Forum dyskusyjne    

MENU

Strona główna

Forum Dyskusyjne

Żywność transgeniczna

Żylaki

Zdrowe zęby

E-dodatki w żywności

Otyłość i nadwaga

Nadmiar cukru

Witaminy

Profilaktyka cholesterolowa

Zdrowe warzywa

Kosmetyki

Kosmetyki naturalne

Komputery szkodzą

Wody mineralne

Polskie uzdrowiska

Telefon a zdrowie

Ziołolecznictwo

Przedwczesne łysienie

Wady wzroku

Bioenergoterapia

Rzuć palenie !

Biorytmy

Horoskop

linki

 

 

 

Diety

dieta 1000 kalorii

dieta Diamondów

dieta śródziemnomorska

dieta antycellulitowa

dieta a grupa krwi

spalacze tłuszczów

aktywność fizyczna

kosmetyki wspomagające odchudzanie

oblicz kalorie

kalkulator BMI

 

Kompresoterapia czyli terapia uciskowa

 Kompresoterapia czyli leczenie za pomocą ucisku, należy do najstarszych metod leczenia chorób układu żylnego. Terapia uciskowa jest istotnym elementem leczenia przewlekłej niewydolności żylnej na każdym jej etapie. Jest również zalecaną metodą ochrony układu żylnego u kobiet w ciąży. W leczeniu tą metodą stosuje się opaski uciskowe oraz wyroby o stopniowanym ucisku, takie jak uciskowe podkolanówki, pończochy, rajstopy.

 

Wyroby uciskowe

  Wyroby uciskowe przynoszą ulgę w schorzeniach żylnych, poprawiają krążenie żylne zapobiegając zastojom krwi żylnej i powstawaniu obrzęków,
Uciskowe podkolanówki, pończochy i rajstopy przeciwżylakowe mają zastosowanie zarówno profilaktyczne jak i lecznicze.
Profilaktycznie zalecane są m.in. osobom o dziedzicznych skłonnościach do powstawania żylaków lub prowadzącym tryb życia sprzyjający zastojowi krwi w żyłach np. wykonującym pracę wymagającą długotrwałego stania lub siedzenia, odbywającym długie podróże samochodem itp.
Leczniczo wyroby uciskowe powinny nosić zarówno osoby mające drobne żylaki jak i te, u których zmiany są bardziej zaawansowane, terapia uciskiem jest bowiem nieodzownym elementem leczenia chorób układu żylnego. W przypadku niewydolności żylnej nie rokującej wyleczenia na drodze operacyjnej kompresoterapię należy stosować przez cale życie.
Przeciwwskazania do stosowania kompresoterapii to m.in. miażdżyca tętnic kończyn dolnych, owrzodzenia nóg, stany zapalne skóry.

 

Klasy kompresji

  Wyroby uciskowe produkowane są w 4 klasach kompresji, od najsłabszej (I stopień) do najsilniejszej (IV stopień). Kompresja to pożądana siła, z jaką podkolanówki, pończochy lub rajstopy uciskają kończyny, wspomagając krążenie krwi żylnej. Im mniej zaawansowane są zmiany tym stopień kompresji powinien być słabszy. Wyroby z I klasą kompresji stosowane są przede wszystkim w profilaktyce przeciwżylakowej i wskazane są na początku niewydolności żylnej. II stopień ucisku zalecany jest m.in. w przewlekłej niewydolności żylnej z żylakami, przy skłonnościach do obrzęków, po skleroterapii i operacji żylaków, w przypadku żylaków u kobiet w ciąży. III stopień wskazany jest m.in. w niewydolności żylnej pozakrzepowej i zapaleniu żył. IV stopień ucisku zalecany jest przy bardzo zaawansowanych zmianach, w rozległych obrzękach limfatycznych.
Warunkiem skuteczności leczenia uciskiem jest indywidualne dopasowanie rozmiaru wyrobu dla danej osoby a także właściwy dobór klasy ucisku wynikający z potrzeby leczenia. Aby odpowiednio dobrać rozmiar niezbędne jest dokonanie dokładnego pomiaru obwodów nogi w pozycji stojącej. Pomiarów należy dokonywać rano, zaraz po wstaniu z łóżka. Większość firm produkujących wyroby uciskowe ma swoje tabele - najczęściej umieszczane na ulotce dołączonej do opakowania - według których należy dokonywać niezbędnych pomiarów.
Natomiast klasę ucisku, zwłaszcza przy poważniejszych zmianach, powinien indywidualnie dobrać lekarz flebolog w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Wyroby uciskowe należy nosić przez cały dzień, zakładając je rano na nieobrzęknięte nogi, najlepiej przed wstaniem z łóżka.


 

Piękne nogi bez żylaków żylaki - profilaktyka

 

 

 

Porozmawiaj na ten temat na forum dyskusyjnym

 

Copyright: © http://zdrowo.info.pl - 2006 r.