Kosmetyki

kosmetyki

Współczesna kosmetyka to znacząca gałąź przemysłu i biznesu. Jej rozwój był możliwy dzięki postępowi w medycynie, fizjologii i biochemii. Badanie i wiedza z tych dziedzin dały odpowiedzi na zjawiska zachodzące w skórze człowieka.


Ludzie od wieków borykali się z problemem starzenia, zawsze chcieli znaleźć lekarstwo na zatrzymanie tego procesu, a nawet przedłużenie życia. Wieki doświadczeń i współczesne badania naukowe przyniosły wiele wyspecjalizowanych kosmetyków, służą one do pielęgnacji, oczyszczania, ochrony lub upiększania ciała. Zastosowane składniki są różne, w zależności czy ma być przeznaczony dla kobiet, nastolatek, dzieci czy dla mężczyzn.

Do pielęgnacji ciała, rąk, stóp i twarzy stosuje się produkty w postaci kremów, maseczek, olejków i balsamów. Do utrzymywanie czystości i świeżości w postaci dezodorantu. W ochronie przed słońcem, zimnem lub wyłuszczaniem stosuje się pomadki. Do oczyszczenia używa się detergenty, mydła, płyny do kąpieli, szampony, mleczka i żele.

Do pielęgnacji włosów są głównie produkty mające na celu poprawienie ich wyglądu i koloru, czyli farby, lakiery, pianki, brylantyny, żele oraz środki do trwałej ondulacji.

Istnieje cała grupa kosmetyków upiększających, do makijażu: puder, szminka, cienie i kredki do brwi. Do paznokci: lakiery, utwardzacze, zmywacze i preparaty do sztucznych paznokci.

Cały ten przemysł kosmetyczny jest nastawiony tylko na to by zaspokoić dążenie człowieka do zachowania urody i piękna oraz ukryć efekty starzenia i inne niedoskonałości ciała.

Historia kosmetyki - starożytny Egipt

kosmetyki w starożytnym Egipcie

Wiedza o kosmetykach sięga do czasów starożytnego Egiptu. Uwieczniony wizerunek Nefretete żony Echnatona zachował wzór ówczesnego makijażu.

Egipcjanki przykładały dużą wagą do swojego wyglądu. Kanon urody wyznaczała blada, nieopalona twarz o prawie pergaminowej skórze. Dla podkreślenia delikatnych rysów stosowały jasny puder z ochry i zaznaczały żyłki niebieską kredką. Charakterystyczny makijaż w kształcie migdała podkreślający oczy, a sięgający aż do skroni, rysowały czarną lub zieloną kreską. Do barwienia wykorzystywały węgiel lub czarny galenit (siarczan ołowiu o ołowianoszarej barwie z metalicznym połysku) Usta malowały na czerwono stosując jako barwnik Cynober, minerał stosowany obecnie do pozyskiwania rudy rtęci. Włosy barwiły kolorami uzyskiwanymi z roślin, np. czarny z indygo, a rudy z ihenny.

W starożytności znane już były różne maści i kremy uzyskiwane z naturalnych składników do pielęgnacji włosów, ochrony przed zmarszczkami, wygładzania cery i ścierania naskórka. Stosowane były pachnidła, naturalne olejki i lecznicze esencje.

Kosmetyki w starożytnej Grecji i Rzymie

Podobnie jak w Egipcie kobiety dążyły do uzyskania jasnej karnacji. Osiągały to pudrując twarz, usta malując szminką i barwiąc paznokcie henną. Spędzały długi czas na zabiegach kosmetycznych wykonywanych przez niewolnice, nacierały i masowały skórę olejkami i balsamami. Dużą wagę przykładano do higieny, szczególnie w Rzymie modne były kąpiele w mleku koźlim lub oślim. Ideałem Rzymianki było posiadanie jasnych włosów, barwą tą uzyskiwały przebywając dużo na słońcu, stosując kąpiele ziołowe i hennę.

Średniowiecze w kosmetyce

kosmetyki w średniowieczu

Okres Średniowiecza to widoczny zastój w rozwoju kosmetyki. Zasady religijne zabraniały kobietom w krajach katolickich przykładania dużej uwagi do wyglądu, preferowano skromność, co często odbijało się nawet na braku higieny. Jedynie postęp można odnotować w dziedzinie zielarstwa. W krajach wschodu do urody i pielęgnacji ciała przywiązywano większe znaczenie. Arabowie odkryli wiele właściwości leczniczych i regeneracyjnych w roślinach z których robiono maseczki. Niestety nie wiele wiadomo o kosmetyce z tego okresu w Chinach, wiedza ta ukrywana była przed światem zewnętrznym. Wiadomo, że bardzo rozwinęła się tam sztuka makijażu.

Kosmetyka w okresach Renesansu, Baroku i Odrodzenia

Z początkiem Renesansu następował powrót do dbałości o piękno i urodę. Kobiety zwracały dużą uwagę na stroje i wygląd zewnętrzny, a mniej o higieną. Dominował jednak wzór kobiety puszystej. W okresie Baroku, szczególnie na dworze francuskim rozwinęła się sztuka makijażu, peruki i stroje, które głównie maskowały wady urody. Znane są anegdoty z tego okresu, że pod sztucznymi pieprzykami są prawdziwe pryszcze lub ślady od ukąszeń owadów. Nawet okres Oświecenia nie przynosi zmian w podejściu do higieny, nadal kosmetyka ma znaczenie maskujące.


Współczesna kosmetyka

Od XIX wieku zmienia się podejście do kosmetyki. Dzięki postępowi w dziedzinie medycyny, nowoczesne produkty tylko wspomagają naturalne funkcje zdrowotne skóry i włosów. Producenci kosmetyków prowadzą badania w kierunku ochrony ciała przed szkodliwym środowiskiem i uzupełnienia naturalnych mechanizmów obronnych.
Kosmetyka coraz bardziej zbliża się do medycyny.
Po mimo postępującej wiedzy o kosmetykach, nie jest tak, że są one bezpieczne i bardzo skuteczne. Wynika to z tego, że jest to biznes, który przynosi ogromne dochody. Rosnąca konkurencja wymusza zmianę receptur, przereklamowanie przeciętnych produktów i produkcję podróbek. Renomowane firmy aby mogły utrzymać się na rynku, większą część kosztów przeznaczają na reklamę i promocję swoich wyrobów. W efekcie cena kosmetyku wcale nie świadczy o jego jakości. Często jest tak, że produkty o tych samych składnikach i procesie produkcyjnym mogą różnić się w cenie nawet stukrotnie.
Jedynym sposobem na to aby nie dawać się oszukiwać jest własna wiedza, doświadczenie i pytanie o opinię w różnych wiarygodnych źródłach.





Porozmawiaj na ten temat:


Polecamy

Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.