Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Wto Mar 19, 2024 8:31 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Zielone kuracje
PostWysłany: Pon Cze 30, 2014 1:10 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Pią Wrz 03, 2010 3:49 pm
Postów: 652
Witam

Pierwsze wzmianki na temat stosowania ziół w leczeniu pospolitych chorób miały miejsce już w okresie pasterskim. Wtedy to nadawano roślinom dość mistyczne i cudowne właściwości. Ale to średniowieczna medycyna klasztorna w znacznym stopniu przyczyniła się do popularyzacji fitoterapii (ziołolecznictwa). Pierwszy był zakon Benedyktyński i jego przeorysza Hildegarda z Bingen która w XIV wieku leczyła pospolite schorzenia wedle przez siebie ustalonych receptur ziołowych. Do dziś znane jest i propagowane w Polsce przez Stefanię Korżawską tzw winko św Hildegardy. Podobno nawet sam założyciel zakonu - Benedykt z Nursji był zwolennikiem stosowania w leczeniu roślin leczniczych.
W 1540 roku pałeczkę przejął zakon Jana Bożego, tzw Zakon Dobrych Braci (Bonifratrów). Wiadomo jest że także Michelle de Nostradame znany jako Nostradamus leczył rany i niektóre schorzenia za pomocą ziół, chociaż nie wszystkim było to w smak.
W Polsce receptury Theophrastusa von Hohenheima znanego jako Paracelsus popularyzował o Andrzej Czesław Klimuszko. Jego przepisy zawierały mieszanki ziołowe na różne dolegliwości. Także recepty oo Bonifratrów to różne kompozycje ziół uzupełniające się pod względem ich leczniczego działania.
I to tyle apropos krótkiego wstępu. Gdzieś już na tym forum opisywałem zastosowanie kompozycji ziołowych. Teraz zajmę się krótkim opisem właściwości wybranych roślin leczniczych.

Głóg dwuszyjkowy (Crataegus robustus) - roślina lecznicza najczęściej hodowlana. Jej właściwości zdrowotne są znane i chętnie wykorzystywane w leczeniu schorzeń układu krążenia tj choroba niedokrwienna serca (Morbus ishaemicus coris), nadciśnienie tętnicze (Hypertonia arterialis), żylaki (Varices cruris), żylaki odbytu (Varices anales) itp. Surowcem leczniczym jest kwiatostan (inflorescentia) jak i owoc (fructus). Głóg oczyszcza krew i reguluje jej krążenie.

Jemioła pospolita (Viscum album) - roślina pasożytnicza występująca najczęściej na pniach drzew. Jej lecznicze właściwości to głównie regulacja ciśnienia krwi. Wraz z głogiem stosowana jest w schorzeniach układu krążenia, a przede wszystkim w nadciśnieniu tętniczym (Hypertonia arterialis). Surowcem leczniczym jest ziele jemioły (herba visci).

Marchew pospolita (Daucus carota) - hodowlana roślina ogrodowa. Stosowana jest w leczeniu choroby niedokrwiennej serca (Morbus ishaemicus coris). Marchew to bogactwo witamin a w szczególności prowitaminy A. Surowcem leczniczym tego warzywa jest korzeń (radix).

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) - pospolicie występujący chwast, a najczęściej przy drogach. Ma wiele zastosowań w ziołolecznictwie i zielarstwie. Dlatego nazywana jest królową ziół. Stosuje się ją w leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego, wątroby, schorzeń układu ruchowego, schorzeń układu wydalniczego, a także w alergiach i chorobach skóry głowy. Z tego widać że jest to zioło uniwersalne. Pokrzywa oczyszcza i odtruwa organizm. Silnie zwiększa diurezę, czyli działa moczopędnie. Surowcem leczniczym jest liść (folium) czasem ziele (herba).

Rdest ptasi (Poligonum avicularis) - roślina zielna pospolicie występująca przy drogach polnych. Nazywana jest świńskim ziołem. Rdest ptasi skutecznie zwiększa diurezę i działa oczyszczająco. Stosuje się go w schorzeniach naczyniowych, jak również układu ruchowego. Surowcem leczniczym jest ziele (herba).

Babka lancetowata (Plantago major lanceolata) - występuje głównie na łąkach. Babka jest ceniona za właściwości ściągające i gojące. Znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń naczyniowych i ran. Surowcem leczniczym jest liść (folium).

Morszczyn pęcherzykowaty (Fucus vesiculosus) - jest to roślina wodna, alga. Morszczyn pęcherzykowaty to bogactwo przede wszystkim jodu. Znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń tarczycy oraz nadciśnienia wywołanego tymi schorzeniami (hypertyreozis).

Kozłek lekarski (Valeriana oficinalis) - powszechnie spotykana roślina zielna o dość charakterystycznym zapachu. Stosowana jest w leczeniu napięcia emocjonalnego, tachykardii i nadciśnienia gdzie tworzy kompozycje wraz z serdecznikiem. Ze względu na właściwości uspokajające kozłek stosowany jest w klimakterium i jego powikłaniach. Składnik kropel Neocardina oraz płynu Neospazmina czy Pasipasmina.

Serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca) - roślina lecznicza mająca zastosowanie w leczeniu schorzeń układu krążenia i przy klimakterium u kobiet. Ma działanie sedatywne, czyli uspokajające. Surowcem leczniczym jest ziele (herba).

Przywrotnik pospolity (Alchemillus species) - roślina lecznicza stosowana głównie w negatywnych objawach klimakterium. Najczęściej tworzy kompozycje wraz z serdecznikiem. Surowcem leczniczym jest ziele (herba).

Chmiel pospolity (Lupulus species) - roślina hodowlana i składnik piwa. Ponieważ chmiel ma właściwości uspokajające stosuje się go w leczeniu nerwicy oraz przy nadciśnieniu i klimakterium. Surowcem leczniczym są szyszki (strobiles).

Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla) - roślina łąkowa o dość charakterystycznym białym kwieciu. Rumianek podobnie jak pokrzywa odtruwa i oczyszcza organizm. Stosowany jest przy zapaleniu żołądka, a także w chorobach wątroby i przy infekcjach dróg moczowych. Lubi tworzyć kompozycje z nagietkiem i mniszkiem. Surowcem leczniczym jest koszyczek (Anthodium).

Mięta pieprzowa (Mentha piperita) - roślina zielna o charakterystycznym zapachu i smaku. Ma właściwości regulujące trawienie i uspokajające. Stosuje się ją w zatruciu pokarmowym, w nadkwasocie ale również zewnętrznie jako składnik olejków do masażu. Ale uwaga u niektórych osób mięta może powodować nudności i nie jest wskazana. Surowcem leczniczym jest liść (folium), czasem też ziele (herba).

Melisa lekarska (Melissa oficinalis) - roślina najczęściej hodowlana dla swoich zdrowotnych właściwości. Reguluje trawienie i delikatnie uspokaja. Stosowana jest w leczeniu zapalenia żołądka (Gastritis), przy nadkwasocie (Hyperacidosis) oraz w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy (Morbus ulcerosus ventriculi et duodeni). Jako lek uspokajający stosowana jest także w następstwach negatywnego działania stresu. Surowcem leczniczym jest liść (folium0 a także ziele (herba).

Szałwia lekarska (Salvia oficinalis) - jest to ziele o bogatej funkcji leczniczej. Najczęściej szałwia stosowana jest zewnętrznie w stanach zapalnych lub w nadpotliwości. Wewnętrznie stosowana jest z krwawnikiem przy krwotokach. Jej działanie lecznicze jest bardzo silne. Czasem przyjmowana wewnętrznie może powodować nudności dlatego trzeba trzymać się ściśle określonych dawek. Jest to składnik mieszanki Septosan. Surowcem leczniczym jest liść (folium).

Aloes zwyczajny (Aloe vera) - roślina z gatunku kaktusowatych pospolicie hodowana dla jej właściwości zdrowotnych. Aloes ma działanie kojące, gojące i przeciwzapalne. W przeciwieństwie do szałwii nie wysusza śluzówki i może być stosowany w leczeniu zapalenia jamy ustnej i przewodu pokarmowego. Aloes zewnętrznie stosuje się na podrażnienia przy chorobie wrzodowej, w nadkwasocie oraz w żylakach odbytu. Surowcem leczniczym są liście (foli). Aloes jest składnikiem mieszanki Gastroprotect, gdzie tworzy kompozycję wraz z siemieniem lnianym i zieloną herbatą.

