Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Śro Lip 08, 2020 4:05 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Pien Chiao
PostWysłany: Pon Wrz 15, 2014 11:04 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 653
Witam

Nauka diagnozowania etiopatologicznego nie jest taka prosta jakby się zdawało. Aby dobrze zdiagnozować przyczynę choroby trzeba uwzględnić holistyczne podejście. Diagnozowanie symptomatyczne nie daje pełnego obrazu. Biorąc to pod rozwagę chińscy lekarze ok 4-5 tys lat wstecz obmyślili specjalną diagnostykę ogólną zwaną Pien Chiao. Pien Chiao znaczy dosłownie w przetłumaczeniu z chińskiego diagnoza tętna. Chińscy medycy wyróżnili bowiem na początku kilka rodzajów tętna i pod względem tych rodzajów dokonywano szczegółowej analizy stanu zdrowia pacjentów. Wyróżniono na przykład tzw tętno prawidłowe (puls balansus), tętno płytkie (puls superficialis), tętno szybkie (puls acceleratus), tętno wolne (puls nonacceleratus), tętno twarde (puls tardus), tętno miękkie (puls molus), tętno nitkowate oraz tętno przerywane. Jeśli chodzi o tętno głębokie i tętno płytkie, na podstawie tych rodzajów diagnozowano dysbalans energetyczny w poszczególnych meridianach. Trzeba zaznaczyć że taki podział tętna zachował się po dziś dzień.
Oprócz diagnostyki związanej z tętnem bardzo dokładnie analizowano wygląd i postawę przyjmowaną przez pacjenta. Na przykład jeśli ktoś stał z nogami rozstawionymi oznaczało to że jest człowiekiem niezdecydowanym, postawa zaś na baczność oznaczała odwrotnie objaw zdecydowania. Skrzyżowanie rąk na piersiach oznaczało niecirpliwość i dysfunkcję meridianu wątroby, a smutek w wyglądzie dysfunkcję meridianu płuc.
Oprócz analizy wyglądu ogólnego analizowano też wygląd poszczególnych mikrostref tj stopy, dłonie, uszy, oczy, twarz i głowa. Mikrostrefy te są lustrzanym odbiciem całego ciała człowieka.
Poza tym analizowano zapach, a nawet smak wydalin ludzkich, co jest w dzisiejszych czasach nie do przyjęcia.
Pod uwagę brane było zachowanie pacjenta a nawet dźwięczność jego głosu. Jeśli pacjent rozmawiał głośno oznaczało to zbyt dużą przewagę męskiej energii Yang w organizmie i temperament choleryczny, w przypadku przytłumionego głosu mamy do czynienia z przewagą energii Yin i temperamentem flegmatycznym. Typem zrównoważonym pod tym względem był sangwinik.
Czasowa diagnostyka meridianalna to diagnoza poszczególnych południków i ich aktywności pod względem 2 godzinnych okresów czasowych. I tak największa aktywność meridianu serca przypada na godziny 11.00 - 13.00, zaś meridianu jelita cienkiego na czas 13.00 - 15.00. Odbicie czasowe wieczorne było porą odwrotnie najmniejszej aktywności tych meridianów. To tylko jeden z przykładów, resztę wiedzy na temat czasowej aktywności meridianów znajdą forumowicze w fachowej literaturze.
Powyżej napisałem że zajmowano się w starożytnych Chinach m in diagnozą i analizą wyglądu mikrostref. A teraz kilka szczegółów dotyczących tej analizy

Głowa - Wygląd głowy widziany z profilu mógł świadczyć o typie osobowości i stanie zdrowia chorego. Przy czym porównywano wygląd mózgo- i twarzoczaszki (neurocranium et splanchnocranium). Bardziej rozbudowana mózgoczaszka i mniej wysunięta do przodu część twarzowa oznaczały człowieka porywczego, energicznego, twardo stojącego na ziemi i z racjonalnym podejściem do życia. Ludzie o takim układzie budowy byli określani jako typ Yang czyli męski. Charakteryzowała ich nadpobudliwość i sympatykotonia, czyli przewaga współczulnej części układu autonomicznego. Czasem byli to pacjenci z temperamentem iście cholerycznym, ale to tylko potwierdza powyższą regułe.

