Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Nie Kwi 28, 2024 4:49 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: słuchawki zdrowe dla słuchu
PostWysłany: Śro Lip 29, 2015 11:37 am 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Wto Cze 25, 2013 11:18 am
Postów: 5
lubię słuchać muzyki, chciałabym kupić sobie słuchawki, które będą nieszkodliwe dla moich uszu. jakie są parametry, na które powinnam zwrocic uwagę ?


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: słuchawki zdrowe dla słuchu
PostWysłany: Śro Lip 29, 2015 12:07 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Przede wszystkim urządzenie z którego słuchasz muzyki czyli telefon komórkowy lub odtwarzacz multimedialny musi posiadać zabezpieczenie przed głośnym słuchaniem muzyki. Ja taki telefon posiadam, choć muszę przyznać że jest to model klasyczny. Domniemywam więc że i nowsze telefony typu np smartfony takie zabezpieczenie posiadają.
Głośne słuchanie muzyki zaburza tzw audiację, czyli po prostu słuch. W zasadzie optimum dźwięku słyszalnego to ok 90 decybeli. Powyżej tej wartości każdy dźwięk jest zabójczy dla naszych uszu. 90 decybeli to dźwięk np pracującego młota pneumatycznego, także w ten sposób można wyobrazić sobie szkodliwość tego ekstremum.
Pewną rolę odgrywa też interferencja czyli rozproszenie dźwięku w przestrzeni. Przestrzenne rozproszenie powoduje iż dźwięk słyszalny a w zasadzie jego siła jest mniejsza. Dlatego lepiej jest słuchać muzyki bez słuchawek, ponieważ te zmniejszają wydajnie przestrzenność dźwięku. Skupienie dźwięku jako bodźca w słuchawkach zdecydowanie szkodzi naszym uszom. Tak więc trzeba pamiętając o tym osłabić efekt audialny poprzez wyciszenie.
I na końcu typ muzyki ma wpływ na nasze uszy. Muzyka łagodna i relaksująca sprzyja naszemu narządowi słuchu (organum acusticus). Zaś muzyka typu np Heavy Metal jest bardzo głośna i impulsywna dla naszych uszu, a to im po prostu szkodzi. Dlatego radzę wybierać spokojny rodzaj muzyki, żeby nie doprowadzić do ubytku słuchowego.
I to na razie tyle. Jak mi się coś przypomni nie omieszkam napisać.
Pozdrawiam serdecznie
dany


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: słuchawki zdrowe dla słuchu
PostWysłany: Śro Lip 29, 2015 7:07 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Wto Cze 25, 2013 11:18 am
Postów: 5
Bardzo dziękuję za wczerpującą odpowiedź.
Moja sytuacja przedstawia się trochę gorzej, otóż na codzień zajmuję się obróbką dźwięku, pracuję w studio nagraniowym. Praca w słuchawkach jest nieodłącznym elementem mojej profesji. W tym wypadku chciałabym się dowiedzieć jakie parametry powinny posiadać słuchawki eksploatowane przeze mnie na codzień, aby zmniejszyć do minimum zagrożenie wystąpienia z czasem wady słuchu lub też jego utraty.

pozdrawiam


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: słuchawki zdrowe dla słuchu
PostWysłany: Wto Sie 04, 2015 6:27 am 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Wto Cze 25, 2013 11:18 am
Postów: 5
Czy może ktoś mi polecić jakieś modele ? W salonach audio próbują wcisnąć to co jest na stanie i nie schodzi...


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 181 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności