Jak uchronić oczy od zaćmy i astygmatyzmu.

Zaćma jest to zmętnienie soczewki powodujące znaczne ograniczenia w widzeniu albo całkowitą utratę wzroku - w Polsce występuje to u 800 tysięcy ludzi w dowolnym wieku. Na szczęście zaćmę można wyleczyć przez operacyjne wycięcie zmętniałej, soczewki i wstawienie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Zabiegowi mogą się poddawać chorzy z jednoczesnym leczeniem zaćmy i korygowaniem astygmatyzmu. Taką właściwości mają właśnie soczewki AcrySof Toric.
Prawie co 50 Polak cierpi na zaćmę. Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że aż 71% rodaków obawia się chorób i niedołężności, a 50% uzależnienia od innych ludzi. Ponieważ zmysł wzroku to podstawa prawidłowego funkcjonowania, jego zanik jest największym zagrożeniem.

zaćma i astygmatyzm astygmatyzm soczewka toryczna
Widzenie osób
z zaćma i astygmatyzmem
Widzenie osób
z astygmatyzmem
Widzenie osób
z soczewką toryczną

Astygmatyzm

Astygmatyzm to wada wzroku wywołująca nieostry i zniekształcony obraz. Jej przyczyną jest nierówność rogówki, zewnętrznej warstwy oka. W takim przypadku promienie skupiane są w różnych punktach siatkówki, Wada ta jest szczególnie uciążliwa dla osób starszych, gdy chcą przejść przez ulicę, pomimo próby zachowania prostego kierunku, zbaczają, powodując zagrożenie. Dodatkowo astygmatyzm może w znacznym stopniu utrudniać prowadzenie samochodu lub roweru.

Zaćma

Zmętnienie soczewki może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Początkowo chorzy odczuwają tylko dyskomfort w patrzeniu wynikający z niedużego zamglenia obrazu, zmniejszenia kontrastu i pogorszenia rozróżniania barw. Wiele osób bagatelizuje problem. Nieleczona zaćma postępuje, powodując utratę zdolności poznawania kształtów i prowadzi do tego, że chory widzi tylko bardzo ostre światło lub całkiem traci wzrok. Dla takich osób oznacza to pełne uzależnienie od innych. Na świecie problem zaćmy dotyka. 27 mln populacji.

Jak to leczymy?

Oczywiście, zaćmę należy leczyć, konieczna jest interwencja chirurgiczna, jednak mało inwazyjnej. Stosowane dziś w czasie zabiegów techniki operacyjne zapewniają dużą skuteczność leczenia i bezpieczeństwo. Zabiegi można nawet przeprowadzać w znieczuleniu kroplowym. W trakcie zabiegu usuwa się naturalną soczewkę i wszczepia sztuczną soczewkę.
Nowością w chirurgii zaćmy są soczewki umożliwiających jednoczesne usunięcie astygmatyzmu, np. AcrySofToric,. Do tej pory astygmatyzm można było korygować tylko przez keratotomia radialna, nacięcia rogówki, lub przy użyciu lasera excimerowego: Lasik, Lasek, PRK. Użycie implantów soczewek torycznych pozwalają na równoczesne skorygowanie astygmatyzmu i usunięcie zaćmy.

Nowoczesna soczewka

soczewka

AcrySofToric to akrylowa, jednoczęściowa, zwijalna soczewka wstawiana podczas zabiegu usunięcia zaćmy. Zastępuje ona zmętniałą soczewkę. Dopasowuje się w oku do jego naturalnych wielkości, gdyż jest elastyczna, wykonana z materiału biokompatybilnego z naturalną tkanką oka. Zapewnia to przyleganie do tylniej i przedniej torebki soczewki oraz zapobiega przypadkom rotacji soczewki po jej wszczepieniu. Z soczewką AcrySofToric zintegrowany jest specjalny żółty barwnik, który poprawia właściwości filtrujące, szczególnie niebezpiecznego dla oka, światła niebieskiego i UV. Soczewka ma parametry naturalnej człowieka w wieku 30 lat.




Porozmawiaj na ten temat:


Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.