Forum dyskusyjne    

MENU

Strona główna

Forum Dyskusyjne

Dieta a zdrowie

Żywność transgeniczna

Żylaki

Zdrowe zęby

E-dodatki w żywności

Oblicz swoją dietę

Odchudzanie

Witaminy

Profilaktyka cholesterolowa

Zdrowe warzywa

Kosmetyki

Kosmetyki naturalne

Komputery szkodzą

Wody mineralne

Wypoczynek w SPA

Polskie uzdrowiska

Telefon a zdrowie

Ziołolecznictwo

Przedwczesne łysienie

Wady wzroku

Bioenergoterapia

Rzuć palenie !

Biorytmy

Horoskop

linki

 

 

 

Czy wiesz co pijesz?

 

Dietetycy zachęcają nas do zdrowego trybu życia i podają krótkie recepty: więcej sportu i zrównoważona dieta. Do tego 2 litry wody dziennie. Staramy się więc trochę więcej ruszać, może nie od razu rezygnujemy z wszystkich przyjemności podniebienia, ale za to zwiększamy ilość wypijanej przez nas wody. Szczególnie w upalne dni. Ci, którzy nie lubią wody naturalnej sięgają po smakową. I tu warto zadać sobie pytanie: czy wiem, co piję? Czy na pewno coś, co nazywa się "wodą smakową" jest zdrowe, dietetyczne i czy to jeszcze woda?

 

Wody smakowe

 Woda smakowa to oranżada 21 wieku- taki wniosek pojawił się po obejrzeniu wyników testu konsumenckiego przedstawionego w ostatnim programie "Dzień Dobry TVN". Miesięcznik "Świat Konsumenta" przeprowadził w maju, w niezależnym niemieckim laboratorium badania 9 wód smakowych dostępnych na naszym rynku. Eksperci w studio TVN zgodnie uznali, że to co pijemy jako wody smakowe zwykle ma niewiele wspólnego z wodą mineralną. I nawet wyjątek, jakim jest woda aromatyzowana Cisowianka uznana za jedyną prawdziwą wodę mineralną wśród badanych, nie poprawia wizerunku wód smakowych w Polsce. W większości produkty oferowane na rynku na bazie wody źródlanej czy mineralnej to napoje zawierające chemiczne konserwanty, sztuczne barwniki lub cukier.

 Wielu producentów dodaje chemiczne konserwanty do żywności i napojów, aby przedłużyć ich przydatność do spożycia i chronić przed zepsuciem. Jest to wprawdzie zgodne z prawem, ale regularne dostarczanie organizmowi konserwantów w pokarmie czy napoju jest szkodliwe dla zdrowia. Dr Adrian Morris, alergolog znany i ceniony nie tylko w Wielkiej Brytanii, przeprowadził badania, które wskazują na powiązania alergii i nietolerancji pokarmowych ze środkami konserwującymi. Dr Morris wśród najniebezpieczniejszych konserwantów wymienia benzoesan sodu (symbol E-211), występujący w sosach, ketchupach czy serze. Można go niestety znaleźć także w napojach smakowych np. Żywiec Zdrój Smako-Łyk, Ustronianka cytrynowa, Nałęczowianka ze smakiem czy Arctic o smaku cytryny.

 Czy 1,5 litra wody o smaku truskawki może mieć tyle kalorii, co mały pączek albo kawałek drożdżówki? Okazuje się, że tak. Wszystko za sprawą cukru dodawanego w celu poprawy smaku. Woda słodzona, choć smaczna przestaje być dietetyczna, ponieważ w 1,5 litrowej butelce może być nawet 200 kcal. Np. Żywiec Zdrój Smako-Łyk, Nałęczowianka ze smakiem, Nestle Aquarel są wprawdzie smaczne, ale ze względu na dodatek cukru mało dietetyczne.

 Jak zatem wybierać mądrze? Dietetycy zachęcają do czytania etykiet. Na etykiecie powinniśmy znaleźć informację o producencie, dokładną nazwę produktu wraz ze składem oraz wartością odżywczą. Z taką wiedzą możemy unikać produktów z konserwantami czy sztucznymi słodzikami. Na rynku jest wiele produktów naturalnych, zdrowych i choć może nie tak smacznych, ale za to pełnych wartościowych witamin czy minerałów. Dotyczy to także wody aromatyzowanej. Pytanie tylko, czy lepiej pić ze zdrowiem czy ze smakiem?

 

Ranking wód smakowych

  Ranking na podstawie testu wód smakowych jaki przeprowadzil magazyn "Świat Konsumenta"

 

ranking:   nazwa: ocena składniki

1

CISOWIANKA

bardzo dobra

naturalna woda mineralna, naturalny dwutlenek węgla, naturalny aromat cytryny

2

VERONI MINERAL

bardzo dobra

woda żródlana, cukier, regulator kwasowości, kwas cytrynowy, sok cytrynowy, aromat.

3

NESTLE AQUAREL

dobra

Naturalna woda mineralna Nestle Vera (96%) cukier, fruktoza regulator kwasowości, kwas cytrynowy, aromat

4

ŻYWIEC ZDRÓJ SMAKO- ŁYK

dobra

Naturalna woda źródlana Żywiec Zdrój, cukier, regulator kwasowości, kwas cytrynowy, naturalny aromat cytrynowy i limonkowy, substancja konserwujaca: benzoesan sodu

5

USTRONIANKA O SMAKU CYTRYNY

dobra

woda, cukier, regulator kwasowości, kwas cytrynowy, sok owocowy, substancja konserwujaca: benzoesan sodu, i sorbinian potasu, aromaty

6

NAŁĘCZOWIANKA ZE SMAKIEM

dobra

naturalna woda mineralna Nałęczowianka, cukier, regulatory kwasowości, kwas cytrynowy, aromaty, substancje konserwujące, dwumetylo-dwuwenglan, sorbinian potasu, substancja słodząca: acesulfam K, suklaroza

7

JURAJSKA

dostateczna

naturalna woda mineralna, cukier, regulatory kwasowości, kwas cytrynowy, aromat naturalny, substancja konserwująca: sorbinian potasu i benzoesan sodu, substancja słodząca: cyklaminian sodu, sacharynian sodu, aspartam, acesulfam K

8

ARCTIC SMAK CYTRYNOWY

dostateczna

naturalna woda mineralna, cukier, regulatory kwasowości, kwas cytrynowy, aromat, substancja słodząca: cyklaminian sodu, aspartam, acesulfam K, substancja konserwująca: benzoesan sodu, przeciwutleniacz: kwas askorbinowy.

9

STAROPOLANKA

dostateczna

regulator kwasowości, kwas cytrynowy, naturalny aromat cytrynowy, substancja słodząca: cyklaminian sodu i sacharynian sodu, naturalny dwutlenkek węgla.

 

Woda - magiczny eliksir życia woda

 

 

 

Copyright: © http://zdrowo.info.pl - 2006 r. - informacje o stronie