Zdrowie
Zdrowy styl życia
- strona główna portalu

Żyj zdrowo -forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne o zdrowym stylu życia
Obecny czas: Pią Kwi 26, 2024 12:39 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 38 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: CHOROBA ALZHEIMERA
PostWysłany: Sob Lis 15, 2008 2:47 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
Pozdrawiam wszystkich serdecznie, szczególnie zaś chorych i ich opiekunów, zachęcam do podjęcia walki o powrót do zdrowia, wszystkich zaś do dbałości w jej zapobieganiu.

Dosyć szeroko opisałam własne doświadczenia z leczeniem choroby Alzheimera w temacie ?Dieta zgodna z grupą krwi? (strona 44, wpis z 13 czerwca 2008 roku).
Kurkuma była integralną częścią tej leczniczej, dietetycznej kuracji.

Osobiście również ja mam jej wiele do zawdzięczenia, wspomaga moje leczenie cukrzycy nieinsulinozależnej.

Polecam interesujące artykuły na jej temat:

?Wspaniałe właściwości kurkumy?
6 luty 2006 r. opracowała Hilary E. MacGregor

zamieszczony pod adresem:
http://www.zakatek21.pl/forum/viewtopic.php?t=1042&sid=826396ed875f994de8c877481315e148

Wyjątek z artykułu:
(?)Kurkuma jest także badana w kierunku leczenia choroby Alzheimera.
Zachorowanie na chorobę Alzheimera wśród dorosłych w Indiach w wieku 70-79 lat jest najmniejsze na całym świecie.
Badania nad myszami z roku 2004 opublikowane w Journal of Biological Chemistry sugerują że możliwe jest, iż kurkuma wyleczy pacjentów z choroby Alzheimera.
Badania przeprowadzone na myszach przez UCLA i naukowców Veterans Affairs wykazują, że rodent chow połączony z kurkumą spowalnia gromadzenie się proteiny zwanej beta amyloids, która jest kluczem do rowijania się choroby Alzheimera.
?Kurkuma zadziałała tu mocniej niż jakiekolwiek inne lekarstwa testowane na przypadkach choroby Alzheimera? - powiedział Cole, główny dowodzący w badaniach.
Naukowcy z UCLA zabierają się do pierwszych testów na ludziach chorujących na Alzheimera. We wstępnych badaniach, w których weźmie udział 36 pacjentów naukowcy przeegzaminują jak dobrze wysokie dawki kurkumy są tolerowane i jak dobrze jest ona wchłaniana przez organizm.
W ciągu 48 tygodni badań naukowcy będą również testować, czy kurkuma działa na chemikalia w organizmie człowieka i czy działa na płyn mózgowo-rdzeniowy, który odpowiada za aktywność choroby Alzheimera - powiedział Dr. John Ringman, asystujący profesor neurologii z UCLA Alzheimer's Disease Centem(?)


?Kurkuma pomaga w walce z chorobą Alzheimera?
Czwartek, 19 lipca 2007 (15:35)
zamieszczony pod adresem:
http://fakty.interia.pl/nauka/news/kurkuma-pomaga-w-walce-z-choroba-alzheimera,946898#skipAdnews


?Pikantna terapia przeciwko Alzheimerowi?
zamieszczony pod adresem:
http://sklep.spirulina.pl/pikantna-terapia-przeciwko-alzheimerowi-a-5.html

(?)Najwidoczniej kurkuma nie zwalcza jedynie symptomów demencji, ale sięga też do początków procesu uszkadzania mózgu, dowiedli Cole i jego współpracownicy. Według obiegowej opinii u chorych na Alzheimera tworzą się skrzepy proteiny o nazwie beta-Amyloid, które odkładają się w zewnętrznej korze mózgowej. Taki osad wywołuje cały rząd reakcji, które w konsekwencji prowadzą do obumarcia komórek mózgowych. Naukowcy zdołali dowieść, że kurkuma blokuje tworzenie skrzepów białka, poprzez przypinanie się do pojedynczych cząsteczek beta-Amyloidu i uniemożliwianie im gromadzenia się. Poza tym napędza rozkład istniejącego już osadu(..)

Życzę miłego dnia!!!!


Góra
 Profil  
 

zdrowie



 Temat postu: Re: CHOROBA ALZHEIMERA
PostWysłany: Nie Lis 16, 2008 11:51 am 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
SZOK OKSYDACYJNY

Szok oksydacyjny związany jest w nadmiernym gromadzeniem się wolnych rodników (oksydantów), które powodują liczne uszkodzenia w systemie komórkowym. Zaburzenia wywołane wolnymi rodnikami są przyczyną wielu schorzeń, tj. choroby Alzheimera czy Parkinson. Naukowcom udało się ustalić pewne elementy kluczowe szlaku komórkowego, które pozwolą na zrozumienie i zapobieganie destrukcyjnemu działaniu wolnych rodników.
http://www.biotechnolog.pl/news-758.htm

Antyoksydanty

Spośród potencjalnych szkód, jakie mogą spowodować utleniacze, kilku można uniknąć przez zmianę sposobu życia, lecz nie można ich w pełnej mierze zlikwidować. Należy spożywać antyoksydanty w celu ochrony zdrowia oraz jako terapia uzupełniająca w przypadku licznych chorób. Ochrona ta utrudniona jest jednak przez to, iż witaminy i elementy śladowe, które w sposób zasadniczy wpływają na nasz system odpornościowy, trafiają do naszego organizmu w niedostatecznej ilości. Przyczyną tego jest z jednej strony nieprawidłowa technika gotowania, poprzez którą wygotowywujemy z naszych potraw życiodajne witaminy, zaś z drugiej strony - jak wykazują badania - jakość składników naszej żywności jest również niekompletna.
http://www.flawonoidy.net/antyoksydanty/

Antyoksydanty czyli antyutleniacze są to substancje chemiczne wykazujące zdolność do zobojętniania związków zawierających aktywny tlen. Są zwane również wymiataczami wolnych rodników. Substancje zawierające aktywny tlen czyli wolne rodniki i nadtlenki mają najprawdopodobniej ważny udział w rozwoju chorób układu krążenia (w tym choroby niedokrwiennej serca) oraz nowotworów. Dlatego zaleca się stosowanie diety bogatej w antyoksydanty. Najwięcej tych substancji zawierają pokarmy roślinne.

Kilka przykładów antyoksydantów: witamina E, witamina C, selen i beta-karoten.
http://www.zdrowieiuroda.polsat.com.pl/index.php?aid=25190&_tc=A7255614BFB645ABB36325539803CEBC

LUCERNA (alfalfa)

Na szczególną uwagę i szersze omówienie zasługują kiełki lucerny, z których walorów zdrowotnych mogą korzystać wszyscy za wyjątkiem osób o grupie krwi ?0?.
W medycynie ludowej od dawna wykorzystywano niezwykłe właściwości lecznicze lucerny, powszechnie kojarzonej raczej z rośliną pastewną. Obecnie badania naukowe potwierdzają, że części lucerny znajdujące się nad ziemią, a zwłaszcza jej liście, zawierają znaczne ilości beta karotenu, witamin B, C, D, E i K oraz soli mineralnych: potasu, żelaza, wapnia i fosforu. Te dwa ostatnie składniki są bardzo pożyteczne dla kości i zębów. Dzięki wysokiej zawartości chlorofilu lucerna ma także działanie odtruwające. Angielska nazwa lucerny brzmi alfalfa. To słowo pochodzenia arabskiego znaczy ojciec i prawdopodobnie ma związek z jej nadzwyczajnym działaniem
Biolog, Frank Bouer, nazwał lucernę wielkim uzdrowicielem. W zielonych liściach tej rośliny odkrył osiem enzymów niezbędnych dla naszego organizmu. Ponadto stwierdził, że w 100 gramach lucerny zawarte jest 8000 j.m. (jednostek międzynarodowych) witaminy A oraz od 20000 do 80000 j.m. witaminy K. Ta druga wspomaga krzepnięcie krwi i zapobiega zbyt dużej utracie krwi podczas miesiączkowania oraz podczas krwotoków lub w hemofilii.
źródło: Internet

Pozdrawiam serdecznie!


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: CHOROBA ALZHEIMERA
PostWysłany: Nie Lis 16, 2008 12:49 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
Witam Krysiu :D

Bardzo dobrze, że włączyłaś ten wątek, zwłaszcza, że masz osobiste doświadczenie w walce o zdrowie swojej mamy.
Nie wiem, czy czytałaś o oczyszczaniu organizmu z metali (np. sposobem prof. Tombaka ). Ja nawet nie staram się zrozumieć całej fizyki tego zjawiska, ale chwilami już myślałam, że nie ma miejsca na moim "dysku" w głowie..., więc ostatnio przeprowadziłam zalecaną przez profesora Tombaka kurację. Czy jest w moim przypadku skuteczna, zaobserwuję, gdy będę na minusach. Spotkałam też koleżankę, która robiła to wielokrotnie i nie ma w ogóle kłopotów z pamięcią. Może mózg jednak potrafi się zregenerować, albo organizm potrafi użyć innych (nie używanych wcześniej obszarów). Wiadomo, że wykorzystanie mózgu jest niezwykle słabe (ponoć śr.ok.4%). Z drugiej strony, jeśli mózg ulega fizycznemu uszkodzeniu... nadzieja tylko w możliwej, naturalnej jego regeneracji lub... w zapobieganiu fizycznej degradacji. W czasie ostatniego roku poznałam kilka osób w okolicach osiemdziesiątki, którym niejedna młodsza osoba mogłaby pozazdrościć. I niech tak zostanie. Nad swym zdrowiem trzeba pracować. Trzeba też pomagać innym zrozumieć jak jest to ważne. Życzę miłej niedzieli :D

Pozdrawiam z Wołomina :D


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: CHOROBA ALZHEIMERA
PostWysłany: Pon Lis 17, 2008 9:00 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
Witam i pozdrawiam serdecznie!!!

TeSa nie wiem czy mózg potrafi się zregenerować, czy korzysta z obszarów dotychczas ?leżących odłogiem?.
Jedno natomiast wiem na pewno, bo doświadczyłam tego ?namacalnie? opiekując się swoją mamą, jest to osiągalne.
Oczywiście jak tylko natrafię na stosowną wiedzę naukową, chętnie się z nią podzielę, tak jak to zrobiłam teraz w przypadku kurkumy.
Póki, co pocieszający jest dla mnie fakt, że dla chorych ich opiekunów, nie ma większego znaczenia to w jaki sposób organizm upora się ze schorzeniem, byle się uporał!!!
Nie czytałam o metodzie profesora Tombaka, ale sądzę, że w przypadku tak poważnej degradacji organizmu, każda metoda oczyszczania pomaga osiągnąć poprawę zdrowia.
Będzie miło jeżeli znajdziesz czas i ją przybliżysz, ułatwiając tym samym już i tak trudne zadanie, jakie stoi przed opiekunami chorych, bo to głównie na ich barkach spoczywają ?obowiązki?.
Ja po latach walki ze skutkami niczym niepowstrzymanej choroby, znalazłam pomoc poprzez zastosowanie diety, diety zgodnej z grupą krwi (odciążenie organizmu ze szkodliwego działania niestosownych lektyn pokarmowych) i diety dr. Budwig, diety opartej na zbawiennym działaniu NNKT (Omega 3 i Omega 6). Wprowadzeniu do menu szerokiego spektrum antyoksydantów zawartych chociażby w serwowanych warzywach.

Dzisiaj kontynuuję temat lucerny i roli jaką spełnia w poprawie i utrzymaniu zdrowia.

Polecam artykuł: Acidoza-zakwaszenie organizmu, zamieszczony pod adresem: http://konior.eu/zakupy-on-line/acidoza-%E2%80%93-zakwaszenie-organizmu/.

Oto wyjątki z niego:
(?)Im bardziej pożywienie różni się od naturalnego, tym większe jest niebezpieczeństwo zaburzenia równowagi organizmu tzw. homeostazy i wystąpienia kwasicy. Jeśli jemy w większości przetworzone produkty, dużo białka zwierzęcego, cukru i jego przetworów, a za mało warzyw i owoców, to możemy być niemal pewni, że mamy zakwaszony organizm. Również przewlekłe choroby, infekcje grzybicze, bakteryjne czy wirusowe, zaburzenia czynności nerek, trzustki, powodują wzrost kwasowości organizmu tzw. acidoza. W takich przypadkach konieczne jest odkwaszenie organizmu.
Zakwaszenie tkanek i brak równowagi w organizmie, według najnowszych badań jest przyczyna większości chorób, począwszy od pospolitego trądziku, poprzez alergie, wszelkiego rodzaju stany zapalne, choroby serca, aż do nowotworu włącznie.
Środowisko kwaśne podrażnia nerwy współczulne, co powoduje poczucie dyskomfortu, ból, coraz większy stres, pogłębienie depresji i wiele chorób im towarzyszących typu stwardnienie rozsiane, Parkinson, Alzheimer, skleroza, choroby psychiczne, z wszystkimi towarzyszącymi temu konsekwencjami (?)

(?)Odkwaszenie organizmu jest bardzo ważne, pomogą nam w nim doskonałe suplementy diety: lucerna siewna (?)

Życzę wszystkim miłego, spokojnego wieczoru :D .


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: CHOROBA ALZHEIMERA
PostWysłany: Wto Lis 18, 2008 8:23 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
Witam :D

Krysiu , napisałaś:
Cytuj:
Póki, co pocieszający jest dla mnie fakt, że dla chorych i ich opiekunów, nie ma większego znaczenia to w jaki sposób organizm upora się ze schorzeniem, byle się uporał!!!
Nie czytałam o metodzie profesora Tombaka, ale sądzę, że w przypadku tak poważnej degradacji organizmu, każda metoda oczyszczania pomaga osiągnąć poprawę zdrowia.
Będzie miło jeżeli znajdziesz czas i ją przybliżysz, ułatwiając tym samym już i tak trudne zadanie, jakie stoi przed opiekunami chorych, bo to głównie na ich barkach spoczywają ?obowiązki?.


