Forum dyskusyjne    

MENU

Strona główna

Forum Dyskusyjne

Dieta a zdrowie

Żywność transgeniczna

Żylaki

E-dodatki w żywności

Oblicz swoją dietę

Odchudzanie

Witaminy

Profilaktyka cholesterolowa

Zdrowe warzywa

Kosmetyki

Kosmetyki naturalne

Komputery szkodzą

Wody mineralne

Wypoczynek w SPA

Polskie uzdrowiska

Telefon a zdrowie

Ziołolecznictwo

Wady wzroku

Bioenergoterapia

Rzuć palenie !

Biorytmy

Horoskop

linki

 

 

Wypadanie włosów

 Nadmierne wypadanie włosów jest problemem, który w pewnym wieku dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet. Skłonność do łysienia wynika z uwarunkowań genetycznych, diety, i sposobu życia. Nie ma skutecznych sposobów zatrzymania tego procesu, jednak poznając jego przyczyny można go spowolnić, utrzymując dłużej gęste włosy.
Działania człowieka tylko w niewielkim stopniu wpływają na proces łysienia, są to zwykle błędy w diecie, mało witamin, stres lub narażenie włosów na działania mechaniczne jak czesanie czy szkodliwe zabiegi kosmetyczne.
Główną przyczyną wypadania włosów są indywidualne cechy organizmu nabyte dziedzicznie lub na skutek chorób. Łysienie w większym stopniu i we wcześniejszym wieku dotyczy mężczyzn niż kobiet. Czynnikiem sprzyjającym temu procesowi jest męski hormon dihydrotestosteron (DHT).

 

Łysienie androgenowe

 Każdy ma w sobie męski hormon DHT jednak organizmy niektórych ludzi wykazuję większą wrażliwość komórek włosa na jego działanie. Ta cecha jest dziedziczna, zawarta jest w kodzie genetycznym. DHT jest wysoce aktywną formą testosteronu, produkowany jest w organizmie człowieka przez działanie na testosteron enzymu 5-alfa- reduktaza. Miejscem tworzenia tego enzymu są gruczoły prostaty, nadnercza i skóry głowy. Działanie DHT ma duży wpływ na zachowania mężczyzn, pociąg seksualny, agresją i negatywny wpływ na komórki włosa. Cebulki włosów ulegają degradacji, przez co włos jest słabszy, cieńszy i mniej odporny na zewnętrzne czynniki mechaniczne.
U mężczyzn łysienie ma charakter miejscowy, w pierwszej kolejności wypadają włosy na czołowych zakolach i stopniowo łysina przesuwa się do tyłu. U kobiet wypadanie włosów ma charakter przerzedzania więc jest łatwiejsze do zamaskowania. Proces wypadania włosów u kobiet następuje w dużo późniejszym wieku, zwykle w okresie menopauzy, choć można obserwować większą ich utratę w okresie ciąży lub chorób, gdy organizm nie otrzymał wystarczającej ilości witamin.

 

Inne typy łysienia

 W większości przypadków łysienie ma charakter androgenowy, są jeszcze inne typy łysienia, których przyczyny mogą być genetyczne lub na skutek przebytych chorób.
Łysienie bliznowaciejące - objawia się trwałym wypadaniem mieszków włosowych na skutek oparzeń, urazów mechanicznych, promieniowania X lub zmian nowotworowych. Przyczyny tego typu łysienia mogą być wrodzone lub nabyte. Podstawą leczenia łysienie bliznowaciejące jest prawidłowe rozpoznanie i zabiegi chirurgiczne.
Łysienie plackowate - ten typ łysienia jest uwarunkowany genetycznie, dotyczy on głównie młodzieży i dzieci. Łysienie to objawia się nieregularnymi obszarami pozbawionymi włosów. Na ten typ łysienia nie ma skutecznej metody leczenia. Stosuje się tu kuracje przeciw-zapalne i immunosupresyjne.
Łysienie telogenowe - ma charakter tymczasowy, jego przyczyną mogą być stany chorobowe: anemia, niedoczynność tarczycy lub stres. Po ustaniu przyczyny choroby włosy ponownie odrastają.

 

Jakie czynniki osłabiają włosy?

Zmiany hormonalne - najczęściej nie mamy na nie wpływu, występują w okresach dojrzewania i pokwitania.
Czynniki środowiskowe - zanieczyszczenia powietrza i wody.
Złe odżywianie - brak w diecie potrzebnych witamin i innych pożytecznych składników.
Nieprawidłowa pielęgnacja - częste stosowanie środków chemicznych i barwników.

 

Jak można wzmocnić włosy?

Zdrowa dieta - bogata w składniki mineralne, witaminy, węglowodany, białka i tłuszcze.
Masaż - regularne masowanie skóry głowy przyczynia się do lepszego ukrwienia cebulek włosowych. Należy go robić ostrożnie aby nie powodować mechanicznego wyrywania włosów.
Odżywki - odpowiednio dobrane do typu włosów uzupełniają naturalne składniki odżywcze, wzmacniają włosy, chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Witaminy - najlepiej je spożywać w produktach żywnościowych. W diecie powinny znaleźć się warzywa o owoce bogate w witaminy z grup: A, B, C i E
Mikroelementy - Ważną rolę dla wzmocnienia włosa i poprawienia jego kondycji odgrywają: cynk który jest niezbędny do produkcji keratyny, głównego budulca włosów, miedź - mająca wpływ na barwę i strukturę włosów i żelazo - składnik do produkcji keratyny, którego niedobór może prowadzić do przedwczesnego łysienia.

 

Przeciwdziałanie wypadaniu włosów

 W handlu dostępnych jest wiele leków i kosmetyków wspomagających walkę z łysieniem. Reklamowane są jako bardzo skuteczne lecz często trudno dopatrzyć się jakichkolwiek efektów. Ze środków, których działanie zostało potwierdzone przez badania medyczne to te które zawierają minoksydyl lub finasteryd.
Minoksydyl jest roztworem (2 - 5 %) który stosuje się w kuracjach dla kobiet i mężczyzn. Preparat należy nakładać na skórę głowy dwa razy dziennie, najlepsze efekty uzyskuje się gdy włosy zostały wcześniej umyte i dokładnie wysuszone. Efekty kuracji są widoczne po około ośmiu miesiącach. Skuteczność preparatu uzależniona jest od indywidualnych cech organizmu. Kuracja powinna być przeprowadzana systematycznie, w przypadku przerwania jej pozytywny efekt może być utracony.
Finasteryd jest w postaci pigułki i przeznaczony jest wyłącznie dla mężczyzn. Jego działanie polega na zablokowaniu działania enzymu 5-alfa. Ten sam preparat jest stosowany jest również w początkowej fazie przerostu gruczołu prostaty. Podobnie jak w przypadku Minoksydylu tu również pozytywne efekty leczenia znikną po przerwaniu kuracji.

 


 Porozmawiaj o problemach z wypadaniem włosów na forum dyskusyjnym .

Copyright: © http://zdrowo.info.pl - 2006 r. - informacje o stronie