Kosmetyki naturalne
Kosmetyki naturalne cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego. Oferują one zdrową, bezpieczną i kompleksową pielęgnację ciała. Ich zalety są już powszechnie doceniane a popyt na nie stale rośnie. Początkowo grono zwolenników ograniczało się przede wszystkim do alergików i osób ze skłonnościami do podrażnień skóry, z czasem jednak kosmetyki naturalne, jako zawierające mniej potencjalnie szkodliwych substancji, zdobyły popularność i uznanie również wśród osób nie mających problemów dermatologicznych.
Nie powodują alergii
Kosmetyki naturalne nie zawierają sztucznych składników zapachowych i barwiących. Dzięki temu, że nie ma w nich dodatków chemicznych, nie powodują podrażnień i alergii - chyba że dany użytkownik jest uczulony na występujący w nich określony składnik naturalny. Kosmetyki te powstają z najlepszych, najwyższej jakości produktów, a cały proces produkcji odbywa się pod bardzo staranną kontrolą.
Obecnie popyt na nie nieustannie wzrasta i wszystko wskazuje na to, iż nie jest to tylko krótkotrwały trend - wskutek rosnącej liczby alergii w krajach uprzemysłowionych coraz więcej osób reaguje uczuleniem na określone składniki, zwłaszcza na konserwanty i syntetyczne barwniki, od których wolne są kosmetyki naturalne. Ich stosowanie pozwala uniknąć problemów związanych z uczuleniami i podrażnieniami.
Nie szkodzą środowisku naturalnemu
Kosmetyki naturalne są bezpieczne również dla środowiska naturalnego, dlatego chętnie sięgają po nie ludzie świadomi problemów współczesnego świata, którym sprawy ekologii nie są obojętne. Tolerancja ekologiczna związana z każdym z produktów odgrywa niezmiernie ważną rolę, a więc bardzo istotny jest przyjazny dla środowiska i zasobów przyrodniczych proces produkcji oraz proces rozpadu. Dużą wagę przykłada się też do oszczędnego stosowania opakowań i poddawania ich recyklingowi. Stosowane są opakowania ekologiczne: mydła najczęściej pakowanie są w szary papier a kremy umieszczane w szklanych słoiczkach. W przypadku, gdy opakowanie jest plastikowe, musi posiadać atest potwierdzający że nadaje się do przetwarzania.
Spośród tworzyw sztucznych, zabrania się stosowania PVC i polistyrenu, zabronione jest również pakowanie w aerozole wykorzystujące sprężone gazy, takie jak propan, butan, izobutan.
Jaki kosmetyk można nazwać naturalnym?
Podobnie jak w przypadku produktów spożywczych, również kosmetyki naturalne podlegają certyfikacji przez różne organizacje. Na razie jednak nie ma jeszcze jednolitych międzynarodowych wytycznych określających warunki jakie musi spełniać kosmetyk aby można go było nazwać naturalnym. Przykładowo, obecnie w Europie funkcjonują obok siebie na równych zasadach wytyczne instytutów kontrolnych, stowarzyszeń oraz izb przemysłowo-handlowych. W Europie kosmetyki naturalne najczęściej certyfikowane są przez francuski ECOCERT (organizacja ds. kontroli i akredytacji produktów organicznych i ekologicznych) i niemiecki BDIH (Federalny Związek Niemieckiego Przemysłu i Firm Handlowych, zajmujący się certyfikowaniem m.in. naturalnych produktów pielęgnacyjnych).
Każda z jednostek certyfikujących ma swoje listy negatywne - podające m.in. jakich składników nie wolno stosować w kosmetykach naturalnych, jak również listy pozytywne - wskazujące polecane surowce oraz metody produkcyjne. Kosmetyk, aby można go było nazwać naturalnym, musi być przede wszystkim otrzymany ze składników pochodzenia naturalnego. Niedopuszczalne są dodatki chemiczne oraz barwniki. Rośliny stosowane do produkcji kosmetyków naturalnych powinny pochodzić z kontrolowanych upraw ekologicznych, sam zaś proces przetwarzania roślin musi być naturalny. Obecnie w Polsce dostępnych jest coraz więcej kosmetyków noszących logo ECOCERT lub BDIH.
Komu można polecać kosmetyki naturalne
Wszystkim, a zwłaszcza osobom o skórze wrażliwej lub problematycznej. Żaden inny organ naszego ciała nie jest tak narażony na traktowanie potencjalnie groźnymi substancjami chemicznymi - zarówno ze strony środowiska, w którym żyjemy, jak również kosmetyków i środków czystości - jak właśnie nasza skóra. Dermatolodzy zgodnie podkreślają, że najczęstszą przyczyną problemów skórnych są syntetyczne substancje zapachowe, barwiące oraz konserwanty. Większość składników naturalnych wchłania się znacznie lepiej niż syntetyczne i o wiele rzadziej wywołuje reakcje alergiczne skóry.
Nic więc dziwnego, że kosmetyki naturalne są szczególnie doceniane przez osoby o problematycznej i wrażliwej skórze, z powodzeniem stosowane są też do pielęgnacji skóry dzieci.
W Polsce popularność i dostępność kosmetyków naturalnych w ostatnim czasie bardzo wzrosła, można je kupić m.in. w aptekach, drogeriach, domach handlowych a także w sklepach ze zdrową żywnością. Najłatwiej jednak kupić je się w nie przez Internet.
Piękna, wypielęgnowana skóra jest oznaką zdrowia i witalności. Warto więc o nią odpowiednio zadbać - najlepiej korzystając z kosmetyków naturalnych.
Porozmawiaj na ten temat: