Zęby wrażliwe

zęby wrażliwe

Jeśli Twoje zęby reagują bólem na zimne, słodkie, czasem również gorące lub kwaśne potrawy, to prawdopodobnie są one nadwrażliwe. Silny ból pojawia się nagle, może występować nawet przy zaciągnięciu się zimnym powietrzem, zwłaszcza w zimie. Nadwrażliwość zębów to dolegliwość powszechna, niestety bardzo uciążliwa. Zmusza Cię do ograniczenia zimnych napojów i posiłków, gdyż Twoje zęby tolerują jedynie letnie temperatury. Nas szczęście nie musisz cierpieć. Podpowiadamy jak poradzić sobie z problemem.

Przyczyny nadwrażliwości zębów

Przyczyną bólu jest wnikanie zimnego powietrza lub drobin jedzenia do kanalików zębinowych, znajdujących się na powierzchni zębiny. Gdy zęby są zdrowe a ich powierzchnia jest niezniszczona, ujścia kanalików przykryte są szkliwem i osłonięte dziąsłami. Jest to naturalna zapora dla czynników powodujących ból. Jednak gdy zostanie ona uszkodzona, kanaliki się odsłaniają.

Do powstania nadwrażliwości zębów przyczynić się mogą:

  • zła technika czyszczenia zębów - zbyt mocne szorowanie może uszkodzić szkliwo oraz podrażnić dziąsła;
  • stosowanie zbyt twardej szczoteczki oraz past o właściwościach silnie ścierających;
  • nawyk obgryzania paznokci lub gryzienia różnych przedmiotów np. długopisów, ołówków;
  • niewłaściwa dieta - niewskazane jest spożywanie produktów szybko trawiących szkliwo, szczególnie zaś należy wystrzegać się napojów gazowanych, ponieważ zawarte w nich kwasy mają niekorzystny wpływ na szkliwo;
  • palenie papierosów - powoduje niedokrwienie dziąseł, które może przejść w stan zapalny;
  • przebyte zabiegi stomatologiczne np. wybielanie zębów;
  • bruksizm, czyli zgrzytanie zębami - nieleczony bruksizm może prowadzić do wielu problemów, takich jak m.in. nadwrażliwość zębów.

Pielęgnacja zębów nadwrażliwych


W procesie profilaktyki, jak i leczenia nadwrażliwości niezwykle ważne jest regularne mycie zębów przy użyciu odpowiedniej szczoteczki - stomatolodzy polecają miękkie, profilowane. Istotny jest również dobór odpowiedniej pasty - powinna być łagodna i zawierać środki zmniejszające wrażliwość zębów oraz aminofluorki, które wzmacniają szkliwo. Informacje dotyczące składu pasty są dostępne na opakowaniu produktu, którego sama nazwa najczęściej zawiera słowo "sensitive", jeśli pasta przeznaczona jest do zębów nadwrażliwych. Ponadto zalecane jest stosowanie płukanek zawierających fluor, który mineralizuje szkliwo.

Warto też pamiętać, że nie należy myć zębów bezpośrednio po spożyciu owoców cytrusowych, słodzonych napojów gazowanych lub wina, ponieważ po bezpośrednim kontakcie z tymi produktami zęby pozbawione są warstwy ochronnej, a szczoteczka działa na nie niczym narzędzie ścierne. Dlatego po spożyciu cytrusów lub owoców takich jak jabłka, porzeczki itp., należy odczekać ok. 30 minut zanim umyjemy zęby.

Leczenie nadwrażliwości zębów

Z nadwrażliwością niewielkiego stopnia można walczyć stosując odpowiednie pasty do zębów jak również specjalne preparaty (żele, płukanki itp.) do stosowania w domu, jednak nadwrażliwość sprawiającą znaczne dolegliwości należy leczyć w gabinecie stomatologicznym. Istnieją bardzo różne sposoby na nadwrażliwość zębów, stosowane są m.in. takie zabiegi jak:

  • fluoryzacja - pokrycie zębów ochronną warstwą fluoru
  • impregnacja - pokrycie tkanek zęba specjalnym preparatem niwelującym nadmierną wrażliwość
  • stymulacja mineralizacji - stosowanie preparatów do płukania jamy ustnej, nakładek żelowych

Szczególnie ważne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia w przypadku osób cierpiących na bruksizm - nawykowe i niekontrolowane zaciskanie zębów, szczególnie częste w czasie snu. Bruksizm to główny czynnik wywołujący powstawanie klinowatych ubytków w okolicy szyjki zęba. Odpowiednie leczenie uzależnione jest od przyczyny problemu. Stomatolog może zalecić stosowanie szyn relaksacyjnych w okresie nocnym. Należy jednak pamiętać, że szyna taka nie leczy przyczyny bruksizmu, jedynie zapobiega jego konsekwencjom.



Porozmawiaj na ten temat:


Szukaj u nas


Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.