Fitoterapia w leczeniu żylaków.

Kwitnące kasztanowce zwykle kojarzą się z maturą, jednak roślina ta niezwykłe właściwości wykorzystywane w leczeniu żylaków. Wyciągiem z kasztanowca powinny się zainteresować osoby u których występują już pierwsze niepokojące objawy jak pajączki naczyniowe.

Lecznicze właściwości niedojrzałego owocu kasztanowca

kasztanowiec

Problemy z żylakami ma już ponad połowa Polaków.. To jedna z powszechniejszych chorób układu żylnego. Ryzyko jej wystąpienia wzrasta z wiekiem, zwłaszcza u osób prowadzących siedzący tryb życia, otyłych a także u których występują inne choroby żył. Na dolegliwość tę narażone są w większym stopniu kobiety, niż mężczyźni, ze względu na odmienną gospodarkę hormonalną, zwłaszcza w okresie ciąży.

Pierwsze objawy tej choroby są zwykle lekceważone, obrzęk, uczucie ciężkości nóg, swędzenie oraz skurcze powtarzające się szczególnie w trakcie nocnego spoczynku, nie zawsze rozpoznawane są jako objawy przewlekłej niewydolności żylnej. Dopiero silny ból oraz zaobserwowanie widocznych zgrubień żył powierzchniowych, ud i podudzi, skłania ich do kontaktu z lekarzem. Jednak, w tym stadium choroby ryzyko wystąpienia poważnych powikłań jest już wysokie.

Stosując terapię farmakologiczną objawy przewlekłej niewydolności żylnej z powodzeniem można łagodzić. Zdecydowana większość dostępnych na rynku leków to preparaty fitoterapeutyczne, których skuteczność została udowodniona w badaniach klinicznych. Doskonałym przykładem może być wyciąg ze świeżego, niedojrzałego owocu kasztanowca. Substancje aktywne pozyskane z tej rośliny - saponiny - escyna oraz flawonoidy, normalizują przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych oraz zapobiegają zastojom żylnym i obrzękom. Przyspieszają zdolność wchłaniania krwiaków oraz zmniejszają skłonność do ich powstawania. - informuje dr Małgorzata Horoszkiewicz-Hassan z Działu Informacji Naukowej Europlant PhytoPharm Sp. z o.o., ekspert programu Fitoterapia - uznana gałąź współczesnej medycyny.

Problemów związanych z przewlekłą niewydolnością żylną można uniknąć, podejmując proste działania profilaktyczne, których podstawą jest ruch. Usprawnia on przepływ krwi w żyłach, tym samym zapobiega stanom zapalnym i sprzyja mikrokrążeniu.

Ćwiczenia pobudzające mikrokrążenie i wzmacniające układ żylny.

  1. W pozycji siedzącej podciągaj mocno palce stóp do góry, na przemian z unoszeniem pięt. Ćwiczenie powtórz 10 razy dziennie.
  2. W pozycji siedzącej wciskaj stopy w podłogę, aż poczujesz, że mięśnie nóg napięły się. Ćwiczenie powtórz 10 razy dziennie.
  3. Stojąc nieruchomo, bez obuwia, wznieś się wysoko na palce i opadnij delikatnie na podłogę. Ćwiczenie powtórz 10 razy. Możesz także spacerować powoli na palcach przez około 3 minuty.
  4. Połóż się na plecach, wykonaj tzw. rowerek. Ćwiczenie wykonuj przez 1 minutę.
  5. Na koniec połóż się na plecach z nogami uniesionymi ponad poziom serca. Odpoczywaj w takiej pozycji 10-15 minut dziennie.Porozmawiaj na ten temat:


Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.