Prawoślaz lekarski (Althaea oficinalis0 - roślina lecznicza ceniona za swe walory osłonowe. Prawoślaz stosowany jest głównie przy infekcjach górnych dróg oddechowych, przy kaszlu, przy nadkwasocie oraz przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Dość popularny jest syrop prawoślazowy. Surowcem leczniczym jest korzeń (radix).

Mniszek lekarski (Taraxacum oficinalis) - roślina zielna o właściwościach odtruwających i przeciwzapalnych. Mniszek stosowany jest w leczeniu nadkwasoty, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także w chorobach wątroby (Morbi hepatis) gdzie tworzy kompozycje z jałowcem. Surowcem leczniczym jest w tym przypadku ziele (herba).

Pięciornik zwyczajny (Tormentilla vulgaris) - roślina lecznicza występująca na łąkach. Stosowana jest w stanach zapalnych i przy schorzeniach przewodu pokarmowego. Znane jest antywirusowe działanie pięciornika zwyczajnego. Zewnętrznie stosuje się go przy zakażeniach wirusem Herpes simplex, czyli w opryszczce. Surowcem leczniczym jest kłącze (rhizoma).

Pięciornik gęsi (Anserinum species) - roślina występująca dość pospolicie na łąkach. Stosowana jest wraz z pięciornikiem zwyczajnym w leczeniu choroby wrzodowej przewodu pokarmowego oraz przy nadkwasocie. Surowcem leczniczym jest w tym przypadku ziele (herba).

Lipa drobnolistna (Tilia millefolia) - roślina drzewna pospolicie występująca. Stosowana jest w gorączce i w infekcjach dróg oddechowych. Jest to też znana roślina miododajna. Surowcem leczniczym jest kwiat lub kwiatostan (flos s inflorescentia).

Bez czarny (Sambucus nigra) - roślina lecznicza ceniona za swe właściwości antyinfekcyjne. Stosowana jest w gorączce i infekcjach dróg oddechowych, a także w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Surowcem leczniczym jest kwiat (flos) bądź owoc (fructus). Uwaga owoc bzu czarnego może powodować biegunki jeśli przekroczy się określoną dawkę. Ale za to może być on wykorzystany w leczeniu zaparcia nawykowego (Obstipatio).

Skrzyp polny (Equisetum arvense) - roślina zasiedlająca zazwyczaj drzewostany, czyli tereny drzewiaste. Ma właściwości przeciwzapalne, a także sprzyja produkcji kolagenu w organizmie. Stosowana jest w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz zewnętrznie przy chorobach paznokci. Składnik wielu kremów regeneracyjnych. Wpływa też na kształt i zdrowie włosów. Surowcem leczniczym jest ziele (herba).

Brzoza omszona (Betula species) - roślina drzewna o właściwościach przeciwzapalnych i oczyszczających. Stosowana jest w reumatoidalnym zapaleniu stawów (Artritis reumatoidea) oraz w schorzeniach dróg moczowych. Surowcem leczniczym jest liść (folium).

Koper włoski (Foeniculus graveolens) - pospolita roślina hodowlana. Ma właściwości rozluźniające i zmniejszające kumulację gazów. Najczęściej tworzy mieszanki z anyżem i kminkiem. Znane jest jej działanie przeciwwzdęciowe. Stosuje się koper włoski w zaparciach, przy gazach oraz w bolesnym miesiączkowaniu i zespole napięcia przedmiesiączkowego jako środek rozkurczowy. Surowcem leczniczym jest tu owoc (fructus).

Anyż pospolity (Anisium species) - roślina zielna wspomagająca działanie kopru włoskiego. Surowcem leczniczym jest tu owoc (fructus).

Kminek pospolity (Carrum carvi) - roślina hodowlana i przyprawowa. Wraz z kolendrą jest składnikiem mieszanki zwiększającej apetyt u dzieci. Poza tym wspomaga funkcję leczniczą kopru i anyżu. Surowcem leczniczym jest tu owoc (fructus)

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) - roślina łąkowa o drobnym wyglądzie. Znane jest jej działanie przeciwkrwotoczne. Stosowany jest bezpośrednio na rany, a także wewnętrznie przy obfitych krwawieniach miesiączkowych (Hypermenorcha). Znajduje także zastosowanie w chorobach przewodu pokarmowego. Surowcem leczniczym jest ziele (herba)

Rozmaryn (Rosmarinum species) - roślina zielna pobudzająca krążenie. Wspomaga najczęściej miłorząb dwuklapowy, zwany japońskim. Stosowanie wewnętrzne rozmarynu sprzyja zmniejszeniu utraty krwi, dlatego wykorzystuje się go w leczeniu niedokrwienia przy np obfitych miesiączkach, a także bladości powłok i niedokrwieniu kończyn. Zewnętrznie rozmaryn stosowany jest jako olejek odżywiający cebulki włosowe. Surowcem leczniczym jest liść (folium).

Ruta zwyczajna (Rutha graveolens) - roślina lecznicza wspomagająca funkcje rozmarynu. Stosuje się ją w schorzeniach naczyniowych i przy obfitych krwawieniach miesiączkowych. Jest ona składnikiem żelu Rutoven i mieszanek. Surowcem leczniczym jest liść (folium).

Kasztan zwyczajny (Aesculus hippocastanium) - roślina pokaźna drzewiasta występująca w aglomeracjach miejskich. Stosowana jest w leczeniu schorzeń naczyniowych, gdzie wspomaga m in rutę. Surowcem leczniczym jest zwykle kora (cortex), chociaż czasami może być to kwiat (flos).

Rdest ostrogorzki (Poligonum hydropiperis) - roślina zielna o działaniu przeciwkrwotocznym. Jej funkcję wykorzystuje się w leczeniu obfitych krwawień miesiączkowych (Hypermenorcha).

Len pospolity (Linum species) - roślina lecznicza hodowlana. Posiada działanie osłonowe, dlatego wykorzystuje się go w leczeniu schorzeń śluzówki przewodu pokarmowego oraz dróg oddechowych. Len jest składnikiem leku Gastroprotect. Surowcem leczniczym jest nasienie (semen).

Kukurydza zwyczajna (Mayis species) - roślina hodowlana podobnie jak np rzepak. Stosowana jest wraz z palmą sabałową w leczeniu przyrostu gruczołu krokowego u mężczyzn. Składnik takich leków jak np Prostamol Uno oraz Prostasan. Daje się także komponować w mieszankach. Surowcem leczniczym jest znamię (stigma).

Dynia pospolita (Cucurbita pepa) - roślina hodowlana o podobnym działaniu leczniczym co kukurydza. Stosowana jest w lekach na przerost gruczołu krokowego. Surowcem leczniczym są pestki (semen cucurbitae).

Miłorząb dwuklapowy zwany japońskim (Ginkgo biloba) - roślina drzewiasta o dość specyficznych i okazałych liściach. Pobudza krążenie szczególnie mózgowe. Preparaty z miłorzębu mogą być przyjmowane raz dziennie po posiłku głównym.Substratem leczniczym jest wyciąg roślinny (extract).

Dąb czerwony (Quercus rubrum) - roślina drzewiasta o specyficznym wyglądzie. Ma działanie przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Kąpiele roślinne są stosowane w leczeniu grzybicy paznokci stóp. Roślina jest kompozycją mieszanki Vagosan na zapalenie pochwy. Substratem leczniczym jest kora (cortex0.

Nagietek pospolity (Calendula oficinalis) - roślina pospolicie występująca m in przy drogach. Nagietek jako ziele stosowany jest głównie w stanach zapalnych. Jest składnikiem preparatów na schorzenia dróg moczowych i rodnych u kobiet. Substratem leczniczym jest kwiat (flos).

Pietruszka pospolita (Petroselinum vulgaris) - roślina ogrodowa hodowlana. Ma działanie zwiększające diurezę. Oczyszcza organizm wspomagając pracę nerek. Stosuje się ją w stanach zapalnych dróg moczowych, jak również przy przeroście gruczołu krokowego i w jego stanach zapalnych. Substratem leczniczym jest korzeń (radix).

Jałowiec pospolity (Juniperus communis) - roślina pospolicie występująca, krzewiasta. Jałowiec silnie wspomaga pracę wątroby i działa żółciopędnie. Stosowany jest przy zapaleniu wątroby i upośledzeniu jej funkcji. Substratem leczniczym jest dość okazały owoc (fructus).

