Otyłość i nadwaga

wskaźnik BMI

Nadwaga jest to nadmierny przyrostu tkanki tłuszczowej. Powody nadwagi mogą mieć podłoże genetyczne lub na skutek nieprawidłowego stylu życia. Otyłość sprzyja rozwojowi poważnych chorób takich jak: cukrzyca, choroby serca i nadciśnienia tętniczego oraz choroby zwyrodnieniowej układu kostno-stawowego.


Oblicz swoje BMI

Podaj swoją wagę: 
Podaj swój wzrost: 
Twój wskaźnik BMI wynosi: 
Diagnoza:

Jaka jest prawidłowa waga ciała ?

Zdrowy człowiek powinien mieć proporcjonalną masę ciała do swojego wzrostu.
Najpopularniejszym wskaźnikiem do obliczenia tej proporcji jest współczynnik BMI (Body Mass Index),
BMI = masa ciała (kg) / wzrost (m) x 2.

BMI masa ciała:
< 18.9 niedobór masy ciała

18.9 - 25.0

prawidłowa masa ciała
26.0 - 29.9 otyłość I stopnia
30.0 - 34.9 otyłość II stopnia
35.0 - 39.9 otyłość III stopnia
40.0 i więcej otyłość IV stopnia

Sposoby walki z nadwagą

Podstawą odchudzania jest dieta. Nie chodzi tu o głodzenie się, które w daje krótkotrwały efekt, lecz o planowe kontrolowanie ilości spożywanego pokarmu. Najlepsze skutki daje odpowiednio dobrana niskokaloryczna dieta. Należy unikać potraw zawierających tłuszcz i cukier, a zastępować je owocami, warzywami i produktami zbożowymi z pełnego ziarna. Znaczenie ma też sposób sporządzania posiłków, zamiast smażyć lepiej gotować, produkty smażone wchłaniają dużą ilość tłuszczy, a gotowane tracą go razem z odlaną wodą. Często aby zaspokoić poczucie głodu bez przybierania na wadze wystarczy zmienić swoje przyzwyczajenia, zastępując potrawy o dużej zawartości tłuszczu innymi niskokalorycznymi. Do sprawdzania wartości kalorycznej potraw można posłużyć się licznikiem kalorii.


Drugim ważnym czynnikiem wspomagającym odchudzanie jest ruch i wysiłek fizyczny. organizm w czasie wysiłku spala nadmiar kalorii z tkanki tłuszczowej. Najlepsze efekty daje gimnastyka wykonywana systematycznie. Mogą to być ćwiczenia na przyrządach, bieganie lub przynajmniej spacer, pod warunkiem, że poświęcimy na to codziennie pewien przedział czasu.

Jeśli Twój współczynnik BMI jest powyżej 40 to masz poważny problem z nadwagą, jeśli nic nie będziesz z tym robił, to odbije się to na Twoim zdrowiu i ryzyku zapadalności na choroby krążenia, cukrzycę i inne. Koniecznie udaj się do lekarza aby profesjonalnie zaplanował twoja kurację odchudzającą, a przypadkach zagrażających zdrowiu, prawdopodobnie będziesz musiał poddać się przepisanym zabiegom medycznym.Porozmawiaj na ten temat:

Szukaj u nas


Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.