Mam dokładnie takie samo zdanie jak Ty. Wszystkie sposoby są dobre jeśli są skuteczne ! Nie mam w tej chwili tej książki prof. Tombaka (jednej z nowszych), aby przytoczyć dosłownie opis kuracji oczyszczania organizmu z metali, ale kuracja jest dość prosta. Jak ponownie będę miała tę książkę , to przytoczę dokładny tekst, w pierwszych książkach go nie ma. Już raz napisałam to na naszym forum, ale powtarzam:
Cytuj:
Trzeba przez dwa tygodnie, codziennie rano lub cztery godziny przed snem, brać do ust jedną łyżkę oleju słonecznikowego i "żuć" go przez 30 minut, a następnie to co się z niego zrobi w ustach, wypluć.
Takie same własności w wyciąganiu z organizmu zanieczyszczeń metalowych ma też ponoć olej arachidowy. A zanieczyszczenia metalowe ponoć są nieodłącznymi towarzyszami m.in. choroby Alzheimera. Jedna z koleżanek przypomniała mi ostatnio, że o takiej metodzie już słyszały niektóre osoby dużo wcześniej. Stosował ją np. pewien zaprzyjaźniony mechanik (mający ciągły kontakt z różnymi opiłkami, niestety już nie żyje, więc nie mogę go przepytać). Koleżanka twierdzi, że opowiadał jej, że z tego oleju w ustach może zrobić się pod wpływem zanieczyszczeń , nawet kluska.

Pozdrawiam z Wołomina :D

TeSa

Jak pomoże Ci moja rada pomyśl o mnie dobrze


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: CHOROBA ALZHEIMERA
PostWysłany: Wto Lis 18, 2008 7:39 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
Witam wszystkich :) !!!!

Dziękuję TeSa za metodę olejową, na pewno warto ją stosować.
W przypadku osób chorych na Alzheimera możliwa jest do zastosowania tylko w początkowym okresie choroby z całkiem prozaicznego powodu, chory wtedy jest jeszcze komunikatywny a to daje szansę, że przekonamy go do tej leczniczej metody.
Korzystajmy więc z niej póki czas.


Dzisiaj proponuję ?podróż w krainę? zdrowych kwasów tłuszczowych.

NIEZBĘDNE NIENASYCONE KWASY TŁUSZCZOWE

Rodziny kwasów Omega-3 i Omega-6 nalezą do grupy kwasów wielonienasyconych, a wiec takich, które posiadają, co najmniej dwa wiązania podwójne miedzy atomami węgla. Różnica miedzy nimi, wyrażona tzw. liczbą omega, dotyczy miejsca, w jakim w łańcuchu węglowym występuje pierwsze wiązanie podwójne. I tak w przypadku kwasów Omega-3 - pierwsze podwójne wiązanie występuje po trzecim atomie węgla. Analogicznie w przypadku Omega-6, to wiązanie znajduje się dopiero przy szóstym atomie węgla.

Do niedawna jako NNKT czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe uważano jedynie kwas linolowy z rodziny Omega-6 (wchodzi w skład oleju lnianego), podczas, gdy obecnie wiadomo już, ze organizm ludzki koniecznie potrzebuje dostarczać z zewnątrz również kwasy z rodziny Omega-3 ( az 50% składu oleju lnianego). Ponadto naukowcy dowodzą, ze nie tylko jakość dostarczanego tłuszczu jest istotna dla zdrowia człowieka. Istotna jest także proporcja poszczególnych rodzajów spożywanych kwasów tłuszczowych.
Proporcja kwasów Omega-6 do Omega-3 w oleju lnianym wynosi 2,5:1. We wszystkich obecnie publikowanych opracowaniach dotyczących zdrowego odżywiania z kwasami tłuszczowymi zalecana "złota proporcja" waha się w granicach od 4:1 do 1:1. W naszej współczesnej diecie kwasów Omega-3 praktycznie nie dostarcza się organizmowi wogóle, a Omega-6 obecne są w nadmiarze, co - miedzy innymi - powoduje zachwianie równowagi immunologicznej i nadmierną skłonność do stanów zapalnych organizmu.

Olej lniany w postaci nieratyfikowanego, tłoczonego na zimno oleju nie jest dostępny w sklepach spożywczych ze względu na nietrwałość kwasu z rodziny Omega-3. Bowiem wszystkie kwasy tłuszczowe wielonienasycone ulegają pod wpływem światła, powietrza i wysokiej temperatury bardzo szybkiemu procesowi utleniania. Muszą być zatem przechowywane w warunkach chłodniczych, bez dostępu światła i powietrza. Takich warunków handel detaliczny zapewnić nie może. Oleje lniane, które są rozprowadzane przez sklepy mają niską zawartość kwasów Omega-3 (nazywają się "niskolinolenowymi"), po to aby maksymalnie zredukować podatność oleju na utlenianie i dzięki temu przedłużyć trwałość produktu, co jest konieczne dla handlowców.

źródło: http://www.primanatura.com/czytelnia/omega-3.htm#5

Polecam do przeczytania poniższy artykuł

Niedobory kwasów tłuszczowych omega-3

Sekcja: Postepy w medycynie
Data publikacji: 2007-05-16

zamieszczony pod adresem: http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/8139,niedobory,kwas%C3%B3w,t%C5%82uszczowych.html[/size]

Oto wyjątek z niego

Kwasy omega-3 chronią przed chorobą Alzheimera

(...)Ogłoszone w kwietniu br. wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine (USA) dowodzą, iż spożywanie dużych ilości kwasu dokozaheksaenowego (DHA), należącego do grupy omega-3, zapobiega powstawaniu w mózgu płytek amyloidalnych oraz splotów neurofibrylarnych, czyli zmian typowych dla choroby Alzheimera.

Uczeni sprawdzali wpływ diety bogatej w DHA, bogatej we wszystkie rodzaje kwasów omega-3 oraz ubogiej w DHA, lecz bogatej w kwasy tłuszczowe z grupy omega-6 (tj. typowej amerykańskiej diety) na stan zdrowia myszy ze szczepu genetycznie modyfikowanego, predysponowanego do powstawania patologicznych zmian w mózgu.

Po dziewięciu miesiącach eksperymentu stwierdzono, że u myszy odżywianych dużą ilością DHA obniżyło się stężenie beta-amyloidu oraz białka tau, odpowiedzialnych za rozwój choroby Alzheimera. Wykazano, że jednym z mechanizmów działania DHA jest obniżanie poziomu preseniliny 1, czyli enzymu uczestniczącego w powstawaniu beta-amyloidu.

Uzyskane wyniki świadczą o tym, że proste zmiany w diecie mogą pozytywnie wpływać na mózg i skutecznie chronić przed demencją. W przypadku osób już chorujących na chorobę Alzheimera korzystną formą terapii może okazać się suplementacja DHA w diecie.
Źródło: Journal of Neuroscience 2007(...)



Dla mojej chorej mamy taką suplementacją było zastosowanie pasty dr. Budwig, opartej na oleju lnianym (nieratyfikowanym, tłoczonym na zimno).
Wszystkie szczegóły dotyczące kuracji dostępne są na stronach Primanatury.


Pozdrawiam serdecznie!


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: CHOROBA ALZHEIMERA
PostWysłany: Czw Lis 20, 2008 7:05 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
Witamina B3 chroni przed chorobą Alzheimera?
16-11-2008


Witamina B3 może stanowić środek powstrzymujący rozwój choroby Alzheimera. Przyczynia się do poprawy funkcjonowania pamięci oraz chroni mózg przed wspomnianym schorzeniem.
Naukowcy z University of California, prowadząc badania na myszach, odkryli, że suplementowanie diety witaminą B3 sprawia, iż zwierzęta lepiej wypadają na testach pamięci. Okazało się także, że witamina przyczynia się do obniżenia poziomu białka odpowiedzialnego za rozwój choroby Alzheimera.


Witamina B3 występuje m. in. w: chudym mięsie, wątróbce, drobiu, rybach, fasoli, grochu, drożdżach piwnych, suszonych brzoskwiniach, pełnym ziarnie, migdałach i grzybach.

Jednocześnie jednak eksperci przestrzegają przed nadmiernym spożywaniem witaminy B3. Jak twierdzi Sarah O'Callaghan, rzeczniczka Irlandzkiego Towarzystwa Alzheimera (Alzheimer Society of Ireland), wysokie dawki witaminy mogą być toksyczne. Warto więc skonsultować sposób i ilość suplementacji ze specjalistą.
OPRAC.: JOANNA PAPIERNIK
http://www.leki.senior.pl/80,0,Witamina-B3-chroni-przed-choroba-Alzheimera,4941.html

Mój komentarz:
ja oczywiście polecam "suplementację" poprzez odpowiednie odżywianie i dietę zgodną z grupą krwi.

Miłego wieczoru!!


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: CHOROBA ALZHEIMERA
PostWysłany: Nie Lis 23, 2008 11:53 am 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
Witam serdecznie!!!

Polecam poniższy artykuł.
Jestem zdecydowaną zwolenniczką diety zgodnej z grupą krwi, zwolenniczką praktykiem. To jej paroletnie stosowanie w moim i mamy życiu dopinguje mnie do jej ?reklamowania?.
Według zasad tej diety soja jest bardzo pożądana dla osób z grupą krwi A.
Właśnie taką grupę mam ja i miała moja mama. Zgodnie z zasadami wspomnianej diety, soja jest wskazana dla tej grupy krwi i być może właśnie dlatego przynosiła i przynosi wiele zdrowotnych korzyści.
Na podstawie doświadczenia, z całą odpowiedzialnością mogę ją polecić wszystkim posiadaczą grupy krwi A.


Soja na Alzheimera i choroby nowotworowe

Od wielu wieków ziarno soi jest traktowane jako podstawowy artykuł żywnościowy - spożywane jest przez znaczną część populacji jako ważne źródło wysokiej jakości białka. Są to głównie diety azjatyckie i wśród tej części ludności wskaźnik zachorowalności na wiele z przewlekłych chorób jest zdecydowanie niższy niż w cywilizacjach zachodnich.
Ziarno sojowe ? źródłem białka Ziarno sojowe jest przede wszystkim źródłem białka i tłuszczu, a ponadto błonnika pokarmowego, soli mineralnych oraz tzw. bioaktywnych składników jak np. lecytyna, izoflawony. Lecytyna jest jedną z aktywnych substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, nie ma innej podobnej substancji, tak doskonale łączącej fizjologiczne, dietetyczne, farmaceutyczne i technologiczne funkcje. Jest niezbędnym składnikiem komórek ciała, elementem składowym mózgu i tkanki nerwowej, stanowi barierę ochronną ścianek żołądka, wzmaga emulgowanie żółci i spełnia rolę rozpuszczalnika cholesterolu nagromadzonego na ściankach naczyń, pełni funkcję ochronną wątroby, wspomaga wykorzystanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, podnosi sprawność krążenia krwi. W połączeniu z witaminą E, lecytyna wykazuje zdolność do obniżania agresywnego działania wolnych rodników, dzięki czemu przyczynia się do opóźnienia procesu starzenia się. Uważa się także, że lecytyna ma hamujący wpływ na hipercholesterolemię, a nawet chorobę Alzheimera....

Prowadzone są liczne badania wpływu białka sojowego na zdrowie człowieka, a w szczególności na niższą zapadalność na choroby układu krążenia, choroby nowotworowe, choroby kości oraz zmniejszenie dolegliwości zdrowotnych u kobiet w okresie menopauzy. Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdził w 1999 roku możliwość umieszczania informacji o prozdrowotnych właściwościach białka sojowego na opakowaniach produktów żywnościowych : spożywanie 25 gramów białka sojowego dziennie jako części diety ubogiej w nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol obniża ryzyko zachorowania na choroby serca. Soja wykazuje bowiem właściwości obniżające poziom cholesterolu i trójglicerydów w osoczu krwi, zmniejszając w ten sposób ryzyko zaburzeń sercowo-naczyniowych. Zmniejsza krzepliwość krwi, co zapobiega wylewom i zawałom serca.

Białku sojowemu, które jest bogatym źródłem izoflawonów, przypisuje się natomiast rolę ochronną przed nowotworami. Jest to szczególnie ochrona przed rakiem piersi u kobiet, ale także przed rakiem prostaty i jelita grubego. Istotną cechą białka sojowego jest również to, że w jego składzie nie występuje gliadyna odpowiedzialna za powstawanie u osób wrażliwych - celiakii, prowadzącej do zaniku kosmków jelita cienkiego, zaburzeń procesów trawienia i wchłaniania. W związku z tym soja i jej produkty mogą być spożywane bez obaw przez osoby dotknięte nietolerancją na gluten.

Drugim cennym składnikiem ziarna sojowego jest olej sojowy, zaliczany do tłuszczów dobrze zbilansowanych pod względem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Organizm ludzki nie ma zdolności syntezowania NNKT i musi je otrzymywać z pożywieniem. Warunkują one prawidłowy rozwój i wzrost organizmu oraz właściwy stan skóry. Zapobiegają nadciśnieniu tętniczemu, wpływają na prawidłową pracę układu nerwowego i hormonalnego. Należy dodać, że olej sojowy jest szczególnie zasobny w witaminę E ( zwaną witaminą młodości) i nie zawiera cholesterolu.

Ponadto soja zawiera liczne witaminy z grupy B, witaminy A, K, wspomnianą witaminę E oraz liczne składniki mineralne - potas, żelazo, wapń, magnez i fosfor. Składniki mineralne mają duże znacznie z żywieniowego punktu widzenia. Podobnie jak witaminy nie dostarczają organizmowi energii, lecz są potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania ustroju. Soja jest zasobna w makro i mikroelementy, szczególnie w potas (2132 mg), fosfor (743 mg), wapń (240 mg), magnez (216 mg), sód (20 mg), żelazo (8.9 mg), (podane wartości dotyczą 100g ziarna soi). Wśród związków mineralnych przeważają składniki zasadotwórcze. Mają one istotne znaczenie dla utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, gdyż większość artykułów spożywczych (produkty zbożowe, mięso, ryby, jaja) działa zakwaszająco.

Wartość odżywcza soi

Wysoka wartość odżywcza soi to przede wszystkim cenne żywieniowe białko. Składem chemicznym jest bliskie białku zwierzęcemu, zawiera bowiem niemal wszystkie aminokwasy egzogenne (czyli takie, których organizm sam nie wytwarza lecz musi otrzymać w pokarmie do prawidłowego funkcjonowania). Jest łatwo przyswajalne przez organizm, oszczędza nerki, gdyż łatwiej filtrują one białko sojowe niż zwierzęce. Dawka 60-90 g białka sojowego zaspokaja dobowe zapotrzebowanie człowieka na aminokwasy. Dla przykładu: 10 dkg soi dostarcza 34g białka, tymczasem gdy 10-dekagramowy kotlet schabowy tylko 17 g, a ważąca tyle samo porcja pieczonego kurczaka 20g.

http://kuchniawegetariaska.blox.pl/2007/09/Soja-na-Alzheimera-i-choroby-nowotworowe.html

Życzę miłej niedzieli :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: CHOROBA ALZHEIMERA
PostWysłany: Wto Lis 25, 2008 6:48 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
Do czego nam potrzebne... ~MAGNEZ~

(?)Do niedoboru tego minerału dochodzi u wielu współcześnie żyjących ludzi, którzy jedzą rafinowane pożywienie. Około 70% populacji Stanów Zjednoczonych cierpi na niedobór magnezu, który uważany jest za jeden z najgorzej zdiagnozowanych niedoborów ? a przecież jest tak łatwy do uzupełnienia.
W licznych nierozwiniętych ekonomicznie krajach ludzie przyjmują dużą ilość magnezu, spożywając rośliny strączkowe (fasole, produkty sojowe, groch i soczewicę), warzywa ? szczególnie rozmaite rośliny zielone, a przede wszystkim pełne zboża i nasiona*.
Należy zauważyć, że produkty zwierzęce nie są tak bogate w magnez, jak roślinne źródła tego minerału .

Uzdrawiające właściwości i zastosowania bogatego w magnez pożywienia obejmują: uspokajanie działania nerwów; harmonizowanie rozmaitych zaburzeń równowagi mentalnej i emocjonalnej, włączając w to rozdrażnienie, depresję, syndrom dwubiegunowy, zaburzenia snu, zespół napięcia przedmiesiączkowego; rozluźnianie działania mięśni, włączając w to mięsień serca; łagodzenie napadowych ataków zaburzeń, takich jak migrena, zespół nagłej śmierci niemowlęcej, drętwienie i skurcze w całym ciele (łącznie z rzucawką); zapewnienie lepszej perystaltyki w celu usunięcia zaparcia; przezwyciężanie szybko następujących wahań poziomu cukru we krwi w przypadkach alkoholizmu i cukrzycy*.
Zbyt duża ilość wapnia w tkankach miękkich działa osłabiająco i może zaostrzyć takie dolegliwości jak fibromialgia, która obciąża mięśnie i nerwy.
Badania naukowe dowodzą, że ani jedna cząstka wapnia nie wniknie do kości, jeśli jednocześnie w organizmie nie będzie odpowiedniego poziomu magnezu.

W niektórych sytuacjach przyrost poziomu wapnia w tkankach miękkich świadczy o wczesnym stadium rozwoju nadmiaru wewnątrzkomórkowego wapnia w komórkach nerwowych mózgu, jak w chorobie Alzheimera. Pojawienie się podwyższonego poziomu wapnia wywołuje odkładanie się toksycznych płytek ß?skrobiowych, które podrażniają komórki nerwowe, jak również zatykają mózgowe naczynia krwionośne29,30.

Z kolei doniesienia naukowe sugerują, że magnez przyjmowany w pożywieniu pomaga kontrolować procesy wewnątrzkomórkowe i utrzymuje wapń w dynamicznej równowadze.*

Dr hab. Carolyn Dean, naukowiec i badaczka w dziedzinie medycyny, tak opisuje rolę, jaką magnez spełnia w komórce: ?ostatnie badania wykazują, że wapń wnika do komórek poprzez kanały wapniowe, które są zazdrośnie strzeżone przez magnez.
Magnez umożliwia pewnej ilości wapnia wniknięcie do komórki tylko po to, aby stworzyć warunki do niezbędnego przekazu elektrycznego, a potem natychmiast wyrzuca wapń na zewnątrz, kiedy tylko to zadanie zostanie spełnione?.
Nadmiar wapnia może także pojawić się w wyspecjalizowanych, odpowiedzialnych za odporność białych komórkach krwi, znanych jako limfocyty, zakłócając ich funkcję. Zaburzenie to nie tylko stanowi dodatkowy patologiczny komponent choroby Alzheimera, lecz także może niekorzystnie wpływać na ogólną odporność.
Inna etiologia rozwoju choroby Alzheimera jako jej przyczynę wskazuje stres oksydacyjny i stan zapalny. W leczeniu choroby Alzheimera pewną nadzieję dostrzega się w stosowaniu przeciwutleniaczy, jeśli przyjmowane są w postaci pożywienia. Na przykład pożywienie bogate w witaminę E ograniczyło ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, podczas gdy przyjmowane w kapsułkach witaminy E i C oraz beta-karoten nie zdołały tego uczynić. Należy zauważyć, że pokarmy zawierające witaminę E dodatkowo posiadają rozmaite przeciwutleniacze i roślinne substancje wzmacniające, które jeszcze bardziej rozszerzają ochronę przed nadmiernym utlenianiem. Przekonujące przykłady przeciwutleniaczy zostaną przedstawione dalej w części poświęconej brązowemu ryżowi(?)
Fragment książki Paula Pitchforda pt. ODŻYWIANIE DLA ZDROWIA Źródło:http://www.odzywianiedlazdrowia.pl/content/view/55/52/

*Komentarz własny:
Zgodnie z zaleceniami diety grupy krwi (w moim i mamy wypadku grupa A) fasola adzuki, fasola biała, produkty sojowe, groch i soczewica, stanowiły i stanowią stały, nieodłączny i częsty element menu.
Mogę pokusić się o stwierdzenie, że moje pozytywne, paroletnie, praktyczne doświadczenie potwierdza opinię zamieszczoną na ten temat w powyższym artykule. Zachęcam wszystkich do doboru, zalecanej w artykule grupy produktów, stosowanie do posiadanej grupy krwi.
Jestem głęboko przekonana, że zwielokrotni to ich terapeutyczny efekt.

Oczywiście zachęcam do lektury całego artykułu.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie :) .


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: CHOROBA ALZHEIMERA
PostWysłany: Śro Lis 26, 2008 9:40 am 
Offline
Team Leader
Team Leader

Dołączenie: Wto Cze 24, 2008 7:37 am
Postów: 3942
Ponoć na TVN będzie zaraz program o odchudzaniu zgodnie z grupą krwi, ale ja idę na angielski...:D


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: CHOROBA ALZHEIMERA
PostWysłany: Śro Lis 26, 2008 3:11 pm 
Offline
Expert
Expert

Dołączenie: Pią Maj 09, 2008 10:28 am
Postów: 247
WITAM WSZYSTKICH!!!

W powyższych postach brakuje NAJWAŻNIEJSZEGO ELEMENTU gdy chodzi o DEMENCJĘ ALZHEIMERA a jest nim NIEDOBÓR WIT.B12 !!!

Niedostatek b12 jest również powszechny przy niedoborze folanu w demencji (1) i narasta wraz z jego pogłębianiem się ( 2) .

Do niedostatecznego poziomu wit.b12 przyczynia się również zbyt niski poziom kwasów tłuszczowych OMEGA -3 w komercyjnych dietach , które są szkodliwe także z innych względów (3). Uzupełnienie niedoboru kwasów OMEGA -3 może przyczynić się do wzrostu ilości wit.b12. Innym czynnikiem wpływającym na jej niedobór może być także zbyt niski poziom kwasu foliowego (4).

PRAKTYCZNY SPOSÓB na uzupełnienie b12 to umieszczenie pod językiem tabletki wit.b12 w dawce od 2500 do 5000 mcg ( mikrogramów ) . Jak pokazują dane , przyjmowana w ten sposób witamina przechodzi głównie przez układ limfatyczny [ patrz dr. Sherry A. Rogers , DETOXIFY or DIE ( Odtruć lub umrzeć ) , 2005 , str.270 ]. Z tego wynika , żę dzięki omijaniu układu trawiennego ten sposób może dawać lepsze rezultaty (5).

Nie można pominąć bardzo ważnego faktu , iż w JAPONII ZA NORMALNY POZIOM WIT. B12 W SERUM KRWI ( norma laboratoryjna ) wynosi od 500 do 1300 pg/ml i właśnie to może wyjaśniać małą liczbę przypadków demencji alzheimera w tym kraju ( zwracano na to uwagę już w 1986 r. ) (6) ( zwrocie uwagę na dolna granicę w innych krajach w tym Polsce jest o wiele niższa - choć jak wiadomo test z krwi może być nie dokładny gdy chodzi nie tylko wegan ale także o osoby odżywiające się w inny sposób - poniżej ).

Trzeba podkreślić ,iż ssaki , w tym ludzie , rodzą się z poziomem wit.b12 w surowicy krwi w ilości około 2000 pg / ml ( pikogramów na mililitr ) i za sprawa pospolitych praktyk w nowoczesnych społeczeństwach ten poziom obniża się przez całe życie. Przy poziomie poniżej 550 do 600 pg/ml dochodzi do niedoboru wpłynie mózgowo - rdzeniowym (7 ). Dlatego też się podkreśla i większość przypadków demencji alzheimera to w rzeczywistości błędnie zdiagnozowane przypadki niedoboru b12 z powodu ustalenia jako normy zbyt niskiego jej poziomu ( podkreślano to już w 1991 r. ) (8).

1. Bland JS. Prev Med Update. 1993; July l,Arnold SE, Kumar A. Reversible dementias. Med Clin NA. 1993; 77:215-230., Cunha UGV. An investigation of dementia among elderly outpatients. Acta Psychiatr Scand. 1990; 82:261-263.
2. Crystal HA et al. Serum vitamin B12 levels and incidence of dementia in a healthy elderly population. J Am Geriatr Soc. 1994; 42:933-936.
3. Lord RS, Bralley JA. Polyunsaturated fatty acid-induced antioxidant insufficiency. Integrative Medicine. Dec. 2002/Jan. 2003; 1:138-143.
4. patrz w : Living better for longer: Can supplements improved aging? A rat study suggests they may. ABC News. Available at www.abcnews.com. Accessed 1/22/04 oraz Dietary supplements make old rats youthful, may help rejuvenate aging humans, according to UC Berkeley Study. Science Daily. Available at www.sciencedaily.com. Accessed 2/19/02.
5. Flanagan, Patrick, MD, PhD. Hydrogen: The missing link in understanding aging. Anti-Aging Medical News. 1999; Winter:19-20.
6. Mitsuyama Y, Niegoh H. Serum and cerebrospinal fluid vitamin B12 levels in demented patients with CH3-B12 treatment--Preliminary study. Jap Jour Psych Neurology. 1988; 42; 1:65-71.oraz 52. WHP Scientific Group on Senile Dementia. Dementias in late life: research & action. Technical Report Series 730. Geneva: World Health Organization, 1986.
7. Dommisse JV. Subtle vitamin-B12 deficiency and psychiatry: A largely unnoticed but devastating relationship? Med Hypotheses. 1991; 34:131-140.
8. Dommisse JV. Med Hypotheses. 1991 oraz patrz (8).


Oczywiście przedstawiłem tylko KRYTERIA HEMATOLOGICZNE , jednak przy demencji alzheimera ważniejsze są KRYTERIA NEUROPSYCHIATRYCZNE gdzie limity wit. b12 są znacznie wyższe. Neurologiczne i mózgowe manifestacje niedoboru b12 WYMAGAJĄ WIĘKSZYCH dawek podawanych w dłuższym okresie czasu , niż jest to potrzebne do ODWRÓCENIA SKUTKÓW HEMATOLOGICZNYCH.

To oczywiste ,iż niedobór b12 w demencji alzheimera jest tylko jedną z przyczyn ale w klinicystyce obserwuje się najczęściej POZYTYWNE :o rezultaty właśnie po zastosowaniu terapii uzupełniającej niedobory b12.

Z tego co wiadomo ludzie na konwencjonalnym sposobie żywienia kumulują więcej metali ciężkich , nie mają świadomości uzupełniania OMEGA -3 ( świeżo zmielone siemie lniane ), jodu , spożywania odpowiedniej ilości świeżych warzyw i owoców i opierając swój jadłospis na tk. odzwierzęcej najbardziej zanieczyszczonej metalami ciężkimi z istniejących produktów żywnościowych - ZWŁASZCZA RYBY oceaniczne , morskie , z hodowlane.

"Pomiary poziomu witaminy B12 we krwi nie są najlepszym testem dla wegan oraz wszystkich innych osób
szczególnie dla tych, którzy spożywają wszelkiego rodzaju wodorosty i algi.
Wodorosty oraz inne pokarmy roślinne zawierają odpowiedniki B12 (fałszywą
witaminę B12), które mogą zostać mylnie rozpoznane jako właściwa witamina B12,
kiedy to, tak naprawdę, utrudniają proces metabolizmu tej witaminy. Badania krwi
także nie są wiarygodne, gdyż duża podaż kwasu foliowego sprawia, iż bardzo
trudno wykryć objawy anemii spowodowanej niedoborem B12. Bardziej WIARYGODNYM
sposobem jest pomiar poziomu homocysteiny, który powinien być mniejszy niż 10
mmol/litr. Najwłaściwszym testem na poziom B12 jest test na poziom kwasu
metylomalonowego. Jeśli wyniki dla krwi (<370 nmol/litr) lub moczu (mniej niż 4
mg/mg kreatyniny) mieszczą się w dopuszczalnych wartościach, wtedy wiadomo, iż
poziom witaminy B12 jest właściwy. Wielu lekarzy nadal polega na ogólnych
badaniach krwi czy też poziomie samej B12 w krwi. Wyniki te nie są miarodajne,
szczególnie dla wegan i osób odżywiających się w inny sposób"

Dlatego można przeprowadzić test określający poziom HOMOCYSTEINY we krwi lub w moczu :

Tutaj znajdziecie więcej info:
http://www.labtestsonline.pl/tests/Homocysteine.html?lnk=2

POZDRAWIAM Z ZIELONEJ GÓRY :o


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: CHOROBA ALZHEIMERA
PostWysłany: Czw Lis 27, 2008 8:25 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
Dziękuję Krzysztofie za tak obszerne przybliżenie roli witaminy B12, jaką odgrywa w zachowaniu zdrowia, a szczególnie jej roli terapeutycznej w chorobie Alzheimera.

Ustosunkuję się do tego stwierdzenia:

?W powyższych postach brakuje NAJWAŻNIEJSZEGO ELEMENTU gdy chodzi o DEMENCJĘ ALZHEIMERA a jest nim NIEDOBÓR WIT.B12 !!!?

W kontekście mojego wpisu z 18 listopada, traktującego całościowo rolę niezbędnych, nienasyconych kwasach tłuszczowych, w tym Omega3 i ich naturalnej suplementacji w postaci pasty dr. Joanny Budwig (olej lniany i chudy twaróg) twierdzenie to jest nie do końca uzasadnione.
Co prawda nie uwypukliłam roli witaminy B12, ale zadbałam o to, by nie zabrakło jej w proponowanej diecie.

Za to z tymi stwierdzeniami w pełni się zgadzam:

?Do niedostatecznego poziomu wit.b12 przyczynia się również zbyt niski poziom kwasów tłuszczowych OMEGA -3 w komercyjnych dietach , które są szkodliwe także z innych względów (3). Uzupełnienie niedoboru kwasów OMEGA -3 może przyczynić się do wzrostu ilości wit.b12.?

?Oczywiście przedstawiłem tylko KRYTERIA HEMATOLOGICZNE , jednak przy demencji alzheimera ważniejsze są KRYTERIA NEUROPSYCHIATRYCZNE gdzie limity wit. b12 są znacznie wyższe. Neurologiczne i mózgowe manifestacje niedoboru b12 WYMAGAJĄ WIĘKSZYCH dawek podawanych w dłuższym okresie czasu, niż jest to potrzebne do ODWRÓCENIA SKUTKÓW HEMATOLOGICZNYCH.?

W uzupełnieniu dodam:

Źródła witaminy B12

Obecność tej witaminy w przyrodzie jest bardzo ograniczona, ale za to już małe jej dawki są bardzo aktywne.
Najbogatszymi źródłami witaminy B12 są produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli wątroba, nerki i serce, a także chude mięso, ryby, skorupiaki, sery i jaja.
Ostatnio pojawiły się doniesienia o obecności tej witaminy w bardzo małych ilościach w grochu i innych roślinach strączkowych oraz w siewkach zbóż.

Źródło: http://kulturystyka.bajo.pl/news,9173,po,co,nam,potrzebna,witamina,b,12.html

Komentarz własny: stosując u mamy(grupa krwi A) pastę dr Budwig, czyli mieszaninę oleju lnianego, bogatego w kwasy OMEGA 3 z chudym twarogiem (źródło witaminy B12) i dietę bogatą w rośliny strączkowe, widocznie doprowadziłam do stałego, prawidłowego jej poziomu, o czym świadczyła systematyczna poprawa zdrowia psychicznego i fizycznego.


Pozdrawia wszystkich serdecznie!!!!


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: CHOROBA ALZHEIMERA
PostWysłany: Czw Lis 27, 2008 9:20 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
W nawiązaniu do poprzedniego postu, związanego zarówno z NNKT jak i witaminami z grupy B, oraz antyoksydantami takimi jak witamina A i E, polecam amarantus.
Serwowałam go w postaci ekspandowanej (popping) w połączeniu z pastą dr Budwig, kiełkami lucerny, czosnkiem, kurkumą i odrobina soli morskiej.

Amarantus

szarłat, amarant szorstki (Amaranthus hypochondriacusa) - roślina zielna strefy umiarkowanej i międzyzwrotnikowej, kwitnie obficie, purpurowo, wytwarza kwiatostan długości do 50 cm zawierający około 50 000 nasion. Najstarsza roslina zbożowa, nazywane 'pszenicą Inków' albo 'złotem Inków i Majów', była najważniejszym składnikiem diety Azteków. Uprawiany juz tez w Polsce.

Właściwości
- wysoką (większa niż w mleku) zawartość białka o wyższej wartości biologicznej niż białko z mleka. Nasiona zawieraja około 17% białka. Posiada ono wszystkie aminokwasy egzogenne (zwłaszcza dużo lizyny, bogate tez w metioninę i tryptofan, w kóre ubogie sa tradycyjne zboża), ma dobra równowage między aminokwasami zasadowymi i siarkowymi. Jest to białko wysoko przyswajalne- w 75% ( białko kukurydzy 44%, soi 68%, mleka 72%). Przy dobrym połaczeniu aminokwasów (przez mieszanie ziaren i przetworów z amarantusa z tradycyjnymi zbożami np płatkami owsianymi w musli) przyswajalnośc dochodzi do 90%.
- nasiona zawieraja 8% tłuszczu o dużej zawartości jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym sporo GLA (jak w wiesiołku) które przyczyniaja sie do obniżenia poziomu cholesterolu. Zawiera tez tokotrienole- pochodne witaminy E.
- zawiera bardzo dużo żelaza (15 mg/100g- korzystny przy anemii i ciąży), wapnia (250 mg/100g- 1/3 dziennego zapotrzebowania), magnezu, fosforu, potasu, sporo witamin grupy B, witaminy A, E jak w innych zbożach

- zawiera skwalen opóźniającego procesy starzenia się organizmu oraz substancję obniżającą ryzyko występowania chorób nowotworowych
- jest produktem bezglutenowym, może być stosowana przy celiakii
- jest 5x bardziej lekkostrawny od kukurydzy (ma bardzo drobna frakcje skrobii) więc może być używany krótko przed wysiłkiem fizycznym lub umysłowym.
Zastosowanie
- maka do ciast, nalesników, placków, makaronu- może zastąpic do 5-10 do 15% mąki pszennej i nadaje pulchność(przy nadmiarze wypieki nie udaja się np racuchy nie chca sie piec i nasiakaja tłuszczem)
- popping (amarantus dmuchany lub ekspandowany) do musli i ciast np jabłecznika oraz ciastek; nie trzeba go gotować
- ziarna do zup, dań warzywnych, musli
źródło: http://vegie.pl/vegiepedia/index.php?title=Amarantus


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: CHOROBA ALZHEIMERA
PostWysłany: Pią Lis 28, 2008 8:30 pm 
Offline
Team Leader
Team Leader
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2007 6:59 pm
Postów: 1097
KIEŁKI JESZCZE RAZ!!!!!!!!!

Pisałam już o nich parokrotnie, ale myślę, że nie zawadzi jeszcze raz przypomnieć.
Ich hodowla nie jest pracochłonna i nie nastręcza kłopotu.
W sprzedaży dostępne są specjalne naczynia do ich hodowli i te szczególnie wszystkim polecam, a już na pewno zapracowanym opiekunom chorych na Alzheimera.
Można je nabyć w sklepach ze zdrową żywnością (internetowych również).

Kiełki zawierają witaminy z grupy B, witaminy C, E, A, D i PP, a także duże ilości mikroelementów: żelaza, wapnia, magnezu, potasu, jodu, selenu i siarki. Są bogate również w obniżające poziom złego cholesterolu nienasycone kwasy tłuszczowe. Już to jest powodem, dla którego warto uwzględnić kiełki w swojej diecie. Ilość korzystnych dla zdrowia składników jest porównywalna z preparatami multiwitaminowymi, a do tego dochodzą jeszcze walory smakowe i mamy pewność, że jemy żywność naturalną

Kiełki lucerny

Zawierają żelazo, fosfor, magnez oraz witaminy A i E, a także B12 ? z tego powodu są szczególnie polecane dla wegetarian, którzy są narażeni na niedobory tej witaminy. Ponieważ witamina B12 zapobiega anemii, kiełki lucerny powinny jeść też kobiety w ciąży i karmiące piersią. Ponadto zawierają lecytynę, która wpływa na poprawę pamięci. Kiełki te mają delikatny smak, świetnie nadają się do sałatek lub kanapek.
http://www.kafeteria.pl/ziu/obiekt.php?id_t=259

Jeszcze parę słów o witaminach.

Witamina B12 i witamina B6

Niedobór

Niedobór witaminy B12 może wynikać zarówno z niedostatecznego spożycia samej witaminy, jak z niedostatecznego wydzielania czynnika wewnętrznego. W obu wypadkach pierwszym objawem klinicznym jest niedokrwistość. Do niedoborów witaminy B12, tak jak i witaminy B6, prowadzą schorzenia przewodu pokarmowego, które zmniejszają jej wchłanianie: infekcje przewodu pokarmowego lub operacyjne usunięcie tego odcinka jelita cienkiego, w którym ma miejsce reakcja witaminy B12 z czynnikiem wewnętrznym, lub tej części żołądka, w której ten czynnik jest produkowany.
Witamina B12 wpływa na wzrost i odtwarzanie wszystkich komórek organizmu. W wyniku jej niedoboru nowe komórki nerwowe kształtują się niewłaściwie, co pociąga za sobą nieodwracalne zmiany, m.in. dezorientację, drętwienie, mrowienie, demencję u osób w podeszłym wieku, zmienność nastroju, pobudzenie, zaburzenia widzenia, urojenia, halucynacje lub zawroty głowy.
Niewłaściwe odtworzenie kodu genetycznego spowodowane niedoborem witaminy B12 prowadzi do powstawania wadliwych ciałek krwi. Ich liczba maleje, powodując niedokrwistość i przemęczenie, a niedostateczna liczba białych krwinek sprawia, że człowiek staje się podatny na choroby i zakażenia. Ze spadkiem liczby płytek krwi spada jej krzepliwość.
Wadliwe komórki w układzie pokarmowym powodują wymioty, nudności, utratę apetytu, złe wchłanianie pokarmu, biegunkę i objawy niedożywienia.
Tworzenie się niewłaściwych komórek prowadzi do zapalenia skóry i zmian na powierzchni ust i języka. Niedobór witaminy B12 może być również przyczyną hipotonii (obniżonego ciśnienia tętniczego).
Choroba Alzheimera. Osoby cierpiące na chorobę Alzheimera: chorobę mózgu, której towarzyszą postępująca utrata pamięci, dezorientacja i zmiany w tkance nerwowej, mają również obniżone stężenie witaminy B12 we krwi. Nie wiadomo, czy jest to przyczyną, czy skutkiem choroby, wiadomo natomiast, że niedobór witaminy B12 często towarzyszy demencji i ogólnemu pogorszeniu się sprawności umysłowej.
Wówczas kuracja witaminowa może zwolnić, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie zahamować ten proces.


Powiązania z innymi składnikami odżywczymi:
? Dla normalnego wchłaniania witaminy B12 niezbędny jest wapń.
? Niedobór żelaza lub witaminy B6 obniża wchłanianie witaminy B12. Spożywanie dużych ilości kwasu foliowego może zamaskować niedokrwistość spowodowaną niedoborem witaminy B12.
? Niedobór witaminy E może zahamować proces uaktywniania witaminy B12.
? Niedobór witaminy B6 prowadzi do zmniejszonego wchłaniania witamin B12 przez organizm i w konsekwencji do obniżenia jej stężenia we krwi i w wątrobie.
http://www.sciaga.pl/tekst/14763-15-witamina_b12

Pozdrawiam wszystkich serdecznie!!


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: CHOROBA ALZHEIMERA
PostWysłany: Pią Lis 28, 2008 9:08 pm 
Offline
Expert
Expert

Dołączenie: Pią Maj 09, 2008 10:28 am
Postów: 247
Witam !!!

Tutaj znajduje się baaaardzo obszerne opracowanie dotyczące WITAMINY B- 12 - WARTO SIĘ ZAPOZNAĆ - życzę wszystkim miłej lektury :o ;

"Witamina b12 czy ją pobierasz"
http://www.surawka.republika.pl/WITAMINA%20B12.htm

POZDRAWIAM Z ZIELONEJ GÓRY :o


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 38 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 138 gości

Planujesz na urlop? - http://wypoczynek.turystyka.pl/


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Redakcja serwisu zdrowo.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności