Kompresoterapia czyli terapia uciskowa

zdrowe nogi

Kompresoterapia czyli leczenie za pomocą ucisku, należy do najstarszych metod leczenia chorób układu żylnego. Terapia uciskowa jest istotnym elementem leczenia przewlekłej niewydolności żylnej na każdym jej etapie. Jest również zalecaną metodą ochrony układu żylnego u kobiet w ciąży. W leczeniu tą metodą stosuje się opaski uciskowe oraz wyroby o stopniowanym ucisku, takie jak uciskowe podkolanówki, pończochy, rajstopy.

Wyroby uciskowe

rajstopy przeciwżylakowe Wyroby uciskowe przynoszą ulgę w schorzeniach żylnych, poprawiają krążenie żylne zapobiegając zastojom krwi żylnej i powstawaniu obrzęków.

Uciskowe podkolanówki, pończochy i rajstopy przeciwżylakowe mają zastosowanie zarówno profilaktyczne jak i lecznicze.

Profilaktycznie zalecane są m.in. osobom o dziedzicznych skłonnościach do powstawania żylaków lub prowadzącym tryb życia sprzyjający zastojowi krwi w żyłach np. wykonującym pracę wymagającą długotrwałego stania lub siedzenia, odbywającym długie podróże samochodem itp.

Leczniczo wyroby uciskowe powinny nosić zarówno osoby mające drobne żylaki jak i te, u których zmiany są bardziej zaawansowane, terapia uciskiem jest bowiem nieodzownym elementem leczenia chorób układu żylnego. W przypadku niewydolności żylnej nie rokującej wyleczenia na drodze operacyjnej kompresoterapię należy stosować przez cale życie.

Przeciwwskazania do stosowania kompresoterapii to m.in. miażdżyca tętnic kończyn dolnych, owrzodzenia nóg, stany zapalne skóry.

Klasy kompresji

Wyroby uciskowe produkowane są w 4 klasach kompresji, od najsłabszej (I stopień) do najsilniejszej (IV stopień).

Kompresja to pożądana siła, z jaką podkolanówki, pończochy lub rajstopy uciskają kończyny, wspomagając krążenie krwi żylnej. Im mniej zaawansowane są zmiany tym stopień kompresji powinien być słabszy.

  • Wyroby z I klasą kompresji stosowane są przede wszystkim w profilaktyce przeciwżylakowej i wskazane są na początku niewydolności żylnej.
  • II stopień ucisku zalecany jest m.in. w przewlekłej niewydolności żylnej z żylakami, przy skłonnościach do obrzęków, po skleroterapii i operacji żylaków, w przypadku żylaków u kobiet w ciąży.
  • III stopień wskazany jest m.in. w niewydolności żylnej pozakrzepowej i zapaleniu żył.
  • IV stopień ucisku zalecany jest przy bardzo zaawansowanych zmianach, w rozległych obrzękach limfatycznych.

Warunkiem skuteczności leczenia uciskiem jest indywidualne dopasowanie rozmiaru wyrobu dla danej osoby a także właściwy dobór klasy ucisku wynikający z potrzeby leczenia. Aby odpowiednio dobrać rozmiar niezbędne jest dokonanie dokładnego pomiaru obwodów nogi w pozycji stojącej. Pomiarów należy dokonywać rano, zaraz po wstaniu z łóżka.

Większość firm produkujących wyroby uciskowe ma swoje tabele - najczęściej umieszczane na ulotce dołączonej do opakowania - według których należy dokonywać niezbędnych pomiarów.

Natomiast klasę ucisku, zwłaszcza przy poważniejszych zmianach, powinien indywidualnie dobrać lekarz flebolog w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Wyroby uciskowe należy nosić przez cały dzień, zakładając je rano na nieobrzęknięte nogi, najlepiej przed wstaniem z łóżka.




Porozmawiaj na ten temat:


Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.