Tymianek pospolity (Thymus vulgaris) - roślina przyprawodajna, hodowlana. Podnosi walory smakowe i zapachowe potraw. Tymianek działa przeciwzapalnie i przeciwwzdęciowo. Silnie hamuje ataki kaszlu, dlatego wykorzystywany jest w syropach przeciwkaszlowych. Występuje w mieszance Septosan. Substratem leczniczym jest ziele (herba).

Żeń szeń koreański i syberyjski (Ginseng species et Panax species) - roślina o dość okazałym korzeniu przypominającym sylwetkę człowieka. Żeń szeń ma działanie ogólnie stymulujące. Ale żeń szeń koreański podnosi ciśnienie krwi, zaś żeń szeń syberyjski nie podnosi ciśnienia łagodniej pobudzając. Roślina jest składnikiem wielu preparatów m in preparatu BODYMAX junior i BODYMAX senior. Substratem leczniczym jest tu korzeń (radix).

To chyba wszystkie znane mi pospolite zioła. Jeśli ktoś miałby pytanie lub chciał uzupełnić zaprezentowany zestaw zapraszam do dyskusji.

Pozdrawiam serdecznie
dany


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: Zielone kuracje
PostWysłany: Wto Lip 01, 2014 12:21 pm 
Offline
Member
Member

Dołączenie: Wto Kwi 22, 2014 12:02 pm
Postów: 33
Bardzo przydatny post i dzięki niemu mamy rozpisane czarno na białym jakie zioła mogą nam pomóc na różnego rodzaju dolegliwości. Często z nich korzystam,parzę melisę i na nerwy i uspokojenie bardzo mi pomaga:)

_________________
www.MrHilary.pl


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Zielone kuracje
PostWysłany: Pią Lip 04, 2014 8:13 am 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Pią Lip 04, 2014 8:11 am
Postów: 1
bardzo fajne informacje i do tego w jednym miejscu

_________________
http://www.favore.pl/userpage/Marina200.html


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Zielone kuracje
PostWysłany: Czw Lip 17, 2014 2:51 pm 
Offline
Expert
Expert

Dołączenie: Pią Maj 30, 2014 12:53 pm
Postów: 222
Ja polecam także kawy i herbaty smakowe Yerba Mate- na pewno już o nich słyszeliście,a w razie pytań służymy pomocą na forum:)

_________________
www.Skworcu.com.pl- herbaty,kawy smakowe Yerba Mate.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Zielone kuracje
PostWysłany: Śro Paź 14, 2015 3:31 pm 
Offline
New Member
New Member

Dołączenie: Śro Paź 14, 2015 12:01 pm
Postów: 6
Jeszcze oprócz ziół do takich zielonych kuracji można dodać kuracje za pomocą warzyw , owoców i przypraw, które znajdziemy w swojej kuchni http://blogilla.pl/10-domowych-sposobow-na-zdrowie/


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Zielone kuracje
PostWysłany: Wto Lis 10, 2015 1:08 pm 
Offline
Expert
Expert

Dołączenie: Wto Lip 14, 2015 11:06 am
Postów: 210
Podstawowe pytanie brzmi: Czy ktoś korzystał już może z takiej zielonej kuracji i napisze swoją opinię odnośnie tego czy warto? Im więcej opinii ze strony Użytkowników,tym oczywiście lepiej i bezpieczniej bo brzmi naprawdę ciekawie.

_________________
www.Optilux.pl


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Zielone kuracje
PostWysłany: Czw Gru 15, 2016 9:00 am 
Offline
Junior Member
Junior Member

Dołączenie: Pią Mar 18, 2016 9:57 pm
Postów: 27
Bardzo pouczający post "dany 10" Na szczęście teraz nie musimy szukać tych jakże cennych ziół u znachorów bo przychodzą nam z pomocą sklepy internetowe które polecają herbaty ziołowe np taki http://www.bifix.pl/nasze-produkty/herbaty-ziolowe Dziś jest to ułatwione, ponieważ zamiast szukać, zbierać, suszyć i dopiero tak przygotowane zioła parzyć i pić, można po prostu sięgnąć po gotową już herbatkę ziołową,


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] oraz 2 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności