Odpowiednia higiena jamy ustnej

hihiena jamy ustnej

Aby zęby były zdrowe, należy o nie dbać. Wtedy mogą być piękne, białe, a nasz uśmiech olśniewający. Nie potrzeba wiele wysiłku ani dużych pieniędzy, aby mieć zdrowe i zadbane zęby. Każdy może cieszyć się cieszyć nieskazitelnym uśmiechem, a kluczem do jego uzyskania jest dbanie o właściwą higienę jamy ustnej oraz stosowanie dobrze dobranych past, szczoteczek i płukanek. Odpowiednio dostosowany do naszych potrzeb produkt może zapobiec wielu problemom z dziąsłami i zębami, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie je wyeliminować.

Pasta idealna

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej pasty do zębów: powinna zawierać fluor, który wzmacnia szkliwo zębów i zapobiega próchnicy, a ponadto składniki antybakteryjne i zapobiegające tworzeniu się płytki nazębnej. Dobra pasta chroni również przed chorobami dziąseł i odświeża oddech. Istnieją też pasty do zadań specjalnych, np. zapobiegające krwawieniu dziąseł, dla zębów wrażliwych, czy bardzo popularne obecnie pasty wybielające. Przy wyborze pasty warto uważnie zapoznać się informacjami zamieszczonymi na opakowaniu, ponieważ niektóre pasty usuwające przebarwienia mogą uszkadzać szkliwo, jeśli stosowane są w codziennej pielęgnacji zębów. Niewłaściwe ich stosowanie może przynieść niepożądane efekty. Ponadto warto od czasu do czasu zmieniać pastę - mamy wówczas gwarancję, że dostarczamy zębom wszystkich niezbędnych składników.

Wybór szczoteczki

Oprócz pasty niezwykle istotny jest właściwy dobór szczoteczki do zębów. W zależności od stanu dziąseł, powinna to być szczoteczka średnio miękka lub miękka. Tylko nieliczni mogą używać szczoteczki twardej. Coraz popularniejsze są szczoteczki elektryczne lub na baterie - są łatwiejsze w użyciu i skuteczniej usuwają płytkę nazębną. Umożliwiają masaż dziąseł i nie powodują krwawień, ponieważ większość modeli ma system kontrolowanego nacisku, który automatycznie wyłącza szczoteczkę, gdy zbyt mocno dociska się ją do zębów i dziąseł.
Warto też pamiętać o czyszczeniu języka, gdyż na jego powierzchni gromadzą się te same bakterie co na zębach. Ponadto nalot tworzący się na języku bywa często przyczyną nieświeżego oddechu, dlatego dobrze jest go ściągać używając do tego celu specjalnej szczoteczki lub skrobaczki.

Nici dentystyczne i płyny do higieny jamy ustnej

W zestawie do codziennej pielęgnacji powinny znaleźć się również nici dentystyczne, które usuwają resztki jedzenia z przestrzeniu pomiędzy zębami oraz odpowiednie płyny do płukania jamy ustnej (tzw. anti-plaque), które pomagają zmiękczyć osad i dzięki temu łatwiej go usunąć. Ponadto płukanki do ust wzmacniają szkliwo, odświeżają oddech, zapobiegają próchnicy i stanom zapalnym dziąseł, a niektóre dodatkowo wybielają zęby.
Prawidłowa higiena jamy ustnej to skuteczny sposób zapobiegania chorobom zębów i dziąseł. I choć nowoczesna stomatologia potrafi naprawić skutki naszych zaniedbań, zawsze lepiej i taniej jest zapobiegać niż leczyć.
Porozmawiaj na ten temat:


Szukaj u nas


Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.