Prognoza pogody


Prognoza opracowana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Wyniki przedstawione są w formie wykresów i mapek, umożliwiających sprawdzenie pogody na najbliższe dni dla wybranych miejsc w Polsce. IMGW to specjalistyczny instytut opracowujący prognozy dla gazet, radia i telewizji. Wysoka sprawdzalność wynika z dużej sieci stacji pomiarowo-obserwacyjnych, fachowej wiedzy, nowoczesnej aparatury, i współpracy z innymi instytutami meteorologicznymi.
Planując swój dzień lub przyszły urlop zawsze warto sprawdzić aktualną prognozą pogody online.


Jak powstaje prognoza pogody?

Czasy w których przepowiadano pogodę na podstawie lokalnych obserwacji nieba i otoczenia definitywnie już minęły. Prognoza podawana przez bacę na Krupówkach nie zadowala nawet turystów planujących urlop, a co dopiero instytucje dla których znajomość przyszłej prognozy to warunek bezpieczeństwa. Precyzyjna prognoza konieczna jest w komunikacji lotniczej, morskiej i środków masowego przekazu w celu ostrzegania przed zagrożeniami.

Współczesny synoptyk musi mieć dostęp do danych z pomiarów na całym świecie, oraz mieć wiedzę, aby wybrać z nich te, które mają znaczenie przy ustaleniu prognozy na konkretnym obszarze. Jego praca raczej przypomina analizę matematyczną. W przetwarzaniu danych i tworzeniu algorytmów wspomagają go komputery. Po mimo tych wszystkich danych, prognoza może być błędna, po prostu nie da się przewidzieć wszystkich czynników mających wpływ na układy atmosferyczne i wzajemne oddziaływanie dynamicznie zmieniających się warunki. Dobry synoptyk musi mieć intuicję, sam musi zdecydować które wyniki pomiarów należy uwzględnić z budowaniu modelu prognozy, a które są mniej istotne.

Generalnie najbardziej trafne są prognozy krótkoterminowe. Bieżące dane ze stacji meteorologicznych na całym świecie, wprowadzone do systemu komputerowego bezbłędnie tworzą prognozę na najbliższy dzień na dowolnym obszarze. Czym dłuższy jest okres przewidywania, tym więcej czynników może mieć wpływ na nieoczekiwana zmianę pogody.

Prognozy długoterminowe bardzo rzadko się spełniają, przypomina to raczej wróżenie z fusów. Prawdopodobieństwo odgadnięcia przyszłej pogody jest większe, gdy jest ona dobra, niż gdy ma prognozować gwałtowne zmiany, deszcze i burze.

Dane meteorologiczne

Podstawą prognozy są dane uzyskane z tysięcy stacji meteorologicznych , naziemnych na całym świecie. Dodatkowo wyniki pomiarów ze stacji aerologicznych, pracujących na wysokości do trzydzieści kilometrów nad ziemią. Wyniki uzupełniające wykonywane na pokładach samolotów i statków handlowych. Ważne są też dane uzyskane z satelitów i radarów meteorologicznych.


Analiza danych

Ogromna ilość stacji pomiarowych generuje dużo danych, które trzeba na bieżąco przetwarzać. Wszystkie dane analizowane są w systemach komputerowych. Dla zachowania prawidłowego odczytu, dane muszą być przesłane dokładnie o tej samej godzinie czasu uniwersalnego UTC. Częstotliwość odczytu zależy od wagi prognozy, dokonywana jest co godzinę, co trzy godziny, a dla lotnisk i wojskowości nawet co 30 minut.

Najbardziej miarodajne są wyniki pomiarów wysoko nad oceanami, gdzie powstają niże i cyklony. Pomiar uwzględnia odczyty temperatury, ciśnienia, kierunku i nasilenia wiatru, wilgotności, usłonecznienia i widzialności.

Ogłoszenie prognozy pogody

Pogoda na najbliższe dni zawsze jest zagadką, można mówić tylko o jej prognozowaniu, po głębokiej analizie wszystkich czynników pogodotwórczych. Synoptyk musi na bieżąco śledzić pogodę na całym obszarze świata, aby nie dać się zaskoczyć jej nagłym załamaniem. Nawet skoki ciśnienia na drugiej półkuli mogą w niedługim czasie radykalnie zmienić pogodę na badanym obszarze w Polsce. Do prognoz długoterminowych należy podchodzić z dużą rezerwą. Więcej zaufania można mieć do typowej prognozy pogody na najbliższy dzień. Na naszej stronie podajemy oficjalną prognozę pogody opracowana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na jutro.


Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.