Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Pią Kwi 26, 2024 3:27 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Co na problemy ze snem?
PostWysłany: Wto Lip 28, 2015 8:24 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Sob Paź 12, 2013 9:47 am
Postów: 7
Może mi ktoś coś doradzi... Melisa nie działa (taka do picia), a ja przez stresy nie mogę spać. Macie na to jakiś sposób? Potem senna w pracy chodzę i jeszcze bardziej postresowana. Błędne koło.


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: Co na problemy ze snem?
PostWysłany: Śro Lip 29, 2015 11:48 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Trudno podać jakąś ogólną recepturę, bo każdy z nas jest indywidualnością i tak musi być traktowany. Jednemu więc pomogą ziółka, a inny musi brać silniejsze środki typu diazepam, chlorodiazepoksyd, czy tisercin. Musimy pamiętać o tym iż leki pod wspólnym tytułem benzodiazepiny uzależniają i wolno je przyjmować tylko przez krótki okres czasu do miesiąca.
Dlatego jako zastępczą preferuje się terapię naturalną. Mnie np pomaga na sen refleksologiczny masaż dłoni lub stóp, ale refleksologia to nie jest jedyna metoda naturalna która może być stosowana w tym przypadku. Z pomocą bowiem przychodzi też ziołolecznictwo, a najsilniejszym ziołem nasennym stosowanym parenteralnie czyli doustnie jest chmiel (Lupulus strobiles). Na drugim miejscu plasuje się kozłek lekarski (Valeriana oficinalis), zaś pozostałe miejsca zajmują serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca), melisa lekarska (Melisa oficinalis), mięta pieprzowa (Mentha piperita), rumianek zwyczajny (Matricaria chammomilla), czy anyż (Anysium species). Również ekstrakt z ziela konwalii majowej (Konvalaria mayalis), głogu dwuszyjkowego (Crataegus oxyacantha), czy jemioły zwyczajnej (Viscum album) może działać przede wszystkim uspokajająco i nasennie.
Polecam też gotowe preparaty ziołowe jak Neospazmina, czy Passipazmina po 2 łyżki stołowe preparatu na 2 godziny przed snem.
Zewnętrznie do kąpieli można stosować kwiat lawendy lekarskiej (Lavandula oficinalis flos), czy wspomniany już rumianek.
Choć jest to działanie z opóźnieniem to poleca się także uzupełnienie w diecie tryptofanu i lizyny - czyt mój wcześniejszy post pt Dieta, a sen.
Najważniejsza bodajże jest higiena snu, która zapobiega insomni w krótkim czasie i za to godna jest uwagi. A oto kilka punktów podstawowej higieny snu:

1 Stała pora snu, co zapobiega insomni, hypersomni, czy wydłużonej fazie snu
2 Przewietrzenie i zaciemnienie pomieszczenia sypialnego - należy pamiętać że szczególnie ważne jest zaciemnienie gdyż bodziec ten aktywuje okolicę podwzgórzową zwaną jądrami nadskrzyżowania, a te komunikują się z szyszynką (corpus pineale) wytwarzającą melatoninę - hormon snu
3 Nie przejadanie się przed snem - ostatni posiłek dzienny najlepiej spożyć na 2 godziny przed snem źle się bowiem śpi z trawiącym układem pokarmowym
4 Nie wypijanie dużej ilości płynów bezpośrednio przed snem - zwiększona diureza zaburza skutecznie nocny wypoczynek
5 Nie wskazane są używki typu kawa, herbata szczególnie czarna jej odmiana - teina, teobromina, teofilina i kofeina to alkaloidy skutecznie zaburzające sen, dlatego używki najlepiej jest przyjmować na 6 godzin przed snem
6 Czekolada mimo że stymuluje wydzielanie serotoniny - monoaminowego hormonu snu, to jednak zawiera dość duże pokłady alkaloidu kofeiny dlatego dobrze jest cieszyć się jej smakiem na 6 godzin przed snem
7 Nie oglądanie filmów zawierających drastyczne sceny przed snem - czasem dobry wpływ ma romantyczna lub beletrystyczna literatura
8 Nie zmuszanie się do zaśnięcia - ten proces powinien przebiegać naturalnie
9 Mała aktywność i relaks przed snem - forsowne ćwiczenia zdecydowanie są niewskazane przed snem
10 Odpowiednia pozycja do snu - pozycja embrionalna na boku jest najbardziej korzystna, pozycja na wznak może powodować chrapanie i bezdech na skutek opadnięcia podniebienia miękkiego (palatinum molare) a dokładnie jego wytworu języczka (uvula), który oddziela układ oddechowy od pokarmowego. Opadnięcie języczka i języka (lingua) zasłania cieśń gardzieli (istmus pharyngei), co może być istotną przyczyną wspomnianych komplikacji zaburzających przebieg snu.

I to w zasadzie tyle, co mogę at hoc napisać na ten temat.
Pozdrawiam serdecznie
dany


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Co na problemy ze snem?
PostWysłany: Śro Lip 29, 2015 1:45 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Śro Lip 29, 2015 1:39 pm
Postów: 2
niestety czasem trudno żyć tak jakbyśmy chcieli, i mieć codziennie czas na relaks. ja przechodzę ostatnio stresujący okres w życiu i też się biję z bezsennością, zaczęłam stosować forsen, ma skład oparty na ziołach, nie chciałam lecieć do lekarza po cos co mnie zwali z nóg, rano na pewno czuję się lepiej niż wtedy, kiedy przez pół nocy kręciłam się w łóżku


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 124 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności