnice wskutek tego są płasko zgniatane co można porównać do nadepnięcia na ogrodowy wąż do podlewania. Co się dzieje?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Cholesterol zabójca?
PostWysłany: Nie Lip 05, 2009 10:01 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
Niedawno widziałam film, w którym m.in. jak dobrze pamiętam demonstrowano aparat podobny do tego, który czyści krew podczas dializy, a który służyć miał do czyszczenia krwi z lipoprotein(a). Ponoć jest to na razie jedyny sposób pozbywania się ich z organizmu. Badając różne przypadki, też tam jak zauważyłam nie interesowali się grupami krwi chorych. Pomyślałam, że jednak lepsza i potrzebna jest daleko posunięta profilaktyka, aby nie wyhodowywać sobie tego nowego "wynalazku" -lipoprotein (a) :D


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Cholesterol zabójca?
PostWysłany: Czw Wrz 23, 2010 4:06 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam i od razu gratuluję bardzo ciekawej wiedzy naukowej. Ze swej strony jako uzupełnienie mogę dodać, że lipoproteiny są składnikiem budulcowym błon komórkowych nie tylko śródbłonka naczyń krwionośnych, ale i każdej komórki wchodzącej w skład organizmu. Widać z tego, iż są one bardzo potrzebne i ich wytwarzanie ma sens. Jednakże wytwarzane w większych ilościach lipoproteiny mogą rzeczywiście być czynnikiem wpływającym na odkładanie się blaszki lipidowej na ściankach naczyń krwionośnych co może w konsekwencji prowadzić do miażdżycy. Dlatego tak potrzebne jest uzupełnianie kwasu askorbinowego, który zamiennie do lipoprotein wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Pozwolę sobie zauważyć, że taką substancją wspomagającą kwas askorbinowy w jego funkcji jest rutyna, która również działa wzmacniająco na naczynia krwionośne, szczególnie na kapilary, czyli małe włośniczkowate naczynka. To gwarantuje swobodny oczyszczający przepływ krwi przez kapilary i działa przeciwinfekcyjnie.
Na zmniejszenie stężenia tzw złego cholesterolu we krwi ma wpływ nie tylko witamina C, ale również spożywanie tłuszczów bogatych w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6. Dwa najważniejsze z nich to kwasy EPA i DHA. Związki te skutecznie zabezpieczają nasze naczynia krwionośne przed odkładaniem się blaszki lipidowej na ich ściankach. Nasz organizm sam nie wytwarza wspomnianych substancji, dlatego tak ważne jest dostarczanie ich z zewnątrz, np z olejem rybim. To nie tylko działa przeciwmiażdżycowo, ale wzmaga naszą odporność i chroni nasz umysł.
To tyle mojego uzupełnienia. Pozdrawiam


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Cholesterol zabójca?
PostWysłany: Wto Wrz 28, 2010 7:36 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Czw Lip 02, 2009 8:36 pm
Postów: 21
Dziekuję. Niestety moja wiedza jest stosunkowo płytka gdyż jestem zaawnsowanym wiekiem absolwentem politechniki i praktycznie nie stać mnie już na ugrutowywanie "wertowanych" tematów biochemii i fizjologii.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Cholesterol zabójca?
PostWysłany: Pon Wrz 24, 2012 11:52 am 
Offline
Senior Member
Senior Member

Dołączenie: Nie Sie 05, 2012 7:49 am
Postów: 186
W kwestii cholesterolu uważam,ze wszystko jest dla ludzi jednak trzeba znać granicę Jeżeli ją przekroczymy- faktycznie może okazać się on cichym zabójcą,warto więc zawsze odżywiać się prawidłowo i postawić na ruch,dużą aktywność fizyczna.

_________________
www.Stylion.pl


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 38 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 31 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności