Wypadanie w³osów

wypadanie w³osów

Nadmierne wypadanie w³osów jest problemem, który w pewnym wieku dotyczy zarówno mê¿czyzn jak i kobiet. Sk³onno¶æ do ³ysienia wynika z uwarunkowañ genetycznych, diety, i sposobu ¿ycia. Nie ma skutecznych sposobów zatrzymania tego procesu, jednak poznaj±c jego przyczyny mo¿na go spowolniæ, utrzymuj±c d³u¿ej gêste w³osy.

Dzia³ania cz³owieka tylko w niewielkim stopniu wp³ywaj± na proces ³ysienia, s± to zwykle b³êdy w diecie, ma³o witamin, stres lub nara¿enie w³osów na dzia³ania mechaniczne jak czesanie czy szkodliwe zabiegi kosmetyczne.
G³ówn± przyczyn± wypadania w³osów s± indywidualne cechy organizmu nabyte dziedzicznie lub na skutek chorób. £ysienie w wiêkszym stopniu i we wcze¶niejszym wieku dotyczy mê¿czyzn ni¿ kobiet. Czynnikiem sprzyjaj±cym temu procesowi jest mêski hormon dihydrotestosteron (DHT).

£ysienie androgenowe

hormon DHT

Ka¿dy ma w sobie mêski hormon DHT jednak organizmy niektórych ludzi wykazujê wiêksz± wra¿liwo¶æ komórek w³osa na jego dzia³anie. Ta cecha jest dziedziczna, zawarta jest w kodzie genetycznym. DHT jest wysoce aktywn± form± testosteronu, produkowany jest w organizmie cz³owieka przez dzia³anie na testosteron enzymu 5-alfa- reduktaza. Miejscem tworzenia tego enzymu s± gruczo³y prostaty, nadnercza i skóry g³owy. Dzia³anie DHT ma du¿y wp³yw na zachowania mê¿czyzn, poci±g seksualny, agresj± i negatywny wp³yw na komórki w³osa. Cebulki w³osów ulegaj± degradacji, przez co w³os jest s³abszy, cieñszy i mniej odporny na zewnêtrzne czynniki mechaniczne.

U mê¿czyzn ³ysienie ma charakter miejscowy, w pierwszej kolejno¶ci wypadaj± w³osy na czo³owych zakolach i stopniowo ³ysina przesuwa siê do ty³u. U kobiet wypadanie w³osów ma charakter przerzedzania wiêc jest ³atwiejsze do zamaskowania. Proces wypadania w³osów u kobiet nastêpuje w du¿o pó¼niejszym wieku, zwykle w okresie menopauzy, choæ mo¿na obserwowaæ wiêksz± ich utratê w okresie ci±¿y lub chorób, gdy organizm nie otrzyma³ wystarczaj±cej ilo¶ci witamin.

Inne typy ³ysienia

W wiêkszo¶ci przypadków ³ysienie ma charakter androgenowy, s± jeszcze inne typy ³ysienia, których przyczyny mog± byæ genetyczne lub na skutek przebytych chorób.

£ysienie bliznowaciej±ce - objawia siê trwa³ym wypadaniem mieszków w³osowych na skutek oparzeñ, urazów mechanicznych, promieniowania X lub zmian nowotworowych. Przyczyny tego typu ³ysienia mog± byæ wrodzone lub nabyte. Podstaw± leczenia ³ysienie bliznowaciej±ce jest prawid³owe rozpoznanie i zabiegi chirurgiczne.

£ysienie plackowate - ten typ ³ysienia jest uwarunkowany genetycznie, dotyczy on g³ównie m³odzie¿y i dzieci. £ysienie to objawia siê nieregularnymi obszarami pozbawionymi w³osów. Na ten typ ³ysienia nie ma skutecznej metody leczenia. Stosuje siê tu kuracje przeciw-zapalne i immunosupresyjne.

£ysienie telogenowe - ma charakter tymczasowy, jego przyczyn± mog± byæ stany chorobowe: anemia, niedoczynno¶æ tarczycy lub stres. Po ustaniu przyczyny choroby w³osy ponownie odrastaj±.

Jakie czynniki os³abiaj± w³osy?

  • Zmiany hormonalne - najczê¶ciej nie mamy na nie wp³ywu, wystêpuj± w okresach dojrzewania i pokwitania.
  • Czynniki ¶rodowiskowe - zanieczyszczenia powietrza i wody.
  • Z³e od¿ywianie - brak w diecie potrzebnych witamin i innych po¿ytecznych sk³adników.
  • Nieprawid³owa pielêgnacja - czêste stosowanie ¶rodków chemicznych i barwników.

Jak mo¿na wzmocniæ w³osy?

  • Zdrowa dieta - bogata w sk³adniki mineralne, witaminy, wêglowodany, bia³ka i t³uszcze.
  • Masa¿ - regularne masowanie skóry g³owy przyczynia siê do lepszego ukrwienia cebulek w³osowych. Nale¿y go robiæ ostro¿nie aby nie powodowaæ mechanicznego wyrywania w³osów.
  • Od¿ywki - odpowiednio dobrane do typu w³osów uzupe³niaj± naturalne sk³adniki od¿ywcze, wzmacniaj± w³osy, chroni± przed szkodliwymi czynnikami zewnêtrznymi.
  • Witaminy - najlepiej je spo¿ywaæ w produktach ¿ywno¶ciowych. W diecie powinny znale¼æ siê warzywa o owoce bogate w witaminy z grup: A, B, C i E
  • Mikroelementy - Wa¿n± rolê dla wzmocnienia w³osa i poprawienia jego kondycji odgrywaj±:
    • cynk - który jest niezbêdny do produkcji
    • keratyny - g³ównego budulca w³osów,
    • mied¼ - maj±ca wp³yw na barwê i strukturê w³osów
    • ¿elazo - sk³adnik do produkcji keratyny, którego niedobór mo¿e prowadziæ do przedwczesnego ³ysienia.

Przeciwdzia³anie wypadaniu w³osów

W handlu dostêpnych jest wiele leków i kosmetyków wspomagaj±cych walkê z ³ysieniem. Reklamowane s± jako bardzo skuteczne lecz czêsto trudno dopatrzyæ siê jakichkolwiek efektów. Ze ¶rodków, których dzia³anie zosta³o potwierdzone przez badania medyczne to te które zawieraj± minoksydyl lub finasteryd.

  • Minoksydyl jest roztworem (2 - 5 %) który stosuje siê w kuracjach dla kobiet i mê¿czyzn. Preparat nale¿y nak³adaæ na skórê g³owy dwa razy dziennie, najlepsze efekty uzyskuje siê gdy w³osy zosta³y wcze¶niej umyte i dok³adnie wysuszone. Efekty kuracji s± widoczne po oko³o o¶miu miesi±cach. Skuteczno¶æ preparatu uzale¿niona jest od indywidualnych cech organizmu. Kuracja powinna byæ przeprowadzana systematycznie, w przypadku przerwania jej pozytywny efekt mo¿e byæ utracony.
  • Finasteryd jest w postaci pigu³ki i przeznaczony jest wy³±cznie dla mê¿czyzn. Jego dzia³anie polega na zablokowaniu dzia³ania enzymu 5-alfa. Ten sam preparat jest stosowany jest równie¿ w pocz±tkowej fazie przerostu gruczo³u prostaty. Podobnie jak w przypadku Minoksydylu tu równie¿ pozytywne efekty leczenia znikn± po przerwaniu kuracji.

Porozmawiaj na ten temat:


Polecamy

Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artyku³y chronione sa prawami autorskimi.