Twarz - Wygląd twarzy analizowano bardzo dokładnie. Zaczynano od czoła (frontus). Czoło pomarszczone oznaczało kłopoty z układem nerwowym. Ludzie o takim czole są podatni na stres i mają raczej słabą psychikę. Czoło pomarszczone może oznaczać że człowiek jest po przejściach, które mogły źle wpłynąć na jego psychikę. Czoło zaś gładkie oznacza zdrowie i dobrą kondycję układu nerwowego. Nos (nasus) jest połączony z meridianem płuc. Gdy jest zaczerwieniony oznacza to słabą kondycję układu oddechowego. Nos spiczasty wysunięty do przodu oznacza że człowiek jest właścicielem osobowości typu Yin żeńskiego, natomiast mały nos świadczy odwrotnie o typie męskim (Yang). Oczy (oculi) są zwierciadłem duszy i dlatego mogą odzwierciedlać charakter człowieka. Wskazuje na to zwłaszcza ich barwa. Ludzie o oczach niebieskich są marzycielami i mają charakter troszkę infantylny. Z reguły są to ludzie cierpliwi i wyrozumiali. Oczy siwe mogą wskazywać na człowieka podatnego na smutek i stan przygnębienia. Oczy zielone nie koniecznie co prawda, ale mogą być oznaką fałszu i obłudy. Oczy zaś brązowe wskazują na człowieka cieszącego się życiem o temperamencie typowo sangwinicznym. Jasne oczy wskazują na ich światłoczułość, ciemne zaś są mniej wrażliwe na światło słoneczne. Bardzo ważny jest wygląd źrenicy. I tak źrenice okrągłe wskazują na stan pełnego zdrowia, zaś tzw kocie oczy ze źrenicami podłużnymi wskazują najczęściej na możliwość wystąpienia udaru, bądź wylewu i wymagają natychmiastowej pomocy medycznej dla ich właściciela. Szerokie źrenice słabo reagujące na światło mogą wskazywać na zażycie narkotyków typu np heroina. Widoczność naczynek na gałce ocznej świadczyć może o kłopotach z krążeniem. Czasem też dochodzi do tzw wylewów śródocznych. Powieki i ich stan może wskazywać na komplikacje ze strony śledziony i trzustki. Kurze łapki przy kącikach oczu wskazują najczęściej na zły stan pęcherzyka żółciowego, zaś wole pod oczami na zły stan nerek. Wygląd policzków (buccae) połączony jest z meridianem żołądka tam też przechodzącym. Przebarwienia w tej okolicy świadczą najczęściej o złym stanie tego organu. Usta (ores) poorane bruzdami mogą wskazywać na zły stan wątroby. Natomiast przestrzeń pod nosem i broda z podbródkiem są połączone z układem płciowym.

Uszy - analizuje się głównie wygląd ucha zewnętrznego (auris externa). Tworzą je małżowina uszna (conchia auricularis), otwór słuchowy zewnętrzny (porus acusticus externus) i przewód słuchowy zewnętrzny (meatus acusticus externus). Małżowina uszna z wyraźnie zaznaczonymi płatkami usznymi (lobiculi conchiae) oznacza człowieka zrównoważonego i spokojnego. Duże odstające uszy oznaczają nie tylko spokój psychiczny, ale i duchowy. Takie uszy miał właśnie książę Sidharta Gautama zwany Buddą. Małe uszy oznaczają osobowość typu męskiego (Yang). Natomiast uszy zaostrzone ku górze oznaczają człowieka porywczego o temperamencie cholerycznym.

Dłonie - Duże dłonie o długich palcach oznaczają postawę melancholijną i marzycielską. Takie dłonie posiadają ludzie o zdolnościach artystycznych i uduchowieni. Odwrotnie małe dłonie wskazują na człowieka twardo stojącego na ziemi i z racjonalnym podejściem do życia. Na dłoniach wyróżnia się tzw linie papilarne i na ich bazie analizuje się osobowość i przebieg życia właściciela. Pierwsza idąc od góry jest tzw małpia bruzda w chiromancji określana jako linia serca i ducha. Następna to linia umysłu, w chiromancji określana też linią psychiki. Linie biegnące do dołu ręki to w kolejności od kciuka linia życia i linia sukcesu. Skrzyżowanie linii poprzecznych ręki z liniami podłużnymi daje nam tzw linię małżeństwa w postaci litery M.

Stopy - Małe stopy z krótkimi palcami a w szczególności paluchem charakteryzują człowieka typu męskiego Yang. Takie stopy mają bardzo rozbudowane śródstopie i masywne wysklepienie. Odwrotnie duże stopy z dużym paluchem oznaczają ludzi typu Yin żeńskiego. Stopy podzielono poprzecznie na kilka stref (3 strefy) - strefa głowy idąc od góry, następnie strefa klatki piersiowej i poniżej strefa brzucha i podbrzusza. Przebarwienia w obrębie tych stref świadczą o możliwości wystąpienia dolegliwości w obrębie wspomnianych części ciała. Ludzie o typie osobowości Yin mają czasami wysunięty do przodu 2 palec stopy. Taka cecha budowy zwana jest młotkowatością. Na stopach podobnie jak na dłoniach znajdujemy strefy refleksyjne dla poszczególnych narządów i części ciała - refleksoterapia.

To tyle na teraz. Następnym razem postaram się zająć diagnostyką irydologiczną.
Pozdrawiam serdecznie
dany


Góra
 Profil  
 

zdrowieWyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności