Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Sob Kwi 27, 2024 3:18 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Szkolenia z PNF
PostWysłany: Pią Maj 15, 2015 5:16 pm 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Pią Gru 19, 2014 7:34 pm
Postów: 25
Moi drodzy może zainteresuje was szkolenie z PNF czyli - Proprioceptive Neuromuscular Facilitation , jest ono kierowane głównie do fizjoterapeutów lub opiekunów, organizuje je firma - http://www.topschool-pnf.pl/s8_pnf-proprioceptive-neuromuscular-facilitation , może komuś z was się przyda taki namiar :)


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: Szkolenia z PNF
PostWysłany: Sob Maj 16, 2015 3:01 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Narząd czucia dzielimy na czucie powierzchowne, które dotyczy powłoki wspólnej. Jest to tzw czucie eksteroreceptywne. Tworzą je odpowiednio ciałka dotykowe, łąkotki czuciowe, ciałka Ruffiniego oraz kolby Krausego i zakończenia nerwowe. Ciałka Ruffiniego odbierają bodźce cieplne, kolby Krausego bodźce zimne, natomiast zakończenia nerwowe bodźce bólowe.
Drugi głębszy stopień czucia to tzw czucie proprioceptywne i dotyczy ono torebek mięśniowych, pochewek mięśniowych oraz torebek stawowych. Jest to często zwane czucie podpowięziowe.
I wreszcie trzeci stopień czucia to czucie interoceptywne, czyli czucie głębokie dotyczące organów wewnętrznych.
Według Gerarda Straburzyńskiego ciało ludzkie można podzielić na dwie części, które ściśle zależą od siebie. Jest to część zewnętrzna zwana korową oraz część wewnętrzna zwana rdzenną. Obie części zaopatrzone są w receptory narządu czucia (organum sensuum). I tak czucie eksteroceptywne i proprioceptywne należy do części korowej, zaś czucie interoceptywne charakteryzuje część rdzenną. Przy czym bodźce środowiskowe oddziałujące na część korową tj np promieniowanie IR (Infra Red - podczerwień) mogą wywoływać odpowiednie reakcje w części rdzennej. To dotyczy także kąpieli, czy natrysków, w których według Cordesa i Feya oddziałuje się na organizm bodźcami termicznymi o różnym zabarwieniu. Także poprzez siłę parcjalną wywołaną dużym ciśnieniem wody (ok 2kPa) można wywołać odpowiednie reakcje eksteroceptywne i proprioceptywne. Tak na przykład jest w przypadku natrysku naprzemiennego Feya, albowiem natrysk płaszczowy nie sięga tak głęboko i dotyczy tylko i wyłącznie czucia eksteroceptywnego.
Masaż można podzielić na ten dotyczący tkanek płytkich oraz ten dotyczący tkanek głębokich. Wszystko zależy od siły nacisku i efektu jaki się chce uzyskać. Przy czym z reguły masaż głęboki jest bardziej efektywny od masażu płytkiego. Wynikiem masażu ma być dokrwienie przyległych tkanek, dobrze zatem jest gdy sięga on naczyń podskórnych. Głęboki masaż powoduje także reakcję ogólną poprzez tzw układ siatkowaty w rdzeniu przedłużonym (substantia retina in medulla oblongata) oraz poprzez chemoreceptory, termoreceptory, baroreceptory i mechanoreceptory w ścianach naczyń krwionośnych, a dokładnie w łuku aorty i kłębach aortalnych. Z tego wynika jasno że taki głęboki masaż może być także korzystny dla całego organizmu sięgając nie tylko czucia proprioceptywnego ale również interoceptywnego.
Także peloterapia jako metoda stawiania oporu ciału ludzkiemu i indukcji termicznej jest wysoce wskazana w terapii narządu ruchu. I tu również efekt jest trojaki poprzez czucie eksteroceptywne i proprioceptywne do interoceptywnego. Efekt ten jest wzmacniany biologicznymi właściwościami borowiny, a raczej błota borowinowego którego składnikami są m in kwas hymatomelanowy, kwas hialuronowy oraz bituminy. Borowina jest bardzo często używana do okładów i kąpieli borowinowych, wzmacniając efekt leczniczy zabiegów.
Zmiany głębokie uzyskuje się poprzez fototerapię promieniowaniem UTV (ultrafiolet), które wnika znacznie głębiej od podczerwieni. Tak jak w przypadku podczerwieni promiennikiem jest żarówka wyposażona w żarnik węglowy nagrzewający się do temperatury ok 2000 st C, tak w przypadku ultrafioletu mamy do czynienia z łukiem neonowo-argonowym zastosowanym w typowych lampach kwarcowych.Lampy typu Vialux czy Dermalux sa używane w dermatologii, w typowych zabiegach na przykład przy łuszczycy (Psoriasis) lub przy liszaju płaskim (Lichen planum).
Z powyższego widać wyraźnie że zabiegi fizjoterapeutyczne nakierowane są zazwyczaj na cały organizm człowieka działając holistycznie. W terapię angażowane jest zarówno czucie zewnętrzne, pośrednie, jak i wewnętrzne. To dopiero pozwala na szeroki zakres zmian, mile widziany jako wynik całej kuracji.
To tyle mojego. Pozdrawiam serdecznie
dany

Bibliografia:

Janina Sokołowska Pituchowa - Anatomia człowieka
Gerard Straburzyński - Fizjoterapia
Leszek Matela - Masaż klasyczny
Tadeusz Piaskowski - Medycyna Natury
Keith Sherwood - Czakroterapia


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 151 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności