Nałóg palenia papierosów

nałóg palenia papierosów

W zasadzie każdy wie jak bardzo szkodliwe jest palenie papierosów, że korzystne jest rzucenie tego nałogu lecz mimo to problem ten dotyczy znacznej części społeczeństwa i ciągle przybywa nowych palaczy. Jak to się stało, że wbrew zdrowemu rozsądkowi ulegamy temu nałogowi i całe nasze życie zostało jemu podporządkowane lub znacząco odmienione?

Cykl uzależniania

Gdy pierwszy raz bierzemy papierosa to jesteśmy pewni, że nic nam nie grozi i nigdy nie uzależnimy się od palenia. Pomimo, że pierwszy wypalony papieros nie daje nam żadnej przyjemności, bierzemy następne aby nie wyróżniać się wśród znajomych lub im zaimponować.
W zależność wpadamy stopniowo i nieuchronnie. Dzieje się tak za sprawą nikotyny, substancji silnie uzależniającej, jej działanie jest podobne do innych narkotyków, jak kokainy i heroiny.

Początkowa faza uzależnienia robi wrażenie przyjemnej, nikotyna pobudza w mózgu substancje chemiczne odpowiedzialne za odczucia przyjemności, pobudzenia i aktywności. Jej wpływ poprawia pamięć i koncentracje, choć też wywołuje rozdrażnienie.

Mózg człowieka szybko przyzwyczaja się do tych odczuć, aż w końcu bez nich nie może normalnie funkcjonować. Palimy coraz więcej, a odczucie głodu nikotyny wcale się nie zmniejsza. Każdy kolejny papieros na chwilę go zaspakaja, wciągając nas w coraz większy nałóg.

Dlaczego papieros szkodzi ?

papieros

Dym z papierosa to najbardziej podstępny wróg dla naszego organizmu, z jednej strony uzależnia, a z drugiej szkodzi zdrowiu. Jeśli przeanalizujemy skład dymu papierosowego to znajdziemy tu najbardziej szkodliwe toksyny:

  • Nikotyna (powoduje nadciśnienie krwi i jest przyczyną nowotworów)
  • Ciała smołowate (źródło nowotworów złośliwych)
  • Cyjanowodór (gaz używany do ludobójstwa w obozach koncentracyjnych)
  • Tlenek węgla (czad)
  • Polon (pierwiastek radioaktywny)
  • Aceton (rozpuszcza tkankę łączną)
  • Arsen (składnik trutki na szczury)
  • Chlorek winylu (używany do produkcji plastiku)
  • Formaldehyd (stosowany do konserwacji preparatów biologicznych np. żab)

Skutki palenia tytoniu

Toksyczne składniki zawarte w dymie papierosowym powodują zagrożenia dla naszego zdrowia. W zależności od czasu działania zmiany w organizmie będą widoczne w krótkim czasie lub po wielu latach.
Największe zagrożenie to choroby nowotworowe. Nikotyna zmienia działanie genu P53 odpowiedzialnego za niekontrolowany rozwój komórek, a ciała smoliste są przyczyna ich mutowania przez co wieloletni palacze zapadają na te najbardziej złośliwe nowotwory, które w większości kończą się śmiercią.
Działanie nikotyny zwiększa ryzyko zawałów serca i chorób kardiologicznych. U palaczy dużo częściej występują choroby nadciśnienia tętniczego, przewlekłe zapalenie oskrzeli, gruźlica układu oddechowego, udary mózgu oraz choroby dwunastnicy i żołądka.

Metody zerwania z nałogiem

Nie ma pewnej recepty jak rzucić palenie, bo zależy to od stanu uzależnienia, silnej woli, wsparcia otoczenia i innych środków farmakologicznych wspomagających kurację.
Na pewno trzeba się do tego przygotować i postępować według planu.
Ważną rolę odgrywa tu silna motywacja i wsparcie rodziny i znajomych. Należy oddalić od siebie wszelkie pokusy, unikać miejsc gdzie inni palą i nie mieć przy sobie papierosów. Zorganizować sobie tak dzień aby być ciągle zajętym. Aby oszukać głód nikotynowy trzeba zająć czymś innym usta i ręce, np. ssać miętusy, łuskać ziarna słonecznika lub dyni, żuć gumę. Najlepiej zacząć uprawiać sport lub przynajmniej zając się pracą.
W przypadku długoletnich palaczy nagłe rzucenie nałogu może okazać się bardzo trudne. Organizm może ostro zareagować na brak nikotyny i nie wystarczy tu silna wola. W takim przypadku można rozważyć stopniowe odstawianie nikotyny, przez zmniejszanie ilości wypalanych papierosów, stosowania papierosów o mniejszej zawartości nikotyny lub palenie ich przez rurkę z filtrem. Można też wspomóc kurację odwykową specjalnymi środkami farmakologicznymi.

Lecznictwo odwykowe

Medycyna w ostatnich latach przyniosła szereg ułatwień wspierających kuracją odwykową. Są to głównie środki farmakologiczne zastępujące nikotynę. Mogą być one podawane w formie pigułek, gumy do żucia lub plastrów naklejanych na skórę. Ich zadaniem jest złagodzenie głodu nikotyny w tym przełomowym okresie. Organizm palacza dostaje stopniowo zmniejszane dawki nikotyny aby zapobiec reakcji szokowej.
Innym środkiem jest terapia awersyjna, na bazie azotanu srebra, związek ten wszczepiony lub inaczej podany do organizmu wywołuje niechęć do palenia, niesmak, nieprzyjemny zapach lub wymioty w przypadku zapalenia papierosa.
Istnieje wiele innych środków ziołowych wspierających kurację odwykową, w każdym jednak przypadku musi być silna wola po stronie pacjenta.

Nowe leki

Firmy farmaceutyczne wprowadzają na rynek szereg nowych leków do kuracji antynikotynowych.
Europejskiej Agencji Leków dopuściła do stosowania na terenie krajów UE, nowy lek o nazwie: Chantix. Jego substancją aktywną jest varenicline. Badania kliniczne i testy przeprowadzone na 4 tysiącach uzależnionych od nikotyny wykazały dużą jego skuteczność. 45,9% leczonych w ciągu 12 tygodni rzuciło palenie papierosów, a ponad połowa wyleczonych nie wróciła do nałogu w kolejnym roku.


Czy w rzuceniu nałogu pomoże :


Porozmawiaj na ten temat:


Polecamy

Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.