Telefon komórkowy - Twój przyjaciel czy wróg

telefon szkodzi

Nieraz zastanawiamy się jaki wpływ na nasze zdrowie ma używanie telefonów komórkowych. Oto kilka porad:

Telefon komórkowy stał się tak popularny, że używa go już większość ludzi. Niektórzy operatorzy rozdają nawet komórki za darmo. Towarzyszy nam na co dzień, a niektórzy ludzie spędzają na rozmowach całe godziny.
Czy telefon jest obojętny dla naszego zdrowia?

Na pewno nie. Telefon to nadajnik, za pośrednictwem anteny cały czas komunikuje się ze stacją bazową wysyłając i odbierając fale radiowe. Dzieje się tak nawet wtedy gdy nie prowadzimy rozmowy.

Wprawdzie nie ma jednoznacznych badań naukowych, że promieniowanie to przyczyniło się do czyjejś choroby, wiadomo jednak, że na pewno działa na ludzki organizm. Z badań przeprowadzonych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy (CIOP) wynika, że w trakcie rozmowy przez komórkę następuje wzrost temperatury w tkankach, w głowie robi się po prostu cieplej. Szczególnie nasilenie promieniowania elektromagnetycznego następuje w początkowym okresie rozmowy, bo telefon pracuje wtedy z większą mocą.

Lekarze udowadniają, że długie rozmowy powodują zawroty głowy, wzrost ciśnienia tętniczego, a u kierowców nadmierne pobudzenie i zmienne reakcje. Promieniowanie telefonu może mieć wpływ na nasze DNA i morfologię krwi.

Nowoczesne telefony komórkowe dostosowują moc nadawczą w zależności od zasięgu. Telefon automatycznie przełącza się z większej mocy na mniejszą gdy natężenie odbieranych fal jest większe, zapobiega to niepotrzebnemu zużyciu napięcia akumulatora i zmniejsza wielkość promieniowania. Jeśli jesteśmy na granicy zasięgu stacji bazowej, telefon emituje fale elektromagnetyczne o największej mocy, a jego szkodliwość dla organizmu jest większa. W skrajnych przypadkach promieniowanie telefonu może nawet zakłócać pracę urządzeń elektronicznych, z tego powodu w niektórych miejscach zakazuje się używania telefonów komórkowych. Przykładem może być rozmowa w samolocie, z powodu słabego zasięgu telefon przełącza się na największą moc i może zakłócać pracę urządzeń nawigacyjnych.

Bezpieczne korzystanie z telefonu komórkowego

Aby zminimalizować szkodliwy wpływ promieniowania na nasz organizm należy stosować kilka podstawowych zasad:

  • rozmawiając przez telefon trzymać go w pewnej odległości od głowy
  • skrócić czas rozmów do niezbędnego minimum
  • nie prowadzić rozmowy gdy znajdujemy się na granicy zasięgu, a na wyświetlaczu wielkość sygnały oznaczona jest tylko jedną kreską.
  • w czasie rozmowy nie dotykać ręką anteny.
  • w czasie gdy nie używamy telefonu nie trzymać go przy sobie, a jeśli musimy to w zewnętrznym pokrowcu przy pasku, klawiaturą w stronę ciała, a baterią na zewnątrz.
  • unikać prowadzenia rozmów w samochodzie windzie i innych zamkniętych pomieszczeniach, które wymuszają przełączanie telefonu na większą moc.
  • nie używaj telefonu w czasie burzy.
  • telefonu komórkowego nie powinny używać dzieci i osoby z rozrusznikiem serca.


Porozmawiaj na ten temat:

Szukaj u nas


Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.